Genel

İş İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır, Yapılan Muayeneler

İş İçin Sağlık Raporu

Her iş başlangıcı öncesinde formalite gereği yapılması veya hazırlanması gereken süreçler bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise sağlık raporu alma aşamasıdır. İş veren, işe aldığı kişinin sağlıklı olduğunu veya rahatsızlıkları varsa bunun ne yönde olduğunu bilmek zorundadır. Bu hem çalışacak kişiyi tanımak hem de daha sonra oluşabilecek sağlık sorunlarının doğuracağı sonuçlar için kanıt oluşturması açısından önemlidir. Sağlık raporları yeterlilik sahibi hastanelerden alınır ve hastanenin bir çok departmanından onay alınarak düzenlenir.

İş için sağlık raporu sadece işe giriş aşmasında bir kereye mahsus olarak verilmektedir fakat 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre belirlenen dönemlerde, çalışan kişi periyodik sağlık raporu da almak zorundadır.

Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Sağlık raporunun nereden alınacağı konusu bulunduğunuz firmanın büyüklüğüne ve hangi tehlike sınıfında olduğuna göre değişmektedir. Eğer 10 kişiden daha az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıflandırmasında olan bir firmada çalışıyorsanız sağlık raporunuzu aile hekiminizden, özel veya devlet hastanelerinden alabilirsiniz.

Aile hekiminden ve devlet hastanelerinden alınacak sağlık raporları ücretsizdir fakat özel hastanelerin fiyat listesine göre oralardan alınacak iş için sağlık raporu ücreti değişebilir.

İşletmeniz yukarıda belirtilen kriterlerin dışında ve daha büyük bir işletme ise özel hastanelerden veya aile hekiminizden sağlık raporu alamazsınız. Bunun için başvurmanız gereken kişi iş yeri hekimidir. İş yerimi hekimi tarafından verilecek sağlık raporları ise itiraza açıktır. Raporda doğru olmayan bilgiler olduğunu düşünüyorsanız Sağlık Bakanlığına itirazda bulunarak sağlık raporunuzun başka bir heyet tarafından çıkarılmasını talep edebilirsiniz.

İş İçin Sağlık Raporunda Hangi Tetkikler Yapılır?

  • Solunum Fonksiyon Testi:  Akciğerinizin eforunu ölçer ve düzgün bir tempoda çalışıp çalışmadığını kontrol eder. Özellikle bazı işlerde işverenler çıkan değerlere göre çalışanı geri çevirmektedirler.
  • Aşılar: Çalışacak kişinin aşılarının tam olup olmadığı kontrol edilir. Zira eksik aşılı bir kişi diğer çalışanlar için de tehlike arz edecektir.
  • Hepatit: Bulaşıcı bir hastalık olan Hepatit hastalıklarının var olup olmadığı çalışana yapılacak kan tahlili sonrasında ortaya çıkar.
  • Genel Muayene: Bir çok departman tarafından genel bir check-up niteliğinde dış muayene gerçekleştirilir.
  • Kan ve İdrar Testleri: Kan ve idrar tahlilleri ile yapılan bu testler sonucunda çalışma adayının bir çok hastalığı taşıyıp taşımadığı ortaya çıkacaktır.
İşin niteliğine göre iş veren çok daha farklı ve spesifik testlerin yapılmasını isteyebilir. Örneğin bir pilot adayının gireceği göz muayeneleri çok daha detaylı olacaktır veya bir beyin cerrahının nörolojik testlerden kusursuz olarak geçmesi gerekecektir.

Hayati öneme sahip meslekler de sağlık raporlarının çok daha hassas olarak hazırlanması gerekse de bu bahsettiğimiz standart sağlık raporu ilk başvurularda genelde hiç değişmez ve bu rutin takip edilir. Sağlık raporları sonucunda ortaya çıkacak tüm maliyetin iş veren tarafından karşılanması mecburidir zira bu süreç tamamen iş verenin faydasına olacak şekilde tasarlanmıştır.

Normal İş Sağlık Raporu

İşe giriş için değil de herhangi bir hastalık sebebiyle işe ara vermek adına alınması gereken sağlık raporları ise aile hekimlerinden kolaylıkla alınabilir. Hasta olduğunuz gün size çok yakın olması muhtemel yani bağlı olduğunuz sağlık ocağına kimliğiniz ile beraber gitmeniz yetecektir. Doktorunuz sizi muayene ettikten sonra kaç gün istirahat etmeniz gerektiğine karar verecektir, aile hekimi eğer hastalığınızın ileri seviyede olduğunu düşünürse, imkanları daha geniş olduğu için sizi hastaneye yönlendirecektir. Almış olduğunuz sağlık raporunu, işe başlama gününüzde insan kaynakları departmanına bırakmanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir