Anne ve Bebek

Hamilelikte Yapılması Gereken Aşılar

Hamilelikte Neden Aşı Yapılır?

Rutin doktor kontrolleriniz esnasında veya sağlık ocağının gebeliğinizi izleme sürecinde aşı yapmanız gerektiği hekiminiz tarafından söylenecektir. Hamilelikte yapılması zorunlu, bazı durumlarda yapılabilen ve hiçbir şekilde yapılmaması gereken aşılar vardır.

Hamilelik sürecinde aşı yapılmasının sebebi bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek, dış dünyada doğar doğmaz etkilenerek yaşamını dahi kaybedebileceği durumların önüne geçmektir. Bazı durumlarda da anne ve babada bulunan tehlikeli hastalıkların bebeğe geçmemesi için özel olarak yaptırılması gereken aşılar bulunmaktadır. Yazımızın devamında bütün bu aşıların neler olduğunu ve hangi şartlarda yaptırılabileceğini anlatacağız.

Hamilelikte Yapılması Gereken Aşılar

Tetanos: Her hamilenin yaptırması gereken aşı tetanos aşısıdır. Eğer anne adayı daha önce tetanos aşısı olmamış ise hamile kaldıktan sonra bu aşıyı yaptırması gerekir. Aynı şekilde en son tetanos aşısını yaptırmış ve üzerinden 10 sene geçmiş anne adayları da tekrar bu önemli aşıyı yaptırmak zorundadırlar. Bu aşı tüm sağlık ocaklarında yapılmaktadır ve aşı sonrasında 1 gün kadar ağrı yapması normaldir.

Tetanos aşısının ilk dozu ikinci ayda verilir ve ikinci doz da üçüncü ayda verilmektedir. Son doz ise ilk dozun uygulama tarihinden tam 6 ay sonra yapılmalıdır. Sağlık ocakları size bir kartla gelmeniz gereken tarihi not ettireceklerdir. Bu 3 dozun haricinde 1’er yıl ara ile 2 doz daha yapılabilir fakat bu genellikle doktorlar tarafından gerekli görülmez.

Tetanos aşısı gebelik döneminin en önemli aşısıdır, zira yeni doğan bebeklerde gelişebilecek bu hastalığın ölümcül olma oranı çok yüksektir. Tetanos aşısında canlı virüs ve mikroorganizma içermediği için bebeğinize zarar vermez. Doğum sonrasında bebeğe yapılacak olan karma aşı içerisinde tetanos aşısı da bulunduğu için ekstra bir aşı gerekmez, çocuğunuz 10 yaşına geldiğinde tekrar yaptırmanız gerekecektir.

hamile muayene ve aşıGrip Aşısı: Hamilelikte dışarıdan bünyeye ne kadar az virüs ve ilaç girerse o kadar iyidir. Fakat hamile kalınan sürede çok sert bir grip salgını gelmiş olabilir. Bu noktada doktorunuzun da onayı ile beraber grip aşısı olabilirsiniz. Grip aşısının hamileler üzerinde bir sakıncası yoktur fakat bu konuda en doğru kararı hekiminiz verecektir.

Hepatit B Aşısı: Hamileliğin rutin aşıları arasında Hepatit B aşısı yoktur fakat eğer anne veya baba taşıyıcı ise aşının yapılması zorunludur. Burada 3 farklı aşılanma şekli vardır, bunları açıklayalım.

Anne taşıyıcı ise bebek doğar doğmaz 12 saat içerisinde aşının yapılması gerekir. Yoksa bu süre içerisinde anne bebeğe Hepatit B bulaştırırsa, bebek te bir taşıyıcı haline gelecektir.

Baba taşıyıcı ise anneye daha hamile kalmadan Hepatit B aşısının yapılması gerekir.

Baba taşıyıcı ise ve anneye Hepatit B aşısı hiç yapılmamış ise hamilelik döneminde yapılmak zorundadır. Tabi tüm bu kararları hekiminiz verecektir.

Eğer eşiniz taşıyıcı ise en kısa zamanda Hepatit B aşısını olunuz, hamileliği kesinlikle beklemeyiniz.

Hamilelik Dönemindeki Diğer Aşılar

Hamilelik dönemindeki standart ve rutin aşıları belirttik bir de olağanüstü durumların neticesinde yaptırılması zorunlu aşılar bulunmaktadır. Bunlardan en çok uygulananı ise kuduz aşısıdır. Eğer kuduz bir hayvan tarafından ısırılmışsanız, hamile dahi olsanız aşı yaptırmanız gerekecektir. Bu gibi durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna giderek kuduz bir hayvan tarafından ısırıldığınızı ve hamile olduğunuzu belirtin.

Canlı Virüs Aşıları; Onlarca farklı aşı türü bulunmaktadır ve bu aşılardan bazılarında bünyeye canlı virüs enjekte edilerek, antikor üretilmesi sağlanır. Canlı virüs hücrelerinin sayısı insanı hasta yapacak kadar çok değildir fakat henüz 3 kilo bile olmayan bir bebeği öldürebilir. O yüzden canlı aşıları yaptırmak hamileler için zararlıdır.

Hamilelik döneminde yaptıracağınız aşıların tamamını hekim kontrolü ve onayında yaptırmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir