Hamilelik

Hormonlu Spiral ve Yan Etkileri

Hormonlu Spiral Nedir?

Spiral, ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden birisidir. Rahim içine takılan 2-3 cm’lik bir plastiğin, fiziksel olarak rahim içinin doğuma uygun ortama kavuşmasını engellemesinden ibarettir. Son yıllara kadar bu spiralin içerisinde bakır bulunmaktaydı ve bakır ile rahim suyu birleştiği zaman ortaya çıkan sıvı canlı spermleri yok etmekteydi. Normalde spiral, tüm spermlerin rahim içine ulaşmasını engeller fakat bir şekilde geçen spermleri de öldürmesi için bakır tercih edilmiştir.

Sonraları ise bakır kullanmanın insan sağlığı için zararlı olabileceği düşünerek hormonlu spiral keşfedilmiştir. Bu spiraller de yine aynı mekanizmaya sahip olup sadece bakır yerine hormon salgılamaktadır. Progesteron hormonu, spiral içerisinde çok az bulunur ve rahim içi bölgenin yumurta için uygun bir ortam olmamasını sağlar. Tek görevi budur fakat hormonun bazı bünyelerde yan etkileri olduğu da bilinmektedir.

Hormonlu Spiral ve Yan Etkileri

Bu ürünün gerek hormonun türünden gerek ise spiralin mekanik yapısından dolayı kullanan kişinin vücudunda olumsuz yan etkileri gösterdiği görülmüştür. Bu yan etkilerin ortaya çıkma oranı yüksek olsa da, spiral kullanan kişi sayısının çok yüksek olması sebebiyle bu vakaların hastanelere gelme sayısı da az değildir. Peki nedir hormonlu spiralin yan etkileri? Maddeler şeklinde hemen aşağıda inceleyelim:

spiraltakmakCinsel Haz Düşüşü: Spiralin birincil amacı cinsel zevkten mahrum kalmadan doğum kontrolü sağlamaktır. Zira zaten cinsel zevki düşürmeyi göze alan çiftler prezervatif kullanmaktadır. Fakat bazı kadınların vücudu progesteron hormonuna karşı cinsel isteksizlik ile cevap verir.

Adet Sancıları: Spiralin mekanik varlığı rahim kaslarını rahatsız edebilir. Bu hassas kadınlarda görülebilirken, doktorun tam olarak spirali oturtmamış olmasından da kaynaklanabilir.

Mutsuzluk: Çok garip gelse de aslında doğaldır. Mutluluk veya mutsuzluk tamamen hormonlarımız tarafından belirlenen hissiyatlardır. Bu hormonlu spiral de bazı kadınların hormonâl dengesini bozduğu için ilgili kişilerde mutsuzluğa sebep olabilir.

Enfeksiyon: Hormonlu veya hormonsuz tüm spirallerde en yaygın görülen yan etkidir. Dışarıdan konan nesneyi kabul etmeyen vücut bir süre sonra enfeksiyon rahatsızlığı yaşayacaktır. Bu rahatsızlık durumunda hemen hekim kontrolüne girilmelidir, ihmal etmek daha büyük sorunlara kapı aralar.

Rahim Dokusunun Yırtılması: Özellikle beyaz tenli kadınların rahim dokuları çok hassas olmaktadır. Spiral de mekanik ve sert bir madde olduğu için takılırken veya takıldıktan sonra rahim dokusuna zarar verebilmektedir. Bu cinsel hazzı etkileyen ve daha kötüsü kalıcı hasarlar bırakabilecek bir sorundur. Bu durumu yaşayan kişilerin hormonlu spiral doğum kontrolünü kullanması önerilmez.

Hormonlu Spiral Kimler Tarafından Kullanılamaz?

Spiral çok avantajlı bir doğum kontrol ürünü olsa da çok fazla yan etkisi bulunmaktadır ve bir çok kişi tarafından kullanılamaz.

Daha önce herhangi bir kanser geçirmiş hastaların hormonlu spiral kullanması tavsiye edilmez, bu kanserin türüne göre bazen değişebileceği için hormonlu spiral kullanımına karar vermeden önce doktorunuz ile bir görüşme yapmalısınız.

Gebeler; Gebelerin spiral kullanması çok tehlikelidir ve yanlış bir tıbbi uygulamadır. Gebeler zaten isteseler de gebelik sürecinde gebe kalamazlar. Ayrıca sadece gebeler değil gebelik şüphesi olanlar da spiral taktırmamalıdır, bu düşüğe sebep olabilir. Bu sebeple doktorlar spiral takımının en uygun haftasının adetin görüldüğü hafta olduğunu belirtmekteler, bu haftanın da son günü kanamanın az olacağı için hormonlu spiral takımına en uygun zamandır.

Bunların yanında ciddi karaciğer rahatsızlığı geçirenler ve spesifik hastalıklar geçirmiş kişilerin hormonlu spiral kullanımı sakıncalı olabilir. Bu kişiler doktor tavsiyesi ile hormonsuz spiral kullanabilir veya başka bir doğum kontrolü yöntemini kullanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir