hepatit b hastalığının belirtileri
Genel

Hepatit B Belirtileri Nelerdir?

Hepatit B Nedir?

Hepatit B nedir ve belirtileri nelerdir sorularına cevap bulacağınız makalemizde, aynı zamanda akut ve kronik hepatit B konularında da detaylı bilgileri inceleyebilirsiniz.

Hepatit B, hepatit B virüsü ile enfeksiyon sonucu karaciğer iltihabıdır. Bu bulaşıcı virüs, virüsle enfekte olmuş kan, meni, anne sütü, vajinal sekresyonlar ve tükürük içeren vücut sıvılarına maruz bırakılarak yayılır.

Hepatit B virüsü, HIV’den 50 ila 100 kat fazla bulaşıcıdır ve ayrıca vücudun dışında en az bir hafta boyunca hayatta kalabilir; bu da örneğin kurutulmuş kanla kirlenmiş yüzeyler veya nesneler de risk oluşturabilir.

Hepatit B, dünya genelinde bulunan en yaygın hepatit şeklidir, ancak Asya, Sahra altı Afrika, Orta Doğu ve Güney Avrupa’yı içeren Birleşik Devletler’de bu durumun daha yüksek insidansının bulunduğu ülkelerde nadir görülür. Bu bölgelerin iç şehirlerinde, 60 gebe bir kişiye virüs bulaşmış olabilir.

Hepatit B’nin kuluçka süresi, enfekte olmuş bireylerin belirtileri az sayıda veya hiç bulunmayacak şekilde 22 hafta sürmektedir. Bununla birlikte, bu kişiler hala bulaşıcıdır ve bilmeden virüsü diğerlerine aktarabilir.

Hepatit B Hastalığının Belirtileri

Hepatit B’nin neden olduğu belirtiler şiddette hafif ila hayat tehlikesi arasında değişir. Hastalık, akut veya kronik bir hastalık şeklinde olabilir. Akut hepatit B, virüse maruz kaldıktan sonra altı ay içinde oluşan ve genellikle üç ay içinde (vakaların %90’ında) yetişkinler tarafından temizlenen kısa süreli bir hastalıktır. İyileşen kişiler gelecekteki hepatit B enfeksiyonuna karşı antikor geliştirirler.

Bebekler ise, diğer taraftan, hepatit B’ye karşı daha az dirençlidir çünkü bağışıklık sistemleri, virüsü temizleyecek kadar güçlü olan bir virüs saldırısı başlatmaz. Vakaların% 90’ında, enfekte olan bebekler hepatit B’nin kronik biçimini geliştirmeye devam ediyor. Aksine, beş yaşından büyük çocukların yalnızca% 6-10’u kronik hastalık geliştirmeye devam ediyor. Hepatit B ile enfekte olmuş on yetişkinden birine kadar da kronik hastalık gelişir.

Akut hepatit
Hepatit B virüsüne yakalanan kişilerin hiçbirinde akut hepatit semptomları gelişmemektedir ve bunların yaklaşık% 30’u semptomsuz kalmaktadır. Belirtilerin geliştiği vakalarda, enfeksiyondan sonra 40-160 gün arasında ortaya çıkar ve üç ay içinde geçme eğilimindedir. Bu erken belirtiler özgül değildir ve aşağıdakileri içerir:

 • Gribe benzer belirtiler, zayıflık, vücut ağrıları, baş ağrısı ve 38ºC (100.4ºF) veya üstü sıcaklık
 • İştah kaybı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İshal
 • yorgunluk

Bazen akut hepatit B semptomları daha şiddetli olabilir ve hastanın hastaneye kaldırılması gerekir. Daha şiddetli semptomlara örnekler şunları içerir:

 • Koyu renk idrar
 • Soluk dışkı
 • Sarılık (ciltte sararma ve gözlerin beyazları)
 • Nadir vakalarda, akut hepatitten kaynaklanan karaciğer hasarı o kadar şiddlidir ki, organ artık işlev göremez. Bu ölümcül duruma “fulminan hepatit” denir ve ciddi kanama bozukluklarına ve komaya neden olabilir. Bu durumdan muzdarip hastalar genellikle karaciğer transplantasyonu için değerlendirilir.

Kronik Aktif hepatit B
Bağışıklık sisteminin altı ay içinde hepatit B’yi kontrol edemediği durumlarda, bir kişiden kronik hepatit B’ye sahip olduğu söylenir. Yine, bu hastalığın kronik formundaki herkes semptomlar geliştirmez. Karaciğer bağışıklık, pıhtılaşma, sindirim ve metabolizma gibi hayati bedensel işlevlerde önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle belirtiler karaciğer hasarının ne kadar şiddetli olduğuna ve ne kadar işlev bozukluğuna yol açtığına bağlı olarak büyük farklılıklar gösterir.

Siroz

Kronik hepatit B olan bireyler, yıllarca hatta on yıllar boyunca semptomsuz kalabilir. Bununla birlikte, bazı vakalarda karaciğer iltihabı, siroz olarak adlandırılan ve sonunda karaciğer fonksiyon bozukluğuna yol açabilen organın ciddi şekilde yara izine neden olabilir. Sirozun gelişebileceğini düşündüren belirtilerin bazıları şunları içerir:

 • Yorulma ve zayıflık
 • İştah kaybı
 • Kilo kaybı
 • Erkeklerde genişleyen göğüsler
 • Ellerin avuç içlerinde döküntü
 • Zayıf koagülasyon
 • Deride örümcek benzeri kan damarları
 • Enfeksiyona duyarlılığın artması

İlerlemiş siroz vakalarında, hayatı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilecek karaciğer yetmezliği ortaya çıkabilir:

 • Karaciğerin toksik maddeleri temizlememesi, karışıklığa ve hatta komaya neden olabilir.
 • Bağırsak ve dalaktan karaciğere kan taşıyan portal damarında basınç artabilir. Portal hipertansiyon olarak adlandırılan bu durum, sıvının karın boşluğunda (asitit) birikmesine ve yırtılma ve iç kanamaya neden olma özofagus varislerinin oluşumuna neden olur.
 • Portal hipertansiyonun diğer bir komplikasyonu, anemiye yol açabilen dalak genişlemesi yanı sıra enfeksiyon ve kanama riskini arttırmaktır.
 • Karaciğer tarafından üretilen pıhtılaşma faktörlerinin sayısındaki azalma, kan pıhtılaşma bozukluklarına ve bazen spontan kanamaya neden olabilir.
 • Karaciğer, sarılık gelişimine neden olan bilirubini ortadan kaldırmada başarısız olabilir.

Karaciğer kanseri

Kronik hepatit B olan bireylerde karaciğer kanseri riski artar. Belirtiler spesifik değildir ve yine şiddet derecesine bağlıdır. Bazı hastalarda semptom yok; Bazılarında iltihaplanma ve ağrı yaşanır; Diğerleri ateş ve kilo kaybı yaşayabilir.

Karaciğer kanseri vakalarında üretilen alfa-fetoproteini kontrol etmek için karaciğer ultrasonografisi ve kan testi ile teşhis konur. Kronik hepatit B hastalarında, özellikle de siroz gelişirse veya ailede karaciğer kanseri öyküsü varsa, bu iki test kullanılarak tarama yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir