hepatit hastalıkları
Genel

Hepatit C Nedir ve Tedavisi

Hepatit C Nedir?

Hepatit C nedir ve tedavisi nasıl yapılır başlıklı sağlık konumuzda, bu hastalığın nasıl tedavi edilir sorularından başlayarak kullanılan ilaçlara ve belirtilere kadar bir çok önemli konuya yer verdik.

Hepatit C enfeksiyonu, hepatit C virüsünün yol açtığı karaciğer enfeksiyonudur. Hepatit C ile enfek- siyon karaciğerde hasara neden olarak kronik enfeksiyona neden olabilir.

Hepatit C nasıl bulaşır?

Hepatit C nasıl bulaşır sorusu, bu hastalıkta en çok merak edilen soruların başında gelmektedir. Hepatit C enfeksiyonu kan yoluyla bulaşan yöntemlerle kazanılır. Enfeksiyonu olan kişiler kan ve vücut sıvılarını virüs taşırlar. Bu vücut sıvılarının sağlıklı bir kişi ile değişimi enfeksiyonun bulaşmasına yol açar.

Hepatit C virüsü kan transfüzyonu yoluyla, enfekte bir kişide tükürük ve sperma veya vajinal sıvı alışverişi yoluyla iletilebilir. Virüs kan içinde yoğunlaştığı için çoğunlukla kan yoluyla yayılır. Enjeksiyon uyuşturucu istismarcıları genellikle ekipman paylaştıkları için enfeksiyona yakalanma riski altındadır.

Hepatit C enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

Hepatit C enfeksiyonu belirtileri nelerdir konulu bu paragrafta, enfeksiyon hakkında dikkat çeken noktalara değindik. Enfeksiyonun erken evresinde semptomlar olmayabilir. Karaciğer önemli ölçüde hasar görene kadar belirtiler görünmeyebilir.

Belirtiler ortaya çıktığında, hafif ve belirsiz olabilir ve genellikle diğer hastalıkları taklit eder. Enfeksiyon kapmış bir kişi, durumunun farkında olmadan enfeksiyon bulaşmasını başarıyla yaymakta ve yayabilir.

Semptomlar ateş, halsizlik, iştahsızlık, depresyon gibi gribe benzer semptomları içerir.

İlk altı ay akut enfeksiyon dönemidir. Enfekte kişilerin yaklaşık %25’i enfeksiyonu başarıyla savuşturabilir ve virüsten kurtulabilir. Geri kalan kısımda virüs uzun yıllar boyunca vücuda kalır ve kronik hepatit C’ye neden olur.

Alkol kullanımı gibi başka risk faktörleri varsa, bu kişilerin yaklaşık% 10 ila %40’ı ilk enfeksiyonu izleyen yıllar sonra karaciğer skarını geliştirmeye devam edecektir.

Sirozlu beş kişiden birinin yakınlarında karaciğer yetmezliği gelişir ve 1’inde karaciğer kanseri gelişebilir. Bu, karaciğer naklini gerektirebilir ve hayati tehlike oluşturabilir.

Hepatit C epidemiyolojisi
Hepatit C dünya çapında teşhis edilir. Dünya nüfusunun yaklaşık %3’ünün hepatit C virüsüyle enfekte olduğu tahmin edilmektedir. Bu davaların birçoğu kontamine kan nakline bağlı. Transfüzyon öncesinde kan düzenli olarak virüs kontrolü yapıldıktan sonra enfeksiyon prevalansı belirgin bir şekilde azalmıştır.

Enfekte olmuş kişilerin önemli bir grubu, enjekte edilen ilaçları istismar eden veya kan transfüzyonu gerektiren hemofili olan kişilerdir.

Küçük gruplar çok cinsel eş, eşcinsel erkekler ve sağlık çalışanları bulunan heteroseksüellerdir.

Hepatit C için teşhis ve tarama
Hepatit C belirgin belirtilere neden olmadığından, bir kişi yüksek risk altındaysa test genellikle önerilir. Bu, enfeksiyon ile cinsel eşin olması, enjektabl bir uyuşturucu kullanıcısı olması gibi. Hepatit C’yi saptayabilen birkaç kan testi var.

Genotip olarak bilinen ve bireyleri etkileyebilen birçok farklı hepatit C türü bulunur. Bazı genotipler tedaviye diğerlerinden daha iyi yanıt verir.

Hepatit C tedavisi var mıdır?
Hepatit C antiviral ilaçlarla tedavi edilebilir. Bu ilaçlar virüsün vücutta çoğalmasını engellemektedir. Virüsün bu şekilde çoğalması uzun vadede telafi edilemez karaciğer hasarına yol açar. Antiviral ilaçların kullanımı karaciğer hasarını önlemeye yardımcı olabilir. İki yaygın olarak kullanılan antiviral ilaçlar interferon ve ribavirindir.

Hepatit C enfeksiyonunun önlenmesi
Hepatit C enfeksiyonu bulaşması, enjeksiyon uyuşturucu istismarcılarına, iğne ve ekipmanı paylaşmamak ve özellikle enfekte ya da bilinmeyen ortaklarla prezervatif kullanmak için danışmanlık yapmak suretiyle, kişileri risk altında taramak suretiyle büyük ölçüde önlenebilir.

Hepatit C Tedavisi

Hepatit C tedavisi, karaciğerin iltihaplanmasının azaltılmasını, karaciğer fibrozisindeki ilerlemenin önlenmesini, sirozu ve kanseri hedef alır.

Tedavinin amaçları, virüsün yok edilmesi ya da virüsün bulaşıcılığını azaltmaktır. Bu aynı zamanda enfeksiyonun yayılmasının kontrolünde de yardımcı olur.

Hepatit C enfeksiyonunun tedavisi için tek bir virüs kullanımı üzerinde bir kombinasyon yaklaşımı tercih edilir.

Erken vakalar çok az veya hiçbir belirti göstermediğinden, birçok erken dönemde hepatit C görülmez ve tedavi edilmez.

Ayrıca akut hepatit C enfeksiyonu vakalarının yaklaşık %30 – 40’ında vücudun bağışıklığı enfeksiyonu kendi başına savuşturabilir.

Hasta, bu süre zarfında, enfeksiyonun etkin bir şekilde savaşıp savaşmadığını veya kişinin kronik bir taşıyıcı haline gelip gelmediğini araştırmak için izlenir.

Kronik hepatit C için tedavi
Kronik hepatit C tedavisinde kullanılan iki ilaç vardır. Bunlar genellikle kombinasyon tedavisinde birlikte kullanılır. Bunlar arasında:

⦁ Pegile interferon – interferon enjeksiyonları vücutta bağışıklık sistemini uyararak virüs parçacıklarına saldıran doğal bir proteintir. Pegile interferon, vücudun enfeksiyona karşı savaşmasına yardımcı olmak için verilen bu proteinin sentetik versiyonudur.
⦁ Ribavarin – bunlar, hepatit C virüsünün çoğalmasını ve vücuda yayılmasını önleyen oral olarak alınmış ilaçlardır (kapsüller veya haplar).
⦁ Doz ve ilacın seyri
⦁ Pegile interferon genellikle haftada bir veya üç kez enjeksiyon olarak verilirken, Ribavirin gıdalarla beslenmek üzere reçete edilir.
⦁ Bir kişiye bulaşan hepatit C virüsünün genotipi, enfeksiyonun seyrini ve dozajını belirler. Örneğin, genotip 1 olanlara 48 haftalık bir kurs reçete edilirken diğer genotipleri olanlar 24 haftalık bir ders olarak verilir.
⦁ 12 hafta tedavinin tamamlanmasından sonra, ilaçların herhangi bir etkisinin olup olmadığını anlamak için bir kan testi yapılır. Kişi uyuşturuculara cevap vermezse, hastalar için fazla kullanışlı olmayabileceği için durdurulur.
⦁ Genotip 1, diğer genotiplere kıyasla anti-hepatit C tedavisine en az tepki verir.
⦁ Tedavi, kombinasyon tedavisi gören kişilerin yalnızca yarısında görülür. Diğer genotiplerle enfekte olanlar, kombinasyon tedavisi ile %75-80 oranında tedavi şansını gösterebilir.

Kombinasyon tedavisinin yan etkileri
Kombinasyon tedavisi ile yan etkileri yaygın olabilir ve yaklaşık %75’inde bu yan etkiler görülür. Yan etkiler, anemi veya kırmızı kan hücresi sayısında düşme, depresyon, kaygı, irritabilite ve uykusuzluk, iştah kaybı, saç dökülmesi, kaşıntı, mide bulantısı, baş dönmesi, ateş ve grip benzeri belirtiler gibi interferon enjeksiyonlarını içerir. Tedavi boyunca ciddiyetinde yan etkiler azalır.

Ribavarin ve gebelik
Ribavarin, doğmamış bebeğe zarar verebileceği için hamile bir kadın tarafından alınmamalıdır. Eğer doğurganlık çağındaki bir kadın hepatit C ile tespit edilirse, tedaviye başlamadan önce hamileliği engellemek için bir gebelik testi yapması gerekir.

Hepatit C ilaçları nelerdir?

2011’de iki yeni ilaç getirildi. Bu ilaçlara boceprevir ve telaprevir adı verildi ve proteaz inhibitörleri olarak adlandırılan ilaç grubuna dahil edildi. Bunlar, virüsün vücutta çoğalmasına yardımcı enzimleri bloke eder.

Bu ilaçlar, interferon ve ribavirin ile kombinasyon tedavisine yanıt vermeyen kişilerde yararlı olabilir. Kurs, günde üç kez bir tablet olarak alınan 48 hafta boceprevir veya telaprevir.

İlaçlar pegile interferon ile birlikte kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Boceprevir veya telaprevir, daha önce tedavi edilmemiş olan genotip 1 hepatit C’li olanlar veya daha önce başarısız bir tedavi ile genotip 1 hepatit C’li olanlar için uygundur.

Telaprevir mide bulantısı, kusma, ishal, anemi, kaşıntılı deri döküntüleri vb neden olurken Boceprevir semptomlar, bulantı, iştah kaybı, kilo kaybı, uykusuzluk, nefes darlığı gibi yan etkilere neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir