Karaciğer Kanseri
Genel

Karaciğer Kanseri Nedir, Türleri Nelerdir?

Karaciğer Kanseri Nedir, Türleri Nelerdir?

Karaciğer üst karında ve sağ akciğerinin hemen altında bulunur. İnsan vücudunun en büyük organıdır ve önemli işlevleri nedeniyle bazıları şunlardır:

 • Birçok yenilen besin maddesinin metabolizması ve depolanması (örneğin vitaminler ve demir).
 • Kanamayı durdurmak için gereken pıhtılaşma faktörlerinin üretimi (yaralanma nedeniyle).
 • Besinlerin asimilasyonu için önemli olan safra üretimi.
 • Toksik maddelerin (ör., ilaçlar ve alkol) kan dolaşımından arındırılması ve uzaklaştırılması.

Erkekleri kadınlardan daha sık etkiler ve yaşla güçlü bir şekilde ilişkilidir; insidans oranları daha yaşlı erkeklerde (65 yaş ve üstü) bulunur.

Karaciğer kanseri iki şekilde bulunur; birincil ve ikincil. İkincil form (metastatik karaciğer kanseri olarak da bilinir), ilk önce vücudun bir başka bölümünde gelişen kanser karaciğere yayılır. Tersine, nadir, birincil form kanser karaciğerden kaynaklandığında ortaya çıkar.

Ne yazık ki, çoğu insan kanser ileri bir aşamaya gelene kadar belirtiler göstermez. O zaman bile, bu semptomlar genellikle belirsiz olma eğilimindedir ve aşağıdakileri içerebilir:

 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • İştah kaybı
 • Karın şişliği veya ağrı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Zayıflık ve yorgunluk
 • Sarılık

Karaciğer kanseri şüphesi varsa, sipariş edilen testler şunları içerir:

 • Karın görüntüleme (örn., CT tarama, ultrason, MR) – karaciğerin ayrıntılı 3D görüntüleri üretilir.
 • Karaciğer biyopsisi – benign ve malign bir tümör arasında ayrım yapmak için küçük bir karaciğer dokusu örneğinin çıkarılması ve test edilmesi gereklidir.
 • Karaciğer (enzim) fonksiyon testi.
 • Kan testleri – karaciğer kanseri, gebelik boyunca mevcut olan ancak doğumdan sonra düşüş gösteren alfa fetoproteini (AFP) kimyasal serbest bırakır. Yetişkinlerde yüksek serum AFP seviyeleri tespit edilirse, karaciğer kanseri için bir tümör belirleyici görevi görür.

Primer karaciğer kanserinin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, ikincil form ile ilişkili risk faktörleri var gibi gözükmektedir. Bu nedenle, bu kanseri geliştirme riskini azaltmak için önlemler alınabilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Orta dereceli (veya az) alkol tüketimi – en azından bir kişi önerilen günlük miktardan daha fazla içmemelidir (erkekler için 3-4 ünite, kadınlarda 2-3 ünite)
 • Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz rejimi
 • Viral hepatitin önlenmesi ve tedavisi (B ve C) –

Bu virüsler insanlar arasında şu yollarla bulaşırlar:

 • Kirli iğnelerin, örneğin damar içi uyuşturucu kullanımında ortak kullanılması.
 • Korunmasız cinsiyet ve doğum yoluyla önleme yöntemleri, prezervatiflerin sürekli kullanımı gibi daha güvenli bir seks yapmayı içerir.
 • Hepatit ve karaciğer kanseri riskini azaltmak için HBV enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olacak bir aşı önerilmektedir. Öte yandan,
 • HCV için aşı yoktur ve enfeksiyon, bu enfeksiyonların nasıl oluştuğu konusunda halkı eğiterek kontrol edilmelidir.

Karaciğer Kanseri Türleri

Karaciğer kanseri, dünyadaki altıncı en yaygın kanserdir. Olguların neredeyse üçte ikisi erkekte, yaklaşık 10’unda 8’i 60 yaş ve üzerindeki kişilerdendir. Karaciğer kanseri genel olarak birincil ve ikincil olarak kategorize edilir.

Primer karaciğer kanseri
Bu kanser karaciğerden kaynaklanır ve kanserin geliştiği hücrelerin tiplerine göre farklı şekilleri vardır.
Birincil kanserin iki ana türü vardır:

Hepatoma yani hepatoselüler karsinom (HCC)
En yaygın görülen karaciğer kanseri. Karaciğer, hepatositler oluşturan primer hücreleri etkiler. Genellikle HCC karaciğere sınırlıdır, ancak metastaz yapabilir ve diğer organlara yayılabilir.

HSK için ana risk faktörleri:

Karaciğer sirozu – Sirozlu yüzde yüz kişiden yaklaşık üç ya da dört kişi her yıl HCC’yi geliştirmeye devam edecektir. Siroz, karaciğerin uzun bir süre zarar görmesi sonucu yaralanması gereken yerdir. Bu nedenle, bazı siroz nedenleri HCC ile özellikle güçlü bir bağlantıya sahip olmakla birlikte, siroza neden olan herhangi bir hastalık potansiyel olarak HCC’ye neden olabilir.

Hepatit B virüsü (HBV) veya hepatit C virüsü (HCV) ile kronik enfeksiyon, virüslerle (örneğin, hepatit B, hepatit C veya HIV l) birlikte enfeksiyon, HCC için dünya çapında önde gelen nedenidir. Bu enfeksiyonlar karaciğerin sirozuna yol açar ve dünyanın birçok yerinde karaciğer kanseri en yaygın kanserden sorumludur.

Alkolsüz steatohepatit – karaciğerdeki iltihaplanma ve karaciğerdeki yağ birikimine bağlı hasar. Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı adı verilen ve uzun süreli alkol bağımlılığından kaynaklanan karaciğer hastalığına benzer bir grup durumun üyesidir. Semptomlar ve problemler birçok insanda seyrek olmakla birlikte, ortaya çıktıklarında muhtemelen siroza yol açabilecek karaciğer fonksiyonları tehlikeye düşer.

Obezite ve tip 2 diyabet – bunların her ikisi de HCC’nin gelişme riski ile ilişkilidir, ikisi de varsa daha fazladır.

Ağır sigara içilmesi – aşırı alkol tüketimi veya viral hepatitle enfekte olduğunda özellikle HCC ile ilişkilendirilmiştir.

Anabolik steroidler – uzun süreli kullanım karaciğer tümörlerine neden olabilir. Bunlar genellikle iyi huyludur ancak ağrıya neden olması için büyür ve kopabilir.

Kalıtsal metabolik hastalıklar – Herediter hemokromatozlu insanlar, yutulan yiyeceklerden fazla miktarda demir absorbe eder. Demir karaciğer de dahil olmak üzere vücuttaki dokularda yerleşir. Karaciğerde yeterli miktarda demir birikirse, siroza yol açabilir ve karaciğer kanseri gelişme riskini artırabilir.

Nadir hastalıklar – Tirozinemi, porfiria kutanea tarda, glikojen depo hastalıkları, Wilson hastalığı vb.
Biliyer ağaç kanseri (örneğin kolanjiokarsinoma ve safra kesesi kanseri)
Kolanjiyokarsinoma (safra kanalı kanseri) safra kanalı çizen hücrelerden başlayan nadir fakat agresif bir karaciğer kanseri formudur. HSYK’nin aksine, bu tür birincil kanser kadınlarda erkeklerden daha sıktır.

Çoğu durumda, kolanjiyokarsinom gelişimi için açık bir neden yoktur, ancak aşağıdaki sorunlardan muzdarip kişilerin riski daha yüksektir:

Karaciğer sirozu – HCC’de olduğu gibi, hastalığa (HCV, HBV gibi) ve tahriş edicilere (örneğin alkol) bağlı bu skar, bir kişiyi kolanjiokarsinomaya yatkın hale getirebilir.

Primer sklerozan kolanjit – safra yollarının iltihabı (kolangit) ve skar dokusu (skleroz) oluşumu ile karakterizedir. Enflamasyonun nedeni bilinmemekle birlikte, sigara içilmesi ile bunun riski artar.
Safra kanalı taşları – bunlar kronik inflamasyona neden olabilir ve bu da safra kanalı kanseri riskini arttırır.
Nadir hastalıklar – Caroli sendromu, polikistik karaciğer hastalığı vs.

Fibrolamellar karsinoması
Bu, genellikle siroz olmaksızın 20-40 yaş arasındaki insanlarda görülen HCC’nin seyrek bir varyasyonudur. Neyse ki, genellikle iyi muhafaza edilir ve cerrahi ile çıkarılabilir.

İkincil karaciğer kanseri

Metastatik kanser olarak da adlandırılan bu form, önce vücudun herhangi bir yerinde gelişen ve sonra karaciğere yayılır (metastaz yapan) bir kansere bağlı olarak ortaya çıkar. Karaciğeri kan dolaşımına karşı hassas olabilir, çünkü kan dolaşımındaki kanserli hücreler malign bir tümör oluşturmak için karaciğerde birikme şansının yüksektir.

İkincil karaciğer kanseri riski en fazla olanlar, büyük kolon, pankreas, mide, akciğer veya göğüs kanseri olan kanserlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir