stresle mücadele
Genel

İş Stresinden Kurtulmanın Yolları

Uzun saatlere ek olarak, çalışmakta olduğunuz fiziksel ortam ve yaşam tarzınız alışkanlıkları da dahil olmak üzere birçok faktör işyeri stresine katkıda bulunabilir. İyi haber, bazı düşünceyle, bir miktar çaba ve hatta ofis içindeki çalışma uygulamalarınızdaki birkaç basit değişiklik ve ofis dışı yaşam tarzı alışkanlıklarınızdır; işle ilgili stresin sağlığınız üzerindeki etkisini azaltmanıza yardımcı olabilirsiniz. refah.

İş yerinde bakım

İş yerindeki stresin olumsuz etkilerini azaltmaya çalışırken, içinde çalıştığınız fiziksel çevreye bakmak için biraz zaman ayırın.

Bir iş istasyonu doğru şekilde kurulmazsa, kaslar ve eklemler üzerinde büyük stres oluşturabilir. Kötü duruş ve uzun süreli oturma, aynı zamanda omuz, sırt, boyun ve kol ağrısı ve baş ağrısı gibi ortak kas ve eklem sorunlarına neden olabilir veya kötüleştirebilir. Çalışma alanınızın, uygun çalışma alanı tasarımı ile rahat ve uygun olduğunuz işe uygun olduğundan emin olun. Duruşunuzu geliştirmek ve iyi çalışma alışkanlıklarınızın olması ile birlikte, işyerinde yaralanma riskini azaltabilir ve fiziksel ve zihinsel sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilirsiniz

Gözler

İnsan gözü, altı metreden daha uzaktaki nesneleri görmek istiyor. Yakın çalışma – bilgisayar kullanması gibi – gözleri süzebilir ve bulanık görme ve baş ağrısı da dahil olmak üzere göz yorgunluğuna yol açabilir. Gözlerinize her seferinde ve sonra bir mola verin – bilgisayar ekranından uzaklaşın ve birkaç dakika uzaktaki bir nesneye odaklayın.

Dirsekler

Dirsekleriniz ve önkollarınız, elleriniz rahatça klavyeye dayanıp masanızla kabaca paralel durmalıdır. Farenizi olabildiğince yakın tutun ve doğru yerleştirilmiş klavyenizle aynı yükseklikte tutun. Hafifçe ve hafifçe yazın ve kollarınızın rahatlamasına izin vermek için aktif olarak yazmadığınızda klavyeden ellerinizi alın.

Alt sırt

Omurga vertebralarınızı iyi destekleyen bir sandalyeye düz oturarak (kıstırılmış değil) sırtüstü yerden kalktıktan sonra vücudunuzun ağırlığının çoğunu destekleyen omurgaya yakın kalça bölümünü kaldırın.

Dizler

Dizleriniz 90 derecelik bir açı yaparken uyluklarınız yere paralel olacak şekilde sandalyenizi ayarlayın. Ayaklarınızı zeminde veya gerektiğinde bir ayak dayamasına dayayın.

Ara vermek

Bir yürüyüşe çıkmak ya da birkaç kez uzatmak için düzenli olarak kısa molalar yapın – bu, uzun ve kesintisiz yazım için masanızın üzerinde oturmaktan kaynaklanan baskının ve yükün hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Dizüstü

Ekranların ve klavyelerin birbirine yakın olduğu dizüstü bilgisayarların gittikçe artan kullanımı ağrılar, suşlar ve yaralanma oranlarını artırdı. Ofiste, yerleştirme istasyonu, ayrı klavye ve fare ve dizüstü bilgisayar standı gibi ekipmanları kullanın. Dışarıda, kaslarınızı ve eklemlerin aşırı gerginleşmesine neden olmadan dizüstü bilgisayarınızı taşımak için bir sırt çantası veya tekerlekli bagaj kullanın.

Monitor

Monitörünüzü göz hizasında veya altında olacak şekilde konumlandırın ve yansımaları ve parlamayı ortadan kaldırmak için hafifçe eğin. Ekranınızın kontrastını ve parlaklığını azaltmak için denetimleri ayarlayın.

İş istasyonunuzun bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, sahip olduğunuz tüm sorunları yöneticinizle tartışın veya size bir çözüm belirlemenize yardımcı olabilecek işyeri sağlık ve güvenlik görevlinizden yardım isteyin.

Kendine bakmak

Ofiste neler yaparsanız yapın, ister yürüyüşe çıksanız da, günlük olarak koşarsanız veya sağlıklı yemek yerseniz, ofiste fiziksel ve zihinsel sağlığınızı geliştirmeye yardımcı olabilir. Refahınızı yönetmek stres yönetimi kabiliyetinizi artırmanıza yardımcı olur. Buna esneklik denir. Kendinize bakmanın yolları şunlardır:

Aktif hale getirme

Araştırmalar bazı egzersiz programlarının kaygıyı azaltmaya yardımcı olduğunu gösterdi. Sporunuzu geliştirerek, egzersiz, iyi fiziksel şekli ve şartı korurken stresle mücadeleye yardımcı olabilir. Haftanın en günlerinde günde 30 dakika canlı bir yürüyüş yapmayı deneyin, öğle yemeğinde koşturup veya bir spor salonuna katılın. .

Sağlıklı, dengeli bir diyet

Genel olarak, bol sebze, meyve, kepekli tahıl, balık, yağsız et ve az yağlı süt ürünleri içeren ve doymuş ve trans yağlı, tuzlu ve yüksek işlenmiş gıdalarda düşük bir diyet iyi ürünün en iyi biletlerinden biri olabilir sağlık.

Yeterli kaliteli uyku

Uyku eksikliği zihinsel performansımızı ve ruh halimizi etkiler. Ortalama olarak, çoğu yetişkinin her gece yaklaşık 7-8 saatlik uykuya ihtiyacı vardır, ancak bu miktar yaşa ve bireysel ihtiyaçlarına göre değişebilir. Yatma zamanı ayarlamaya ve sadık kalmaya çalışın.

Sigara içmeyin ve içtiğiniz kafein miktarını sınırlandırın

Sigara, kafein, kahve ve enerji içeceklerinde Nikotin, stres düzeyinizi artırabilecek uyarıcı maddelerdir.

Alkol Tüketimi

Alkol ilk başta daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir, ancak stresle baş etmek için uzun süreli içmek sağlık ve sosyal sorunların bir dizi yol açabilir. Çok fazla içmeniz, işinizi ne kadar iyi yapacağınızı olumsuz şekilde etkileyerek, altında olduğunuz stresini artırabilir.

Hangi belirtilere dikkat etmeliyim?

İşle ilgili stres her kişi tarafından farklı şekilde yaşanır, ancak uzatılmış ve şiddetli stres normal işlevi zayıflatabilir. Bir sorun haline geldiğinde, aşağıdaki gibi belirtiler hissedebilirsiniz:

  • Baş ağrısı
  • Boyun, omuz ve sırt ağrısı
  • Rahatsız uyku
  • Yorgunluk
  • Kalp çarpıntısı
  • Mide bozukluğu
  • Konsantre olma yeteneğinin azalması
  • Kaygı
  • Stres, günlük aktiviteleri iki hafta veya daha fazla sürdürebilme yeteneğinizi etkilediğini düşünüyorsanız, doktorunuzla veya nitelikli bir akıl sağlığı uzmanıyla görüşmeniz gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir