Islak kangren
Genel

Kangren nedir, nedenleri nelerdir?

Kangren Nedir?

Kangren, kan dolaşımı kaybı nedeniyle oluşan bir doku ölümüdür. Bu, vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilir, ancak genellikle ayak, ayak parmakları, parmaklar, eller, penis vs. gibi periferik ekstremiteleri etkiler.

Kangren belirtileri

Kangrenin ortak belirtileri etkilenen bölgenin renginin değişmesini içerir. Alan ilk önce kırmızı olur ve sonra kahverengi renk alır ve nihayetinde siyah olur. Etkilenen bölgede ek bir sansasyon kaybı vardır ve bu da çevresindeki sağlıklı cilde de devam eder. Bazı kangren türlerinde acı çeken bir ağrı da olabilir. Etkilenen dokular siyah kabarcıklarla ortaya çıkıyor ve bölgedeki inceltilmiş cildin altında kötü kokulu bir pus var.

Kangren türleri

Kangren iki büyük tiptir – Kuru ve ıslak kangren.

Kuru kangren

Kuru kangren, ayak parmakları ve parmaklar gibi vücudun bir bölümüne kan akışında yavaşlama veya tıkanma olduğu zaman oluşur.

Tip 1 ve tip 2 diyabet mellitus, yüksek kan şekeri yüzünden kuru kangrene ve diyabetin kan ve damarlara parmak ve ayak parmaklarına olan hasarına yol açar.

Arterioskleroz, arterlerin kalınlaşmış duvarlarına veya kolesterol plaklarının oluşumuna ve küçük damarların çapının daralmasına yol açarak kangrene yol açar.

Benzer şekilde, periferik arter hastalığı arterlerde yağ birikimine yol açar ve kanın parmaklara ve ayak parmaklarına akmasını durdurarak kangren oluşturur.

Kuru kangren genellikle etkilenen bölümle sınırlıdır ve etkilenen bölgenin hemen ötesinde sağlıklı bir cilt alanı vardır. İlgili alan soğuk, kuru ve siyah döner ve sonunda düşer. Buna bölgenin mumyalaması denir.

Islak kangren

Islak kangren ciddi yaralanma veya donma ısırması sonrasında veya hatta yanık bölgenin enfekte hale geldiğinde görülür ve enfeksiyon dokuların derinliklerine götürür. Enfeksiyon dokuların şişmesine neden olur ve bu, etkilenen bölgeye kan akışını engeller ve enfeksiyon kötüleşir ve kangren ilerleyici olur.

Islak kangren, hemen tedavi edilmezse, septik şok gibi hayatı tehdit eden komplikasyonlara yol açarak daha hızlı yayılabilir.

Gaz kangreni

Kangren, Clostridium adı verilen özel bakterilerin neden olabilir. Buna gaz kangreni denir. Bu, savaşlar sırasında görülen yaygın bir enfeksiyondur. Nekrotizan fasiit, bakteriler deriye yayıldığı ve derin dokulara girdiklerinde oluşur.

İç kangren

Kangren, kendilerine kan akışı engellendiğinde dahili organları da etkileyebilir. Buna iç kangrene denir ve safra kesesi veya bir fıtığı içinde sıkışıp bağırsakları etkileyebilir.

Fournier’in kangreni

Kangren penis ve cinsel organı etkilediğinde buna Fournier kangren adı verilir.

Kangren tedavisi

Kangrenin algılanması üzerine derhal muamele edilmesi gerekmektedir. Durum ne kadar çabuk tedavi edilirse, sonuç daha iyi olur ve bu genellikle yayılmayı önleme koşuluyla etkilenen kol veya parmağın olası ampütasyonundan kaçınılması anlamına gelir.

Ameliyat genellikle ilk tedavi hattıdır. Bu tür ameliyatlara debridman adı verilir.

Ameliyatla birlikte bölgeyi etkileyen organizmaya karşı antibiyotikler kullanılır. Bunlar genellikle daha hızlı hareket için enjeksiyon olarak uygulanabilir ve kangren iyileşme belirtileri gösterdikten sonra oral antibiyotik hapları ile takip edilebilir.

Özellikle şeker hastalığında kangren, yeterli ayak bakımı ve iyi kan şekeri kontrolü ile önlenebilir. Sağlıklı bir diyet, düzenli egzersiz ve sigarayı bırakmak kangreni önlemede uzun bir yol olabilir.

Kangren Ana Nedenleri

Kangren, etkilenen organa kan tedarikinin durdurulmasından kaynaklanan doku ölümü nedeniyle meydana gelir.

Kan damarları, tüm dokulara oksijen veren canlılık gösteren kırmızı kan hücrelerini taşırlar. Kan, aynı zamanda, glukoz, amino asitler ve dokuların normal çalışması için gerekli yağ asitleri gibi besleyici maddeleri de taşır. Beyaz kan hücreleri buna ek olarak istilacı bakterilere karşı savaşan savaşçılardır.

Kan akışında tıkanıklık normal işlev için gerekli tüm bileşenlerin yoksunluğuna neden olur. Kan temini engellendiğinde hücreler işlev ve ölüme karşı savaşırlar.

Kan akışının bloke edilmesi

Bu kan dolaşımı tıkanıklığı üç farklı şekilde oluşabilir:

⦁ Diyabet, arteryoskleroz veya periferik arter hastalığı gibi altta yatan bir durumdan dolayı kan damarlarında hasar.
⦁ Şeker hastalığı, yüksek kan şekeri ve moleküler düzeyde meydana gelen kimyasal reaksiyonlar nedeniyle daha küçük damarlara zarar verirken, hem arteryoskleroz hem de periferik arter hastalığı damarların daralmasına neden olur.
⦁ Etkilenmiş organın şişmesine ve kan akışının durmasına yol açan enfeksiyonlar. Bu, sıklıkla ıslak kangrende görülür.
⦁ Enfeksiyonlarla birleştirilmiş kan damarlarına zarar. Travmatik gaz kangreni görülür.

Diyabet ve kangren

Diyabet, kangrenin açık bir yaranın veya ağrının bir komplikasyonu olarak gelişmesi nedeniyle, kangren riskini daha da artırıyor.

Diyabetlilerin ayrıca ellerin küçük sinirleri ve özellikle ayak ve ayak parmaklarında periferik nöropati hasar gördü. Bu, açık yaraları enfeksiyonlara yatkın bırakan küçük yaralanmalara karşı daha az hassas olmalarını sağlar. Yüksek kan şekeri nedeniyle bu enfeksiyonlar iyileşmeyi reddeder ve kangrene neden olabilir.

Islak kangrenin nedenleri

Islak kangren genellikle otomobil kazası, ateşli silah yarası, yanık veya keskin bir enstrüman nedeniyle yaralanma gibi travmatik bir hasarın sonucu olarak gelişir.
Yaralanma, kan damarlarının hasar görmesi nedeniyle etkilenen bölgede ani kan kaybına neden olur. Bu, enfeksiyona ve bakteriler tarafından istila olmasına yol açar. Bir ameliyattan sonra enfeksiyonlar gelişebilir. Bu nadirdir.

Kangren ve zayıf bağışıklık sistemine sahip insanlar

Zayıf bir bağışıklık sistemine sahip insanlar da kangrene neden olabilecek enfeksiyonlara eğilimli. Bu insanlar şunları içerir:

⦁ HIV AIDS’li olanlar
⦁ Kanserli olanlar ve kemoterapi ve radyoterapi alanlar
⦁ Sigara içen
⦁ Uzun süreli alkolikler
⦁ Uzun süreli ilaç bağımlıları
⦁ Diyabet
⦁ Ağır malnutrisyon veya eksik diyetler olanlar
⦁ Yaşlı
⦁ Aşırı şişman
⦁ Uzun vadeli son aşama böbrek hastalığı olanlar

Gaz kangreninin nedenleri

Gaz kangreni, savaş yaralanmalarının topraktaki sebep bakterileri içeren sporlara maruz kaldığı 20. yüzyılın ortalarına kadar yaygın bir olaydı. ABD İç Savaşı sırasında silahlı yaralar alan askerlerden yaklaşık yarısı, birçokları gaz kangrenine doğru ilerleyerek enfeksiyon gelişti.

Gaz kangrene neden olan birincil organizma Clostridium perfringens’dir. Bakterilerin sporları hayvan dışkılarında taşınır ve topraklarda bulunur.

Bu koşullar altında kangrene neden olan diğer organizmalar arasında A Grubu Streptokoklar ve Staphylococci, C. histolyticum veya diğer Clostridium spp. Modern kangren, modern cerrahi müdahale ve tedavi açısından daha seyrek görülmektedir.

Travmatik gaz kangreni, bıçak ya da kurşun yarası ya da araba kazası gibi derin, penetran bir yaralanmadan sonra ortaya çıkar. Bu tip travma gaz kangren vakalarının yaklaşık %70’ini oluşturur ve Clostridium perfringens bu tür enfeksiyonların yaklaşık% 80’inde bulunur. Diğer organizmalar şunlardır:

⦁ C. septicum,
⦁ C. novyi,
⦁ C. histolyticum,
⦁ C. bifermentans,
⦁ C. tertiyum
⦁ C. okunaklı.

Nekrotizan fasiit (Tip II) ayrıca streprtokoksik gaz kangreni olarak adlandırılır ve A grubu streptokoklara bağlı olarak ortaya çıkar. Bu, künt bir alet ile yaralanan, çocuk doğumundan sonra, uzun süreli intravenöz madde bağımlılığı veya delici veya cerrahi bir prosedürden kaynaklanan penetran yaralanmalarda görülebilir.

Fournier’in kangreni

Fournier’in kangreni cinsel organlarda ortaya çıkar. Buna Bacteroides spp. neden olur. Enfeksiyonun yayılımı, gastrointestinal sistem yoluyla veya idrar yolu yoluyla yapılır. Bu tür kangren diyabet hastalarında görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir