kalp krizinin başlıca nedenleri
Genel

Kalp Krizinin Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerde ve Kadınlarda Kalp Krizi

Kalp krizi nedenlerinin açıklamadan önce sizlere, erkeklerde ve kadınlarda kalp krizi hakkında bilgiler sunacağız. Ayrıca, kalp krizi tanımı ve krizin ortaya çıkarmış olduğu riskleri de, makalemiz içerisinde bulabilirsiniz.

Kalp krizi, kalp kaslarına kan sağlayan koroner arterlerden birinde veya birkaçında oluşan tıkanıklığın yol açtığı acil bir tıbbi durumdur. Tıkanıklık genellikle kalp dokusunda oksijen ile beslenen kısımları önleyen bir kan pıhtısı biçimini alır.

Kan temini ve oksijen eksikliği, kalp yaralanmasına neden olabilir ve eğer besleme 20 dakikadan daha uzun süre engellenirse, kas dokusunun kan almayı başaramayan kısmı ölebilir. Bu kısıtlı kan akımı ve oksijen arzı, medikal olarak iskemi olarak adlandırılır ve sonuç olarak ortaya çıkan doku ölümüne enfarktüs denir. Kalp krizine miyokard enfarktüsü denir.

Kalp krizin hastalığının başlıca nedenleri

Kalp krizi hastalığının başlıca nedenlerinden biri, koroner arterlerin ateroskleroz nedeniyle sertleştiği ve daraldığı koroner arter hastalığıdır. Ateroskleroz, arter duvarlarında yağlı plakların veya ateromların birikmesine işaret eder. Bu plaklar trombosit, pıhtı ve kolestrolden oluşur. Zamanla, kalınlaşmış duvarlar, kan pıhtısı oluştuğunda koroner arterdeki kan akışını azaltır veya arteri tamamen bloke eder. Bu kalp krizine yol açar.

Kalp krizinin diğer bir nedeni, kan dolaşımını durduran ani şiddetli spazm veya koroner arter sıkıştırmasıdır. Bu, koroner arter hastalığının olup olmadığına bakılmaksızın cereyan edebilmektedir. Koroner arterlerin spazmı şiddetli duygusal stres, sigara içimi, aşırı soğuk maruziyeti veya yasadışı uyuşturucu kullanımı nedeniyle oluşabilir.

Kalp Krizinin Riskleri

Kalp krizi riskini artırabilecek bazı faktörler aşağıda açıklanmıştır:

Değiştirilemeyen faktörler

 • Erkeklerde 45 yaş ve kadınlarda 55 yıldan fazla yaş
 • Erken kalp hastalıkları öyküsü olan aileler
 • Anjinası ve diğer kalp rahatsızlıkları olanlar
 • Afrika ve Afrika Karayipleri gibi belli etnik kökenler

Değiştirilebilir risk faktörleri:

 • Sigara içmek
 • Obezite veya fazla kilolu
 • Fiziksel aktivite eksikliği
 • Doymuş yağ asitleri ve trans yağ asitlerinden zengin diyet
 • Diyabet
 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kan kolesterolü

Metabolik sendrom, kombine yüksek kan kolesterolü, diyabet, obezite ve yüksek tansiyonun varlığına işaret eder. Metabolik sendromlu bir kişi, sendromu bulunmayan bir kişide kalp hastalığı geliştirme olasılığının iki kat daha yüksektir.

Kalp krizinin nedenlerini detaylı bir şekilde sizler için hazırladık. Kalp krizi belirtileri ve tedavisi konumuza da göz atarak, bu önemli sağlık sorunu hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir