insulindirencinedenlerinelerdir
Hastalıklar

İnsülin Direnci Testi Sağlık Ocağında Yapılır Mı?

İnsülin Direnci Testi Sağlık Ocağında Yapılır Mı?

”İnsülin direnci testi sağlık ocağında yapılır mı?” başlıklı konumuzda insülin direnci testinin sağlık ocağında yapılıp yapılamayacağı ve hangi testlerin nerelerde yapılacağına dair bilgiler bulacaksınız.

İnsülin direnci başlıklı sağlık konuları arasında en çok sorulan soruların başında, insülin direnci testi sağlık ocağında yapılır mı sorusu geliyor. Sevgili arkadaşlar, ülkemizin bir çok bölgesinde yer alan sağlık ocaklarının bulunduğu bazı yerlerde İnsülin direnci testi yapılmaktadır. Bazı bölgelerde ise, vatandaşların sağlık ocaklarına gittiği zaman aldıkları cevap, insülin direnci testinin yapılmadığıdır. Bir çok sağlık ocağı, bu test için vatandaşları hastanelere yönlendirmektedir.

Sizler de, en doğru sonucu almak için insülin direnci testi yaptırmak için en yakınınızda bulunan hastaneye başvurmalısınız.

İnsülin Direncinin Nedenleri Nelerdir?

Birkaç faktör insülin direnci riskini arttırır. Bu risk faktörlerinden bazıları yaşam biçimiyle ilişkili iken değiştirilebilir, bazıları genetik veya biyokimyasaldır ve bu nedenle değiştirilebilir değildir.

İnsülin direnci, vücudun insüline duyarlılığının azalmasına neden olan, uzun süren bir insülin düzeyinin ısrarla yüksek olması sonucunda ortaya çıkar. İnsülin direnci için bazı risk faktörleri şunları içerir:

Yaşam tarzı faktörleri

Obezite ve yağlarla zenginleştirilmiş bir beslenme şekli ve rafine edilmiş karbonhidratlar, insülin direncinin gelişimi ile ilişkili olduğu düşünülen faktörlerdir. Özellikle abdominal yağın rol oynadığı düşünülmektedir çünkü insülin direncini tetikleyebilen hormonlar üretmektedir.

D vitamini

Diyetteki D vitamini eksikliği, insülin salgısı ve insülin duyarlılığı üzerindeki etkileri nedeniyle glikoz toleransında oynadığı rol nedeniyle insülin direncine katkıda bulunabilir.

Diyabet

Tip 2 diyabetik insülin düzeylerinde artış olabilir. Sağlıklı insanlarda, insülinin etkisi, yağ hücreleri, kas hücreleri ve karaciğer hücreleri gibi çeşitli hücresel hedeflerde bulunan insülin reseptörlerine bağlanma üzerine aracılık edilir.

Tip 2 diyabetlilerde, kan şekeri seviyelerinin yüksek olması insülin üretiminin yüksek seviyelerini tetikler ve bu insülin reseptörlerinin düzenlenmesini azaltır. Bu insülin seviyelerinin yüksek olmasına rağmen insüline nispeten dirençli olduğu anlamına gelir. Yüksek kan şekerinin ilk nedeni yüksek karbonhidrat alımıyla ortaya çıkar.

İnsülin direncinin iltihaba bağlı olduğu düşünülmektedir. Prediyabet ve tip 2 diyabet durumunda, bağışıklık sistemi, insülinin etkisini bozduğu düşünülen sitokinler adı verilen inflamatuar mediatörler salgılar. Serbest radikallerin veya oksidatif stresin yol açtığı hasar, insülin direncinin gelişmesinde de rol oynadı.

Polikistik Over Sendromu (PCOS)

Polikistik over sendromu (PCOS) gibi hastalıklar insülin direnci ile ilişkilidir, ancak PCOS’un insülin direncine neden olup olmadığı veya PCOS hastalık sürecinin bir parçası olarak ortaya çıktığı bilinmemektedir. Cushing sendromu ve hipogonadizm gibi diğer hastalıklar insülin direnciyle de bağlantılıdır.

Arama Terimleri: insülin direnci testi sağlık ocağında yapılır mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir