Karaciğer nakli
Genel

Karaciğer nakli, Karaciğer hasarı ve Karaciğer nakli çeşitleri

Karaciğer nakli, Karaciğer hasarı ve Karaciğer nakli çeşitleri başlıklı konumuzda, karaciğerin tanımı dahil bir çok önemli sağlık konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Karaciğer transplantasyonu, hasar görmüş veya hastalıklı bir karaciğeri vücuttan çıkarmak ve vericiden sağlıklı bir karaciğer ile değiştirmek gibi önemli bir işlemdir.

Karaciğer vücutta neden önemlidir?
Karaciğer, vücudun en büyük organlarından biridir ve birçok karmaşık metabolik fonksiyonları yerine getirdiği için vücuttaki bir fabrikaya benzerdir. Göğüs kafesinin altındaki karın sağ üst kısmında bulunur. Minik loblardan oluşan iki ana lob vardır.

Karaciğere kan sağlanması iki ana kaynaktan gelir. Hepatik arter, kalpten kaynaklanan oksijen açısından zengin kan sağlar ve portal damar, bağırsaktan ve dalaktan emilen besinleri taşıyan kan tedarik eder. Portal damar böylelikle sindirim kanalından, dolaşımın geri kalanına ulaşamadan detoksifikasyon ve filtreleme için karaciğere girmek için kimyasal madde getirir.

Portal damar, normal vücut faaliyetleri için gerekli olan karaciğer hücrelerinin protein, kolesterol ve glikojen üretmesi gereken hammadde olan kimyasalları ve proteinleri getirir.

Karaciğer vücutta rezerv olarak saklanmak için fazla glikozdan glikojen oluşturur. Yaşam için hayati öneme sahip olan normal pıhtılaşma faktörlerinin ve proteinlerin oluşumunda da yardımcı olur. Karaciğer, demir ve diğer kimyasalların depolanmasında hayati bir rol oynar.

Buna ek olarak, karaciğer de safra oluşturuyor. Bu, diğer maddeler arasında su, kimyasallar ve safra asitleri içeren ve ölü kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasıyla oluşan sarımtırak, yeşil bir sıvıdır.

Gübre safra kesesinde saklanır. Midede ve duodenumda (ince bağırsağın üst kısmı) yiyecek olduğunda, safra, gıdaların sindirimine yardımcı olmak için duodenuma salınır.

Öyle önemli bir organ olan karaciğer, vücutta hasar gören hücrelerin kolayca değiştirilebilen tek organıdır. Bununla birlikte, eğer karaciğerin büyük kısımları zarar görürse, vücudun ihtiyaçlarını karşılamaz.

Karaciğer hasarı nedir ve bir transplantasyona kimin ihtiyacı vardır?
Karaciğer hastalık, enfeksiyon veya alkol nedeniyle hasar görebilir. Karaciğer nakli için siroz gibi uzun hastalıklar, hepatit C ve alkolik siroz gibi enfeksiyonlar yaygın nedenlerdir. Çocuklarda primer biliyer siroz, karaciğer nakli gereksinimi için ortak bir neden oluşturmaktadır.

Karaciğer nakli, siroz ya da karaciğer hastalığı karaciğerinin tüm fonksiyonlarını yavaş yavaş kaybettiği belirli bir seviyeye ulaştığında gereklidir. Buna, son dönem karaciğer hastalığı veya karaciğer yetmezliği denir.

Son yirmi yılda karaciğer nakline ihtiyaç duyan insan sayısı %90 arttı, ancak mevcut bağış sayısı aynı kalmıştır. Bu, son dönem karaciğer hastalığına bağlı ölümlerin sayısının artmasına neden oldu. 2008’de İngiltere’de karaciğer hastalığından 16.087 ölüm gerçekleşti.

Karaciğer nakli çeşitleri nelerdir?
Temelde üç çeşit karaciğer nakli vardır. Bağışta bulunanlar, ailenin rızasına veya bağışta bulunduğu kişinin yaşadığı yaştaki isteklerini göz önüne alarak karaciğerin elde edilebileceği son zamanlarda ölü bir kişi olabilir. Buna, ölen organ bağışı denir.

Bir başka tür, canlı bir vericiden çıkarılan ve hastaya nakledilen bir karaciğer bölümünü içeren canlı bir donör organ nakli. Karaciğer hem transplante edilmiş bölgede hem de geri kalan bölümünde normal bir karaciğere dönüşecek doğal bir kapasiteye sahip olduğu için.

Bağışın başka bir türü de bölünmüş bağış. Burada karaciğer ölmüş ve ikiye bölünmüş bir kişiden uzaklaştırılmıştır – daha büyük ve daha küçük bir bölüm. Her parça daha sonra iki farklı kişide nakil için kullanılır. Her iki parça normal bir karaciğere zamanla büyür.

Karaciğer naklinden sonra ne olur?
Karaciğer nakilleri ilk olarak 1960’lı yıllarda başlamış ve o zamandan beri nakilden sonra uzun vadede hayatta kalma büyük oranda gelişmiştir. İngiltere’de şu anda 6.000 karaciğer nakli hastası olduğu tahmin edilmektedir. Ameliyattan sonra yaklaşık 100 kişinin 85’i en az bir yıl yaşıyor ve 100’ün 65’i beş yıl ya da daha fazla yaşıyor. Karaciğer naklinden sonra yaşam başlıklı makalemize de buradan ulaşabilirsiniz.

Karaciğer transplante edildikten sonra, vücut genellikle yabancı bir doku gibi davranır ve buna karşı bir bağışıklık tepkisi alır. Aşırı derecede, buna bir aşı reddi denir ve yeni nakledilen organın tamamen hasar görmesine ve yok edilmesine neden olabilir. Bunu önlemek için, immünosüpresanlar denilen birkaç ilaç bulunur. Bir karaciğer nakli hastasının yeni karaciğerinin reddedilmesini önlemek için bu ilaçları ömür boyu alması gerekiyor.

Ek olarak, transplant sonrasında kardiyovasküler hastalık ve koroner kalp hastalığı riski de artmaktadır. Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz, karaciğer naklinden sonra yaşamı normale döndürebilir.
Ayrıca, karaciğer hastalıklarıyla alakalı olan bir diğer makalemiz olan, ”karaciğer nakli bekleme listesi” başlıklı konumuzu okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir