Genel

İdrar Kaçırma Nedir, Nasıl Önlenir? İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar Kaçırma Nedir?

Kişinin idrarını tutamama, idrarın bir anda gelmesi ve farkında dahi olmadan idrar sızması gibi durumlara idrar kaçırma denir. İdrar kaçırmanın fiziksel sebepleri olabileceği gibi enfeksiyona bağlı rahatsızlıklar sonucunda da ortaya çıkabilir. İdrar kaçırma sanıldığının aksine sadece çocuklar da değil, yetişkin bireylerde de çok fazla görülmektedir.

İdrar uyurken, otururken de kaçabileceği gibi aynı zamanda ani fiziksel refleksler sebebiyle de sızabilir. Korkma, hapşırma, zıplama, gülme gibi basit durumlarda dahi idrar kaçırma görülebilir.

İdrar Kaçırma Neden Olur?

İdrar kaçırma rahatsızlığı dış ve iç etkenler dolayısı ile ortaya çıkabilir. Bu etkenleri maddeler halinde aşağıda inceleyelim.

  • Alkol ve Sigara Bağımlılığı: Tüm uyuşturucu maddeler vücutta tahribata neden olurlar. Bu tahribat zamanla boşaltım sisteminin de önemli noktalarına kalıcı hasarlar bırakabilir. Bu sebeple alkol, sigara veya herhangi bir uyuşturucu maddeyi düzenli olarak kullanan kişilerde idrar kaçırma rahatsızlığı çok sık görülmektedir.
  • Genetik Faktörler: Anne, baba veya herhangi bir üst kuşak akrabanızda idrar kaçırma sorunu varsa, hiçbir başka sebep olmamasına rağmen bu rahatsızlık sizde de görülebilir. İdrar kaçırma rahatsızlığında genetik faktör, çok rastlanılan bir sebep değildir fakat her zaman bu ihtimal de bulunmaktadır.
  • Sürekli Kabızlık: Kabızlık, tıpkı doğum süreci gibi vücudu çok yıpratan bir hastalıktır. Kişinin sürekli kabızlık yaşaması bazı bağ dokularının zarar görmesine sebep olur. Bu da bir süre sonra boşaltım yollarındaki dokulara da zarar vererek, kişinin idrar kaçırmasına sebep olur.
  • Hastalıklar: Travmalar, felç, kas zayıflıkları, şeker hastalığı, bronşit ve astım gibi kronik hastalıklar da idrar kaçırma belirtileri gösterirler.
  • Obezite: Fazla kilolar her alanda insanın hayatını maalesef zorlaştırırlar. İç bölgelerde yağlar sebebiyle oluşan yoğun baskı, bir süre sonra kişinin mesanesine ve idrar yollarına da fiziksel baskı uygular. Bu baskıya daha fazla dayanamayan sistem, idrar sızdırmaya başlayabilir. Fazla kilolu kişiler kilolarından kurtularak bu rahatsızlığı yenebilirler.
  • Doğum: Kadınların çok doğum yapması, doğum sürecinin zorlu geçmesi veya doğan bebeğin çok iri olması idrar yollarına da zarar verir. Bu durumla karşılaşan kişi eğer doğum yapmaya devam ederse rahatsızlığının şiddeti daha da artacaktır. Bu kişilerin bir an önce spor yapmaya başlayarak vücutlarını sıkılaştırmaya ve kas dokularına güç kazandırmaya ihtiyaçları vardır.
  • Yaşlılık: Yaşlılık aslında tüm doku ve hücrelerin güçten düşmesi sonucunda ortaya çıkar. Tüm dokular gibi mesaneyi yerinde tutan dokular da zayıflayacaktır. Bu zayıflama sebebiyle de yaşlı insanlarda idrar kaçırma çok sık görülür.

Bunların dışında vajinal enfeksiyon, sinir hastalıkları, tümörler, psikolojik sebepler, çok kahve içme alışkanlığı, hamilelik, akciğer hastalıkları, ameliyatlar, sinirsel iltihap ve hastalıklar, Alzheimer gibi rahatsızlıklar da idrar kaçırma durumunu tetikleyebilir.

İdrar Kaçırma Nasıl Önlenir?

idrar kaçırma tedavisiİdrar kaçırma rahatsızlığında erken teşhisin büyük önemi vardır. Başvuracağınız üroloji uzmanı, kaçırmanın kaynağını bulur ve hemen tedavi sürecine geçilir. Uzman doktor, teşhisi daha netleştirmek için ultrason ile bölgeyi kontrol edecektir.

İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar kaçırma rahatsızlığı henüz hafif seyrediyorsa, cerrahi yöntemler söz konusu olmayacaktır. Doktorunuz bu noktada ilaç tedavisini veya doğal yöntemler ile dokuların güçlendirilmesi yolunu izleyecektir.

İdrar kaçırma durumu uzun süredir devam ediyor ve çok sık meydana geliyorsa burada ameliyat şarttır. Zira artık bu durum kişinin sosyal hayatını alt üst etmeye başlamıştır ve bir an önce tedavi edilmelidir. En fazla 20 dakika süren ve lokal anestezi ile yapılan idrar kaçırma ameliyatları basit operasyonlardır ve kişi genel olarak aynı gün taburcu edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir