Hamilelikte
Genel

Hamilelikte Kalp Çarpıntısı

Hamilelikte kalp çarpıntısı, gebelik sürecinde dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Hamilelik döneminde kalp çarpıntısının nedenleri, kalp çarpıntısına ne iyi gelir ve bu durumun normal olup olmadığına dair detaylar makalemizde açıklanmıştır.

Çarpıntı hissi, şimdiye kadar yaşamış biri için başka bir şeyle karıştırılamaz. Bu durum paniğe ve nefes almama neden olabilir. Bazı kalp çarpıntıları, özellikle gebelik sırasında yaşanan çarpıntılar son derece normaldir. Neredeyse her birey zaman zaman çarpıntı durumunu yaşar. Bununla birlikte, çoğu kadın hamilelik sırasında çeşitli sebeplerden ötürü diğerlerinden daha sık bir şekilde kalp çarpıntısı yaşarlar.

Hamilelikte kalp çarpıntısının nedenleri

Hamilelikte kalp çarpıntısı sık görülür. Özellikle stres altında, egzersiz yaparken, heyecanlı veya endişeli hissedildiğinde, herhangi bir sebep olmadan da kalp çarpıntısı hissedilebilir. Genellikle hamile kadınlar çarpıntıyla karşılaştıklarında nefes darlığı hissedebilirler.

Artmış kan hacmi
Hamile bir kadının vücudu genellikle hamile olmayanlarınkinden %50 daha fazla kan almaktadır. Bu, bebeğin hem fetusa hem de anneye kan çok fazla olduğundan emin olmak için ihtiyaç duymasını sağlamak için gereklidir. Bununla birlikte, anne gittikçe artan miktarda kanın, vücudunun etrafında, hamile durumda değil de kullandığı kalp ile hareket ettirmesi gerekir. Bu, normal durumlarda olduğu gibi kalpten daha fazla çalışması gerektiği anlamına gelir. Sonuç olarak, gebelik sırasında kalp çarpıntısı meydana gelebilir.

Progesteron
Progesteron hormonu, hamile bir kadının vücudunda hamile olmayan bir hormona oranla daha fazla konsantre olur. Hormon, yaşanan çeşitli duygusal ve fiziksel değişikliklerden sorumludur. Progesteron etkilerinden biri kalp atışını arttırmak ve onu her zamankinden daha zor hale getirmektir. Bu, hamile bir kadının kanındaki hacim artışından önce bile yeterli dolaşımı rahim için mümkün kılmaktadır. Kalp atış hızı normalden normalden daha hızlıdır ve dolayısıyla hata oranını arttırır. Sonunda, bu hamilelik sırasında kalp çarpıntılarına neden olur.

Kafein ürünleri
Bazen, çarpıntılar, yüksek miktarda kafein alımının bir sonucu olabilir. Kafein, çikolata, kurabiye, kek ve soda gibi karbonatlı gazlı içecekler gibi bir çok gıdanın yaygın bir bileşenidir. Özellikle hamilelik sürecinde, kafein içeren maddelerin kullanılması pek fazla tavsiye edilmez.

Duygusal tepkiler
Hamile olsun ya da olmasın, kalp çarpıntısı herkes tarafından hissedilebilir. Bu tür çarpıntıların kaygı, stres, şok, sinirlilik, fiziksel aşırı tepki veya korku sonucu olduğuna inanılır. Çarpıntılarınız bir stres sonucuysa, stres yaratan veya stres yaratan kişilerin bulunduğu ortamlardan uzak durmanızda yarar olacaktır.

Hamilelikte kalp çarpıntısı normal mi?

Bazı durumlarda, kalp çarpıntısı aşırı tiroidin hipertiroidizm olarak bilinen bir hastalığın belirtisi olabilir. Hipertiroidi durumu, doğmamış çocuğa karşı bir sağlık tehdidi oluşturabilir, bu nedenle teşhisi derhal almak ve durumunuzu yönetmek için uygun tedaviye ihtiyaç duymanız önemlidir.

Çoğu durumda, nefes darlığı ile birlikte gelen kalp çarpıntıları, alışılagelmiş bir kalp atışı olan ortak bir kalp ritmi semptomu ve belirtisi olabilir. Böyle bir çarpıntı hamileliğiniz varsa derhal hareket etmeniz gerekir, hatta düzensiz bir kalp atışı ile birlikte solunum güçlüğü, baygınlık ve baş dönmesi yaşarsanız derhal doktorunuzu arayın.

Çoğu durumda, çarpıntı bir kalp rahatsızlığını tanımlayabilir. Endişeleriniz varsa, sağlık uzmanınıza başvurmanız önemlidir. Böyle bir ihtimal oluşturmak için kalbinizde yapılacak testleri önerebilirler.

Hamilelikte kalp çarpıntısına ne iyi gelir

Kalp çarpıntılarının tedavisi, belirli bir nedene bağlıdır. Çoğunlukla, hamilelikteki kalp çarpıntıları zararlı değildir ve genellikle tedaviye müdahale etmeden ortadan kalkar. Böyle bir durumda, herhangi bir tedaviye ihtiyacınız olmayacaktır. Dolayısıyla çarpıntılarınız altta yatan sağlık durumunun bir sonucu değilse, doktorunuz kendinize neden olan bazı şeylerden uzak durmanızı önerir.

Hamilelik süreci kapsamında yaşayabileceğiniz normal seviyede veya hızlı kalp çarpıntısı gibi durumlarda, ilk yapmanız gereken doktorunuza başvurmak olacaktır. Hamilelikte kalp çarpıntısı konumuzun yanısıra ”Hamilelikte Ultrason Zararlı Mıdır” başlıklı konumuzu okumanızı da tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir