güneş yanığı
Genel

Güneşten Korunma Yöntemleri

Güneş koruması, cildi güneşin zararlı etkilerinden korumak anlamına gelir. Herkes ne renk olursa olsun cildi korumalıdır. Serin bir günde ya da gökyüzünde bulutlar olduğunda bile, güneş cilde zarar verebilir.

Güneş ışığından kaynaklanan cilt sorunları

Güvenli düzeyde bazı güneşe maruz kalma faydalı olabilir, çünkü cildimiz bunu D vitamini üretmek için kullanır. D vitamini, kemik sağlığı için önemlidir. Ayrıca, bir takım kanser de dahil olmak üzere bazı diğer hastalıkların riskini azaltmanıza yardımcı olabilir, ancak daha fazla araştırma yapılması gerekebilir. Bununla birlikte, çok fazla güneş zararlıdır ve cildinizde ciddi hasar riski olan cildinize zarar verebilir. Yanarken güneş ışınlarından zevk almak ve cildinize zarar vermek riskini azaltmak arasında bir denge kurmanız önemlidir.

Güneş UVA, UVB ve UVC olmak üzere üç ışın türünden oluşan mor ötesi ışınımı verir. Güneş’ten gelen UVC ışınları ozon tabakasından geçemez, ancak UVA ve UVB ışınları ozon tabakasından geçemez. UVA kırışıklıklara neden olabilir ve UVB güneş yanığı ve cilt kanserine neden olabilir.

Kısa süreli cilt hasarı

Güneşte bronzluk

Bronzluk aslında cildi tahrip ettiğinin ve kendini korumaya çalıştığı bir işarettir. UV ışınları cildinizi hasara karşı koruyan daha fazla pigment (renk) üretmeye teşvik eder. Senin bronzluk solacak, ancak derinize zarar kalır.

Güneş yanığı

Kısa süreli güneşe aşırı maruz kalınması cildinizi yakabilir ve genellikle kızarmış, sıcak ve acı verici hale gelir. Güneş yanmış cildi, sulu krem, aloe vera losyonu veya diğer güneş sonrası losyonlar gibi genel losyonlarla yatıştırabilirsiniz. Güneş yanığı şiddetli ise, tıbbi tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Güneş çarpması

Isı yorulması, vücudunuz çok fazla güneşten sonra veya kızdığında güneş yanıkları haline geldiğinde ortaya çıkar. Aşağıdaki belirtilerden biri olabilir:

  • Baş ağrısı
  • Hasta olmak
  • Baygın ya da baş dönmesi hissi
  • Ağır terleme
  • Sıcak cilt
  • Yüksek sıcaklık (37˚C ve 39˚C arasında)

Isı yorgunluğunuz olduğunu düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede serin bir yere çıkın ve bol su için. Belirtiler düzelmez ya da kötüleşirse, tıbbi yardım isteyin.

Isı yorulması, tedavi edilmezse ölümcül olabilen, sıcak çarpmasına neden olabilir.

Uzun süreli cilt sorunları

Yaşlanma ve enfeksiyon

Cildinizin yaşlanması UVA ışınlarının nüfuz etmesinin sonucudur, kırışıklıklara ve sarkmalara neden olur. UV ışınları da gözlere zarar verebilir. Çok fazla güneş maruziyeti, bağışıklık sisteminize zarar verebilir, bu da hastalık olma riskinizi arttırır.

Cilt kanseri

Cilt kanserinin kesin sebepleri tam olarak anlaşılamamıştır; Bununla birlikte, cildinizi güneş ışınlarına çok fazla zaman harcayarak maruz bırakırsanız, cilt kanseri riskiniz artar. Adil cilde sahipseniz cilt kanseri alma ihtimaliniz de daha yüksek olabilir.

İki tip deri kanseri vardır – melanom ve melanoma. Melanom cilt kanseri en ciddi şeklidir, ancak erken bulunursa tedavi edilebilir. Kötü yanmaya başlarsanız özellikle çocukken melanom riskini artırabilirsiniz.

Melanom dışı deri kanseri – bazal hücreli karsinom (BCC) ve skuamöz hücreli karsinom (SCC) olmak üzere farklı türleri vardır. Bronkodiljit riskiniz, özellikle de bir çocukken güneş yanıkları tekrar ederseniz artar. Yaşam boyunca güneşe maruz kalıyorsanız SCC’ye yakalanma olasılığınız daha yüksek olabilir; örneğin açık havada çalışıyorsanız.

Güneş hasarını önleme

Cilt kanserine karşı güneş koruması, sağlıklı D vitamini seviyelerini korumakla dengelenmelidir.

Vitamin D eksikliğiyle ilgili endişeler yüzünden pik UV zamanlarında (10 am – 3 pm veya UV indeksi 3 veya daha fazla olduğunda) güneş kremi giymekten vazgeçmemek önemlidir. Avustralya’daki çoğu insan günlük günlük aktiviteleri ile yeterli D vitamini seviyesine ulaşır. Açık ciltli bir kişi için vücutta yeterli miktarda D vitamini üretmek için yaz aylarının çoğunda, güneş ışınlarına maruz kalmayan günlerin yalnızca birkaç dakika yüze, kollara ve ellere (veya eşdeğer bir cilt bölgesine) maruz kalması gerekir. Sağlıklı D vitamini seviyeleri için gerekli maruz kalma miktarı kısmen cilt türünüze (koyu cilt daha uzun süre maruz kalmayı gerektirir), yılın zamanına ve bulunduğunuz eyalete bağlı olacaktır.

D vitamini seviyenizden endişe duyuyorsanız, doktorunuza danışın. D vitamini seviyelerini kontrol edebilecekler ve vitamin D tabletleri alarak seviyenizi tamamlamanıza gerek olup olmayacağını öğrenecekler. Çok fazla D vitamini, diğer bazen ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğinden, doktorunuzun tavsiyesine başvurmadan D vitamini takviyesi almayın.

UV indeksini izle

UV indeksi, güneşin UV radyasyonunun kuvvetini tanımlar. Sayılar 1 ila 11 arasında değişir ve sayı arttıkça UV radyasyonu da o kadar güçlü olur. Avustralya’da, UV indeksi üç veya daha fazla olduğunda korumaya ihtiyacınız olacaktır.

Bölgenizdeki UV düzeylerini ve güneş korumasının gerekli olduğu zamanları kontrol etmek için, UV Uyarısı için eyaletinizin Kanser Konseyi web sitesine başvurun. Ayrıca, günlük gazetelerin hava sayfalarında bulunan SunSmart UV Uyarısı’na da dikkat edin.

Korunmak

Ceketinizi uzun kollu üstler ve pantolon giyerek koruyabilirsiniz. En UV ışınlarını engelleyen, yakın bir dokuma materyali seçin. Islak kıyafetler uzar ve cildinize daha fazla UV radyasyon yayar. Artık cildinizi UV radyasyonundan korumaya yardımcı olan güneş koruma faktörü (SPF) giyim ve güneş giysileri satın alabilirsiniz.

Geniş bir şapka takmak, yüzünüze ulaşan UV ışınlarının miktarını azaltabilir.

Kategorileri 2 ila 4’te etiketlenen tüm güneş gözlüğü iyi UV korumasına sahiptir ve kategori numarası ne kadar yüksek olursa, sundukları güneş parlamasındaki azalma o kadar iyi olur.

UV 400 veya EPF 9 veya 10 (göz koruma faktörü) etiketli güneş gözlüğü UVA ve UVB ışınlarından iyi koruma sağlayacaktır. EPF derecesi 10 olan gözlükler, UV koruması için Avustralya Standartını aşmaktadır.

Güneş kremi kullanın

Daima geniş spektrumlu güneş kremi kullanın. Bu, cildinizi UVA ve UVB ışınlarına karşı korur. SPF’si 30 olduğundan emin olun. SPF, güneş kremi UVB ışınlarının filtrelenmesinde ne kadar iyi olduğunu söyler. Güneş kremi, bazı UV ışınlarının her zaman geçebileceği için size tam koruma sağlayamaz, ancak UVB ışınlarına SPF 15 veya daha yüksek koruma sağlayarak yüzde 90’dan fazla koruma sağlayacaksınız.

Güneş koruyucularını cömertçe kullanın. Bir mayo giyerken başınız, boynunuz ve kollarınız için yaklaşık iki çay kaşığı güneş kremi ve vücudunuz için iki çorba kaşığı kullanmanız gerekir. Güneş kremi, çıkıp iki saatte bir tekrar uygulamadan 15-20 dakika önce veya yüzme veya ter çok fazla giderseniz daha sık uygulanmalıdır. Su güneş ışınlarını yansıtır, bu nedenle yüzme öncesinde güneş kremi uygulamanız gerekir. Yüzme için su geçirmez güneş kremi kullanabilirsiniz veya su sporlarına katılırsan, aktif veya çok terletirsiniz.

Bulut güneşin UV ışınlarına girmesini durdurmaz, bulutlu olsa bile kendinizi korumanız gerekir. Işınlar dağınık olduğu için bulanıklık (bulutların veya sislerin) bile UV ışınlarına maruz kalmasını artırabilir.

Şezlong kullanmayın

Şezlong güneşin etkisini taklit eder ve yapay UVA ve UVB ışınımı verir. Yapay UV ışınlarına maruz kalma cildinize zarar verebilir. Şezlonglar prematüre kırışıklıklara ve cilt kanseri riskine bağlı. Ayrıca gözlerinize zarar verebilirler.

Kış Güneşi

UV ışınları hissedemezsiniz. Cildiniz üzerinde hissettiğiniz sıcaklık aslında güneşin kızılötesi radyasyonundan kaynaklanır. Yani güneşin sıcak ışınlarını hissedemediğiniz için güneşlenmediğiniz anlamına gelmez.

UV ışınlarının miktarı kışın genelde daha düşüktür, ancak kar güneş ışınlarının çoğunu yansıttığından, yine güneşlenebilirsiniz. Dağlarda yüksek konumdaysanız,

UV ışınlarını engellemek için daha az atmosfer olduğundan güneş kremi kullandığınızdan emin olun.

Çocukları güneşten korumak

Genç cilt hassas ve çok kolay güneş zarar görmüş. Çocukken güneşlenmenin yetişkin olarak melanoma ve bazal hücreli karsinom gelişme riskini artırdığı bilinmektedir.

Yaşlı çocuklar, güneşte kısa büyü yapmak için genellikle yetmez; oysa yanmaları yeterli değildir. Bununla birlikte, çocuğunuz birkaç dakika içinde güneş altında kalacaksa, cildinizi yanmasından korumalısınız. Mümkün olduğunca gölgede kalmalarını sağlayın. Çocuğunuzu kollarından ve bacaklarından koruyan gevşek giysiler giyin. Ön tarafta ağzı olan bir şapka ve boynu örten kumaş kapak iyi bir güneş koruması sağlar. Güneş gözlükleri çocuğunuzun gözlerini korumaya yardımcı olur.

Çocuğunuzun cildinin maruz kaldığı tüm alanlarda suya dayanıklı güneş kremi SPF 30 kullanın ve her iki saatte bir cömertçe uygulayın. Çocuğunuzu yüzmeye başlarsanız, havlu kurumasından sonra güneş kremi tekrar uygulayın. UV koruma mayo da çocuğunuzu korumanın iyi bir yoludur.

Bebekler ve bebekler için çok kolay yanabilecekleri için daha dikkatli olmalısınız. Bebeğinizi tamamen gölgede tutun. Açılır pencere barınakları çocuğunuzu plajdan veya bahçedeki güneşten korumak için iyi bir yoldur. Puset ve arabalar için kanopiler ve şemsiyeler çocuğunuzu dışarıda ve dışınızda korur.

Sahte kremler

Sahte bronzlaşma losyonları, güneşlenme ve şezlonglar için popüler bir alternatiftir. Tablet losyonu cildinizle reaksiyona girer ve kahverengi bir pigment oluşturur. Bronzluğunu korumak isterseniz sahte bronzluk düzenli olarak uygulanmalıdır, çünkü dış cildiniz cildiniz büyüdükçe doğal olarak dökülür.

Bazı sahte bronzlaşma losyonları güneş koruması içerir, ancak SPF genellikle çok düşüktür, bu nedenle güneş altında olduğunuzda geniş spektrumlu SPF30 güneş kremi giymeniz gerekir.

Sahte bronzlaştırıcı losyonlar tehlikeli olarak bilinmemekle birlikte, bazen alerjik bir reaksiyon başlatabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir