Kalp Yetmezliği Nedenleri ve Belirtileri
Genel

Kalp Yetmezliği Nedenleri ve Belirtileri

Kalp Yetmezliği Nedenleri ve Belirtileri

Kalp Yetmezliği Nedenleri

Kalp yetmezliği, birkaç klinik özellik ile karakterize bir sendromdur. Tedaviye karar vermeden önce doktorlar, miyokardiyal işlev bozukluğu, kapak bozukluğu ya da altta yatan başka bir sorun olsun, kalp yetmezliğine tam olarak neyin sebep olduğunu tam olarak ortaya koymak için hastaları tek tek değerlendirmelidir.

Kalp yetmezliğine katkıda bulunduğu bilinen faktörlerden bazıları şunlardır:

  • Anjina ve kalp krizi gibi problemlere neden olan iskemik kalp hastalığı veya koroner kalp hastalığı
  • Uzun vadeli yüksek tansiyon
  • Diyabet ve obezite
  • Sigara
  • Obstrüktif uyku apnesi
  • Genişletilmiş kardiyomiyopati, kanları daha az etkili şekilde pompalayan genişlemiş ve genişletilmiş kalp kası ile sonuçlanır.
  • Kalpteki kardiyomiyopatiyi tetikleyebilecek viral enfeksiyon
  • HIV enfeksiyonu ve kardiyomiyopatide neden olabilecek AIDS
  • Amiloidoz ve sistemik lupus eritematozusu gibi kardiyak kas hastalıkları
  • Bazı ilaçlar, kanserli kemoterapi ajanları, istismar ilaçları ve fazla alkol de kardiyomiyopatilere neden olabilir

Kalp ritmi anormallikleri veya aritmi akut veya ani kalp yetmezliğine neden olabilir. Artan bir kalp hızı veya atriyal fibrilasyon kalp debisini azaltır ve kalp kaslarını zayıflatır. Aynı zamanda, tromboz veya inmeye yol açabilecek bir kan pıhtısı riskini artırabilir.

Kalp kapakçıkları hastalıkları da kalp yetmezliğine neden olur. Kalpte dört adet tek yönlü valf bulunmaktadır. Bunlardan ikisi sağ taraflı ve sol atriyum ile ventriküller arasındadır. Diğer ikisi ventriküllerin çıkışlarında yatıyor. Hasar görmüş veya sızdıran vanalar, kalbin pompalamak için yapması gereken işi artırır. Örneğin, valfler sızıntı yapıyorsa, aşırı miktarda kan toplar ve kalp, geri pompalanan kan pompalamak için daha sıkı çalışmaya, hatta genellikle pompalayacağı kana neden olur. Valfler çok sıkı ise, kalp kası daraltılması için kan basıncını arttırmak için pompalamaya ihtiyaç duyar.

Kalp yetmezliği riskini artıran hastalık veya bozukluklara örnek olarak, anemi, aşırı aktif tiroid bezi (tirotoksikoz), gram negatif septisemi, arteriovenöz fistül ve Paget hastalığı sayılabilir.

Kalp Yetersizliği Belirtileri Nelerdir?

Kalp yetmezliğinin belirtileri kalp yetmezliğinin türüne ve şiddetine bağlıdır. Kalp yetmezliğinin en yaygın belirtilerinden bazıları şunlardır:

Aşırı yorgunluk 
Başlangıçta, bu sadece eforla ortaya çıkabilir ancak ilerleyici kalp yetmezliği durumunda, bir kişi günlük faaliyetlerde bulunmaya çalışırken yorgunluk yaşayabilir. Hastalığın daha ileri aşamaları sırasında, bir kişi dinlenirken bile yorulabilir.

Nefes darlığı
İlk aşamalarda, merdiven yürüyüş veya tırmanma gibi nefes darlığı harekete neden olabilir. Bununla birlikte, kalp yetmezliği ilerledikçe, normal günlük aktiviteleri gerçekleştirirken bir kişi nefes alamayabilir. Daha ileri hastaliklarla, bir insan dinlenirken dahi nefes darlığı ortaya çıkabilir.

Paroksismal gece akciğeri dispnesi

Bu, bir kişi uykuda yatarken meydana gelen ani bir nefes darlığı anlamına gelmektedir. Hasta ani nefes darlığından kurtulmak için oturmak veya ayağa kalkmak zorunda kalabilir. Bazen kişi nefes nefese olmamak için uyurken yastıklarla desteklenmelidir.

Nefes darlığına sürekli öksürük eşlik edebilir.

Bacaklarına yavaşça uzanan ayak bilekleri ve ayaklarda şişme.

Beyindeki yeterli kan dolaşımı eksikliği baş dönmesi ve karışıklığa neden olabilir. Buna ek olarak, ekstremiteler, çevreye yeterli miktarda kan tedarik edilmemesi nedeniyle dokunma hissi serinleyebilir.

Yorgunluk durumunda, bir kişi iştah kaybı ve kilo kaybı yaşayabilir. Kilo artışı varsa, ödem yüzünden olabilir.

Kalp düşük kardiyak çıktıyı telafi etmeye çalıştıkça çarpıntılar ve hızlı bir kalp atış hızı olabilir. Dövme ritmi hızlı ve sığ olabilir.

Kronik kalp yetmezliği, depresyon ve kaygı gibi psikiyatrik sorunlarla da ilişkilidir.

Sol taraflı ventriküler yetmezlik veya ileri atma akciğerlerde tıkanıklığa yol açarak egzersiz veya dinlenme durumunda bile nefes darlığı oluşturur.

Geri başarısızlık veya sağa dönük ventriküler başarısızlık, anasarca olarak adlandırılan vücutta ve ödemde aşırı bir sıvı birikmesine yol açar. Bu başlangıçta ayak veya bacaklarda şişmeye neden olur ve bir kişi gece boyunca daha sık idrara çıkmaya başlayabilir. Ağır vakalarda, sıvı, karında, bir asit olarak adlandırılan birikir. Karaciğer de genişleyebilir ve kan pıhtılaşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir