gut hastalığı nedenleri
Genel

Gut Hastalığı Neden Olur

Gut Hastalığı Neden Olur?

Son senelerde, sağlık dünyasında sıklıkla görülmeye başlanan Gut hastalığı, neden olur? İşte sizlere, gut hastalığının nedenleri ve hastalıkla ilgili tüm önemli detaylar..

Gut, eklemler ve çevresinde sodyum ürat kristallerinin oluşumu ile karakterize bir çeşit artriti tanımlamaktadır. Kıkırdak inflamatuar artiritin en yaygın biçimi olup, ülkemizdeki insanların yaklaşık yüzde 1.5’ini etkilemektedir.

Gut yoğun şekilde acı vericidir ve gut saldırıları genellikle ani bir şekilde başlar ve gece boyunca ortaya çıkar. Gut hastaları ağrılı, sıcak ve şişmiş eklemler geliştirir ve etkilenen bölge genelinde cilt parlaklaşır ve soyulmaya başlar. Eklem son derece hassas hale gelir ve hatta yatak çarşaflarının veya yatak örtülerinin ağırlığı ağrıya neden olabilir.

Gut genellikle ayak başparmağını etkiler, ancak durum orta ayak için bilekler, parmaklar, dizler, dirsekler, ayak bilekleri veya eklemleri de içerebilir. Birçok eklem aynı anda etkilenirse, durum poliartiküler gut olarak adlandırılır. Omuzlar veya kalçalar gibi vücudun merkezine doğru olan eklemler guttan nadiren etkilenir.

Eklemler etrafında oluşturulan ürat kalsiyumları da vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir ve derinin altında gelişebilir ve tofi olarak adlandırılan küçük, beyaz yumrulara neden olabilir. Bu aşamada, durum sıklıkla tosöz gut olarak anılır. Bu yumrular genellikle ağrıya neden olmaz ancak kırılabilir ve beyaz, cesur ürat kristallerinin bulunduğu sızı serbest kalabilirler.

Gut Hastalığı Nedenleri

Gut, kanda ürat oluştuğunda ortaya çıkar. Urate pürinlerin parçalanma ürünüdür. Üratın yaklaşık üçte ikisi vücudumuzdaki hücrelerdeki purinlerden gelir ve yaklaşık üçte biri tükettiğimiz gıdalardan oluşur. Kandaki bazı purinlerin olması sağlıklıdır ve birikmeye başladıklarında böbrekler genelde idrardan vücudun dışına çıkan fazla miktarı salgılarlar.

Bununla birlikte, vücudun ürat fazlalığı ürettiği veya böbreklerin etkili bir şekilde bu maddenin alınamaması durumunda, ürat seviyesi yükselmeye ve nihayetinde ürtikat kristallerinin oluşmasına neden olabilir. Bu kristaller kıkırdakta birikir ve nihayetinde eklem boşluğuna dökülürler. Buna kristal dökülme denir. Kristaller, müşterek astarla (sinovyum) temas ettiğinde, iltihaplanmalarına neden olurlar. Bu iltihaplanma, kristallerin parçalanmasına ve kaç kristalin eklem içine dökülmesine bağlı olarak, semptomların önümüzdeki birkaç gün veya haftada hafifletmesine neden olur.

Birkaç faktör kan ürik asit seviyesinin yükselmesi ve gut gelişme ihtimalini arttırır. Bunlara şunlar dahildir:

 • Erkek cinsiyeti – Gut, erkekler arasında kadınlarda olduğundan daha yaygındır.
 • Aile öyküsü – Gut genellikle ailelerde bulunur ve hiperürisemi ve gut gelişimi için bir genetik yatkınlık olabilir.
 • Yaşlılık – Gut, çocuklarda nadiren görülür ve orta yaşlı yetişkinlerde ve yaşlılarda daha sık görülür.
 • Aşırı kilo – Bir insan ne kadar büyükse, her gün ürettiği ürtik her kilo fazlası veya obezite demek, böbreklerin etkin bir şekilde işlemesi için çok fazla ürik üretilmesi anlamına gelebilir.
 • Pürin zengini gıdalar – Pürlerinden zengin gıdalar yemek hiperürisemi ve gut yol açabilir.
 • Alkol – Yüksek alkol alımı hiperürisemi riskini artırabilir, çünkü alkol ürate atılımı ile etkileşime girebilir.
 • Böbrek işlevini ve dolayısıyla ürik asidi ortadan kaldıran tıbbi bozukluklar gutlamaya neden olabilir. Gut hastalığına neden olabilecek durumlara örnekler arasında yüksek tansiyon, böbrek hastalığı, diyabet, aktif olmayan tiroid bezi, hemolitik anemi, sedef, hiperlipidemi ve bazı kanserler yer alır.
 • Bazı ilaçlar gut gelişme riskini de artırabilir. Örnekler arasında diüretikler, aspirin, niasin, siklosporin ve levodopa sayılabilir.
 • Diüretik kullanım veya böbrek hastalığı gibi guta neden olanın bir doktor tarafından belirlenebildiği durumlara sekonder gut adı verilir. Bununla birlikte, çoğu gut birincil koşul olarak ortaya çıkar ve genellikle, böbrekleri aşırı kilolu veya obezite ile etkileyen kalıtsal bir durum gibi faktörlerin bir kombinasyonunun sonucu olarak ortaya çıkar.

Bir kişi gut hastalığına yatkınsa, gut ataklarını tetikleyebilecek bazı faktörler şunları içerir:

 • Aşırı alkol tüketimi
 • Aşırı yeme
 • Eklemi kesmek veya yaralamak
 • Sigara içmek

Gut hastalığının nedenleri ve Gut hastalığı neden olur sorusunun cevaplarını elimizden geldiğince yanıtlamaya çalıştık. Gut Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizi okuyarak, bu hastalık hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Arama Terimleri: gut hastaligi, gut hastalığı belirtileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir