Genel

Kabızlığa İyi Gelen Besinler, Yiyecekler

Kabızlık Nedir?

Kabızlık her şeyden önce hastalıktır ve tedavi uygulanması gerekir. Tabi bu tedaviler genellikle ev ortamında doğal besinlerle yapılır, çözülemediği takdirde hekime başvurulur. Kabızlık boşaltım sisteminin düzgün çalışamaması sonucunda ortaya çıkan bir şişkinlik durumudur. Kişi bazı dış ve iç etkenlerden dolayı dışkılama sorunu yaşar. Dışkılayan kişilerin dışkılarının sert olması, çok az olması veya hiç olmaması en önemli belirtilerdir. Sağlıklı bir insan en kötü günaşırı dışkılamalıdır, bunun aşağısındaki kişilerde kabızlık veya ona yakın bir bağırsak yavaşlaması sorunu var demektir.

Kabızlık Neden Olur?

Kabız olmamızı sağlayacak çok fazla etken vardır. Bunların en başında yanlış beslenmeler gelir, özellikle sağlıksız gıdaları çok sık tüketen birisi bağırsak bakterilerine zarar verebilir, bu da kabızlığa yol açabilir.

Stres bozuklukları da hormon dengesini değiştirerek vücudun bir çok yerinin çalışma düzenini bozar. Bu yerlerden bir tanesi de bağırsaktır. Stres sahibi kişilerin kabızlığa yakalanması göz ardı edilemeyecek kadar yüksek bir ihtimaldir.

Bunların yanında uzun süre hareketsiz kalan felçli hastalarda veya yine hareketsiz kalmaları sebebiyle hamilelerde de kabızlık görülmektedir.

Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir? İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Kabızlık acil bir şekilde hastaneye gitmenize sebep olacak bir hastalık değildir. Öncelikle yeme ve içme yolları ile kabızlığı tedavi etmeyi denemelisiniz. Tabii ki çok ağrılı ve şiddetli bir kabızlık geçiriyorsanız hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Kabızlığa iyi gelen yiyeceklere geçmeden önce şuna açıklık getirelim. Su, kabızlığın bir numaralı tedavisidir. Hatta sürekli normal su ihtiyacını karşılayan kişilerde kabızlık görülmesi zordur. Bu sebeple tedaviden ziyade kabız olmamak için, özellikle sıcak yaz günlerinde bol su tüketmeniz gerekecektir.

 • Meyveler
  • Üzüm; Yeşil üzümün kabızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Tek tek yemek zor gelecekse suyunu robot yardımı ile çıkararak hızlı bir şekilde içebilirsiniz.
  • Erik; Kırmızı eriklerin kabızlık üzerinde olumlu etkisi vardır, yenilerek veya erik suyu şeklinde tüketilebilir.
  • Not: Hazır meyve suları yoğun şeker içerdikleri için kabızlık sorununu kesinlikle çözemezler. Daima doğal gıdaları tüketmeye çalışın.
 • Lif İçerikli Besinler:
  Kabızlığın en büyük düşmanı lif içeren yiyeceklerdir. Kabızlık döneminde de normal dönemde de lif içeren gıdalar sağlıklı bir hayat yaşamak için olmazsa olmazdır.

  • Baklagiller; Fasulye, barbunya, nohut gibi yiyecekler bağırsaklarda gaz oluşturarak esneme yaparlar ve hareketlilik sağlarlar. Bu sebeple kabızlığı çözmek isteyenler o akşam bunlardan birinin yemeğini yaparak tüketsinler.
  • Havuç; İyi bir havuç salatası da kabızlığı yenmenize yardımcı olur. Hatta evinizde varsa bu salatanın içine biraz da brokoli katarak ve üstüne bol limon sıkarak tüketebilirsiniz.

Kabız Olmamak İçin Ne Yapmalı?

 1. Öncelikle bol su içmelisiniz, su içmiyorsanız eninde sonunda kabız olursunuz.
 2. Bunun haricinde de sağlıksız bir beslenme düzeniniz varsa derhal onu düzene sokmanız gerekir.
 3. Fast food, abur cubur, işlenmiş etler, her türlü konserve gıda sürekli tüketilmesi halinde kabız yapar. Bağırsakları hassas olan insanlar tek tüketimde de kabız olabilir.
 4. Kabız olmamak için aşağıdaki yiyecekleri doğal beslenme rutininizin bir parçası yapmayı da unutmayın.
 5. Kepekli ekmek, keten tohumu, haşlanmış patates, enginar, brokoli, yeşil fasulye, barbunya, fasulye, nohut, yulaf, brüksel lahanası, pazı, lahana, ıspanak ve havuç.
 6. Bunun yanında armut, ananas, kayısı ve şeftali de kabızlığı söken meyveler arasındadır.
 7. Kuru yemişler arasında ise kabızlığa en çok olumlu etki eden kuru yemiş bademdir. Her gün 10 adet badem yemeniz hem kabızlığı önler hem de içerisindeki zengin yağlar ve omega değerleri sağlıklı bir yaşam sürmenizi destekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir