gut hastalığı
Genel

Gut Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Gut Hastalığı Nedir?

Genelde ayak ve bilek kısmında sıklıkla rastlanan Gut hastalığı ile alakalı belirtileri, teşhis ve Gut hastalığı tedavisi ile ilgili tüm geniş kapsamlı bilgiler ”Gut hastalığı nedir” başlıklı makalemizde paylaşılmıştır.

Gut diz, ayak, ayak bilek veya bilek gibi eklemlerde ve özellikle ayak başparmağındaki iltihaplanma ve ağrıya neden olan bir artrit formudur.

Gut, ürik asit adı verilen bir kimyasalın, sodyum fosfat kristallerini eklem oluşturduğu zaman oluşan bir reaksiyondur. Kristaller aynı zamanda derilerin altında olduğu kadar derzlerde ve tendonlarda da oluşabilir. Gut genellikle vücuttaki bir eklemi etkiler ancak birden fazla eklemi içerebilir, bu durumda durum poliartiküler gut olarak adlandırılır. Bu, yaşlı bireylerde ve özellikle kadınlarda ortaya çıkma eğilimindedir.

Bu yaygın hastalık 15 erkekte birinde ve 35 kadından birinde, genellikle 30-60 yaş arasında etkilenmektedir. Erkekler arasında durum pubertasyondan sonra ortaya çıkma eğilimi gösterirken, kadınlarda menopoz öncesinde gelişme olasılığı düşüktür. Yaklaşık bir on vakada, guttan etkilenenlerin aile geçmişi vardır.

Gut geliştiren birçok kişi için durum acı vericidir ve basit, günlük faaliyetleri kısıtlayacak kadar zayıflatıcıdır ve insanlara işten ayrılmalarına neden olabilir.

Gut Hastalığı Belirtileri

Gut hastalığının başlıca belirtileri eklemdeki akut ağrıdır. Bu, sıklıkla ayak başparmağı ekleminde görülür, ancak herhangi bir eklem de etkilenebilir. Diğer semptomlar kızarıklık, sıcaklık ve eklem bölgesinde şişliktir.

Belirtiler genellikle hızla gelişir ve sadece 6-24 saatlik başlangıç ​​süresince en şiddetli hale gelir. Belirtiler üç ila on gün arasında sürebilir ve bundan sonra eklem normalleşmeye başlar ve ağrı azalır. Bir kişinin tedavi gerektirmeden iyileşen tek bir gut atağı geçirmesi mümkündür, ancak durumu geliştiren çoğu kişi daha ileri bir aşamayı daha yaşayacaktır.

Gut, dinlenme ve gece ortasında veya sabahın erken saatlerinde dinlenmek için mükemmel bir yerdir. Ciddi enflamasyon vakalarında cilt kırmızı ve parlak görünebilir ve hatta soyulabilir. Bazen yorgunluk, iştah kaybı ve hafif bir ateş akut gut atağına eşlik eder.

Gut Hastalığı Sebepleri ve patoloji
Ürik asit, purin denilen ürünün parçalanması olarak vücutta oluşur. Pürinler, kırmızı et, kabuklu deniz hayvanları ve sakatat gibi gıdalarda olduğu gibi bira ve şişman dahil bazı alkollerde bulunur. Gut gelişimiyle ilişkili en yaygın faktörlerden biri, özellikle biranın fazla alkol alımıdır. Gıdalardaki pürinler genellikle vücutta bulunan toplam pürinlerin% 10’una kadar varırlar.

Yedek hücreler parçalanırken veya gıdaların sindiriminde ürik aside dönüşürler ve ürik aside dönüşürler ve ürik aside dönüşürler ve ürik aside dönüşürler ve ürik asit denir. Ürat genellikle böbrekler tarafından atılır. Bununla birlikte, ürik asit fazla üretilirse veya ürat atılım prosesine zarar verirse ürik asit kanında anormal bir seviyeye birikebilir. Birkaç yıl içinde sert ve iğne şeklinde sodyum fosfat kristaller oluşur.

Oluşan ürat kristalleri, sinovyumun yumuşak astarını tahriş ederek iltihaplanma ve eklem ağrısı oluşturabilir. Uzun süreli veya kronik gut vakalarında, kristallerden bazıları ayakları, dirsekleri, elleri veya kulak kepçelerinin yumuşak etinde topaklar oluşturmak için birlikte toplanabilirler. Bu mevduata “tophi” denir. Bu tophi sonunda eklem kıkırdağı ve komşu kemiğe geri döndürülemez bir hasar meydana gelebilir, bu da eklem kullanıldığında ağrı ve sertliğe neden olabilir. Kan seviyesi yeterince yüksekse böbreklerde benzer çökelti oluşmaya başlayarak, böbrek taşlarına yol açabilir.

Genellikle yüksek kan ürat seviyesinin nedeni idrarda yetersiz atılımdır, ancak diğer nedenler ürik asit, stres, çarpışma diyet, kuruma, yaralanma, kalıcı hastalık ve diüretik veya aspirin gibi bazı ilaçların kullanımı ile ilgili diyet içerir. Daha az sıklıkla gut, genetik bir eğilimden dolayı çok fazla ürik asit üretir. Herkesin yüksek kan ürat düzeyinde gut gelişmediği, ancak bunun bir kişinin fazla kilolu olması durumunda ortaya çıkması daha olasıdır. Sağlıklı bir diyetin ardından normal bir kilo vermek gut gelişme olasılığını azaltabilir.

Bazen gut, hipertansiyon, diyabet, angina, inme, sedef hastalığı, zayıf dolaşım veya böbrek hastalığı gibi diğer sağlık durumlarının varlığı ile ilişkilidir. Bu nedenle gut varlığı altta yatan durumun bir uyarı işareti olabilir, hasta farkında değildir.

Gut Hastalığı Tedavisi ve Teşhisi

Gut, eklemlerde daha fazla hasar görmesini önlemek için tedavi edilebilen az sayıdaki artrit formlarından biridir. Hafif gut vakaları bazen tek başına diyet değişiklikleri ile engellenebilir, ancak yinelenen gut, kemik, kıkırdak veya böbrek hasarı gibi atak ve ilişkili komplikasyonları durdurmak için uzun vadeli bir tedavi programına ihtiyaç duyabilir.

Gut yönetimi üç aşamalı bir yaklaşımı içerir: gut atağı tedavi edilir, daha ileri atak olasılığını azaltmak için diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri yapılır ve ürik asit seviyesi tekrarlamayı önlemek için azaltılır.

Enflamasyon ve ağrıları azaltmak için bir doktor steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID), kolşisin veya kortikosteroidler reçete edebilir. Sufferers, kilo vermek, alkol tüketimini azaltmak ve deniz ürünleri, sakatlar veya kırmızı et gibi pürin açısından zengin gıdaların alımını azaltmak gibi önerilen yaşam tarzı değişiklikleri yapmak suretiyle bir başka saldırının olasılığını azaltabilir. Gut ataklarını hala bulan insanlara, kan seviyelerinin düşürülmesini sağlamak için uzun süreli ilaçlar verilir.

Gut Hastalığı Teşhisi
Bir kişinin yüksek kan ürik asit düzeyine sahip olup olmadığını belirlemek için basit bir kan testi yapılabilir, ancak bu tek başına bir gut atağı teşhis etmek için yetersizdir. Bir tanı, ilgili eklemdeki sıvıyı analiz eden daha spesifik bir test kullanılarak doğrulanır. Sıvı aspire edilir ve daha sonra oluşmuş herhangi bir ürat kristali aramak için mikroskopi kullanılarak değerlendirilir.

Evet sevgili WikiMedi üyeleri, bu yazımızda da sizlere Gut hastalığı nedir, belirtileri ve tedavisi ile ilgili süreçleri nasıl olur konularında bilgilendirme yapmaya çalıştık. Gut hastalığı ile alakalı daha fazla bilgiye ulaşmak için aşağıda yer alan yorum kısmından isteklerinizi belirtebilirsiniz. Ayrıca, gut hastalığı neden olur konusuna da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir