ultrason
Hamilelik

Hamilelikte Ultrason Zararlı Mıdır?

Hamilelikte ultrason zararlı mıdır başlıklı sağlık konumuzda, ultrason cihazlarının hangi dönemlerde ve hangi kişilerde zararlı etkiler yaratabileceğini, yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Güvenlik talimatlarına göre kullanıldığında, ultrason testleri zararlı değildir. Bu taramalar onlarca yıldır kullanılmakta ve sonografi yapan kişi (taramaları yapan kişi) doğru talimatları izlediği sürece herhangi bir risk oluşturmamaktadır.

Ultrason bebek için zararlı mı?
Yine, ultrason çalışmalarının bebeğinize zarar verebileceğine dair bir kanıt bulunmamaktadır. Prosedür bebeğinizin vücuduna dokunduktan sonra yankılar üreten rahim yoluyla ses dalgaları gönderilmesini içerir ve bu yankılar daha sonra bir imaja dönüştürülür. Hamileliğinizin uzunluğuna bağlı olarak, sonograf cihazı ses dalgalarının farklı frekans sıklıklarını kullanmaya karar verebilir. Ultrasonların etkilerini kontrol etmek için birçok çalışma yapılmıştır, ancak ultrason ve çocukluk çağı kanseri, doğum ağırlığı, işitme veya disleksi arasında herhangi bir bağlantı kurmada başarısız olmuştur.

Bazı kadınların ultrasonların tehlikeli olabileceğini düşündüğünü belirtmek gerekir çünkü biraz ısı üretirler. Tarama sırasında kullanılan ekipman biraz ısı üretir, ancak söz konusu ısı genellikle 1C’den daha düşüktür.

Diğer tarama türleri hakkında endişelenmeli misin?
Ultrasonlar zararlı mıdır? Hayır ultrason oldukça güvenlidir. Ancak bazen, renkli taramalar veya Doppler gibi diğer tarama türleri için gitmeniz gerekebilir. Onlar güvende mi? Bu türler çok küçük bir alanda yoğunlaşmış bir ses demeti kullanır; bu nedenle daha fazla ısı üretebilir. Kiriş uzun süre aynı yerde tutulmadığı için yine de güvenlidir.

Doppler de güvenlidir, çünkü kan akışını kontrol etmeniz emredilir ve kanın sürekli hareketi nedeniyle ısı herhangi bir zarar görme riskini azaltmak için eşit olarak dağıtılır. Bazı özel tarama makineleri, daha güvenli hale getirmek için bir Doppler kullanırken ultrason demetinin yoğunluğunu veya gücünü azaltabilir. Benzer şekilde, kardiyotokograflar (CTG’ler) ve elle kullanılan Doppler makineleri düşük yoğunluklu kullanır, bu yüzden özellikle eğitimli profesyoneller tarafından kullanıldığında onlar da güvenlidir.

Hamilelikte ultrason ne zaman yapılır?
20 haftalık hamile kaldığınız zamana kadar bir ultrason muayenesinden geçmeniz muhtemeldir. Sağlık uzmanınız, plasentanın sağlıklı olup olmadığını ve bebeğinizin doğru şekilde büyüdüğünü onaylamak için ultrason testi isteyecektir. Ultrason ayrıca bebeğinizin kalp atışının yanı sıra kollarının, bacaklarının ve bedeninin hareketini kontrol etmeye yardımcı olur.

Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek için genelde 20 hafta kadar bir ultrason testi yaptırmanız gerekir. Sadece ultrason muayenesinden geçtiğiniz için bebeğinizin cinsiyetini bileceğinizi düşünmeyin – sağlık uzmanınıza, cinsiyeti bilmek isteyeceğinizi ve böylece her şeyi daha dikkatli bir şekilde incelemesi gerektiğini söylemelisiniz. Ultrasonlar bebeğinizin cinsiyetini belirlemeye gerçekten yardımcı olsa da, karar vermenin her zaman doğru bir yolu yoktur. Ultrason görüntülerini kısmen de olsa bazı zamanlarda yanlış yorumlamak mümkündür.

Kontratlarınızı taşıyorsanız veya gebelik yaşınızı bilmiyorsanız, doktorunuzun bazen gebeliğinizin erken döneminde bir ultrason testi sipariş ettiğini belirtmek önemlidir. Hamileliğinizin sonraki aşamalarında doktorunuz bebeğinizin sağlığını, plasentanın yerini, bebeğinizin konumunu ve bebeğinizin etrafındaki amniotik sıvı miktarını kontrol etmek için bir ultrason gerçekleştirebilir.

Ultrason ölçümleri ne kadar doğru

Herhangi bir sıkıntıyla uğraşmaktan kaçınmak için, profesyonellerin taramaları yapmasına izin verin. Yalnızca deneyimli bir sonograf uzmanı bu taramaları nasıl emniyetli bir şekilde gerçekleştireceğini bilir. Tıbbi uzmanlar, düşük ultrasonografi düzeyine güvenerek herhangi bir komplikasyon riskini en aza indirir ve hızlı bir şekilde taramayı tamamlarlar. Profesyonel ve deneyimli bir sonograf ile çalışmak önemlidir çünkü aşağıdakileri kuralları bilirler:

⦁ Doppler’i gebeliğin ilk haftalarında kullanmamalıdır çünkü bir vajinal prob kullanmayı gerektirir.
⦁ Kirişi uzun süre kemiğe odaklamamalılar çünkü yumuşak dokuya kıyasla çok daha hızlı ısınıyor.
⦁ Probu uzun süre tek bir konumda bırakmamaları gerekir.
⦁ Ateşiniz varsa taramayı çok kısa sürede tamamlamanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir