hipoksi belirtileri
Hastalıklar

Hipoksi Nedir Belirtileri Nelerdir?

Hipoksi Nedir?

Hipoksi terimi, kandaki oksijenin yetersiz konsantrasyonu nedeniyle dokuların yeterince oksijenlenmediği bir durumdur. Oksijen yoksunluğu, önemli biyolojik süreçleri gerçekleştirmesi gereken çeşitli vücut hücreleri üzerinde ciddi advers etkilere neden olabilir.

Hipoksi tipleri

Hipoksi, vücudun belirli bir alanını etkiliyorsa lokal olarak sınıflandırılabilir ve tüm vücudu içeriyorsa genelleştirilebilir. Vücuttaki eksik oksijen eksikliğinde, anoksi kullanılır.

Hipoksi, işlevsel hemoglobin miktarının azaldığı anemi gibi çeşitli farklı durumlardan kaynaklanabilir ve bu da kan oksijen taşıma kabiliyetini etkiler.

Bir başka örnek, karbon monoksit zehirlenmesidir; burada kimyasal, kırmızı kan hücrelerindeki oksijen reseptörlerine bağlanır ve oksijeni dışarıda etkili bir şekilde bloke eder. Hipoksi, aynı zamanda kalp yetmezliği, kalp durması veya kalp krizi gibi kan dolaşımının yavaşlaması ve dolayısıyla yetersiz miktarda oksijenin vücuda verilmesi gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.

Sağlıklı insanlar ayrıca hipoksiden muzdarip olabilirler. Örneğin, yüksek rakımlara doğru yol alırsa, solunum havasındaki kısmi oksijen basıncının düşürülmesi nedeniyle vücut dokularına oksijen eksikliği oluşturan yükseklik hastalığına yakalanabilirler.

Yüksek rakımlar, yüksek irtifa pulmoner ödem (HAPE) veya yüksek rakımlı serebral ödem (HACE) gibi ciddi ve hatta hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilir.

Derin deniz dalgıçları, nefes alma gazları yanlış hazırlandıysa veya gaz tanklarındaki paslı silindirlerin oksijen çıkardığı durumlarda hipoksi riski taşırlar.

Hipoksi Belirtileri

Hipoksi, vücut veya vücut bölümünde düşük bir oksijen konsantrasyonu anlamına gelmektedir. Durum, vücut tarafından talep edilen oksijen miktarı ile verilen oksijen verilen kan miktarı arasındaki uyumsuzluktan kaynaklanır.

Hipoksi belirtileri, durumun ciddiyetine ve daha şiddetli hipoksi veya anoksiye dönüşme oranına (oksijen bulunmamaktadır) bağlıdır. Bazı hipoksi belirtileri şunları içerir:

⦁ Baş ağrısı
⦁ Yorulma veya yorgunluk
⦁ Nefes darlığı veya nefes darlığı
⦁ Hipoksinin başlangıç ​​safhalarında çarpıntılar görülebilir. Hipoksi ilerledikçe, kalp hızı önemli derecede düşebilir. Ağır vakalarda, anormal kalp ritimleri veya aritmi gelişebilir.
⦁ Hipoksinin ilk evrelerinde yükselmiş kan basıncını durum ilerledikçe düşen kan basıncı izler.
⦁ Işıklı olma
⦁ Mide bulantısı ve kusma
⦁ Cilt ve tırnak yatakları, siyanoz adı verilen bir mavimsi maviye dönüşebilir. Siyanoz, hipoksinin en yaygın belirtilerinden biridir. Parmakların, parmakların, kulakların ve burun uçları soğuk ve mavimsi renkte olabilir. Siyanoz ortaya çıkar çünkü oksijen düşük kan koyu mavimsi-kırmızı bir renge sahiptir ve cildin görünümünü pembe kırmızıdan mavimsi bir renge kadar değiştirebilir.
⦁ Nefret veya kendinden ayrışma hissi
⦁ Karışıklık, hafıza kaybı ve bilişsel problemler
⦁ Yöngensizlik ve koordinasyonsuz hareket
⦁ Şiddetli hipoksi, bilinç kaybı, nöbetler veya konvülsiyonlar, koma ve hatta ölümle sonuçlanabilir. Nefes alma yavaş ve sığ olabilir ve ışık parıltılı olduğunda gözlerin öğrencileri tepki vermeyebilir.
⦁ Uzun süreli hipoksi
⦁ Hipoksiden uzun zamandır muzdarip insanlar parmak ucunda şişmiş olabilir. Buna ek olarak, kanları daha çok sayıda kırmızı kan hücresi ile yoğunlaşabilir (polisitemi). Uzun vadeli hipoksi üzerindeki diğer bozukluklar arasında sağ ventrikül hipertrofisi veya kalp genişlemesi ve kronik pulmoner hipertansiyon bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir