Göz Kanaması
Genel

Göz Kanaması Neden Olur?

Göz Kanaması Neden Olur?

Göz kanaması neden olur başlıklı yazımızda, göz kanamasının nedenleri, belirtileri, tedavisi ve göz kanamaları hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

Subkonjoksival kanamalar veya gözlerin arkasındaki kanamalar tipik olarak ağrısızdır ve çeşitli tıbbi durumlardan kaynaklanabilir. Subkonjoksival kanama genellikle yüksek tansiyon, sigara içme, göz travması veya fazla miktarda tuz veya gıda katkı maddesi alımı ile ilişkilidir. Her bir durum için tedaviler ve önlemlerin yanı sıra endişelenmeniz gerektiğinde, gözlerin arkasındaki farklı kanama nedenleri hakkında bilgi edinmelisiniz.

Gözün arkasında kanama belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Subkonjonktival kanama

Tanım
Subkonjonktival kanamalar, konjunktiva olarak bilinen gözün berrak yüzeyinin altındaki kan damarları kesildiğinde ortaya çıkar. Konjunktiva kanları çabucak ememez, bu nedenle kandaki kızarıklık bir süre burada sıkışabilir. Birçoğu, bunların yansımalarını görene kadar gözlerinin oluştuğunun farkında değiller ve gözlerinin parlak kırmızı olduğuna dikkat ediyorlar. Bu durum genellikle zararsızdır ve göze ek bir zarar vermeden 10-14 gün sürer.

Belirtiler
Subkonjonktival kanamadan muzdarip olanların gözlerinin beyazlarında kırmızı bir yama gözlemlenecektir. Bu, herhangi bir ağrıya neden olmamalı ya da herhangi bir şekilde görmeyi değiştirmemelidir; ancak bazıları göz yüzeyinde cırtlı bir sansasyon yaşayabilir.

Nedenler
Çoğu durumda, subkonjonktival kanamanın nedeni bilinmemekle birlikte, güçlü hapşırma, şiddetli öksürme, kusma veya ağır kaldırma gibi bazı eylemler bu alandaki damarların parçalanmasına neden olabilir. Cerrahiye, ciddi enfeksiyona ya da kaba bir şekilde gözleri ovuşturmaya yarayan gözlerdeki yaralanmalar, subkonjonktival kanamaya neden olabilir.

Risk faktörleri
Aspirin veya varfarin gibi kan inceltme ilaçları kullananların ağır hapşırma veya öksürmeye neden olan hastalıkları olanlar ve ginkgo gibi bitkisel takviyeleri kullananlar veya yüksek tansiyonu ve diyabeti olanlar, subkonjonktival kanamayı geliştirme riski altındadır.

Tedaviler ve Önleme
Kanamanın nedenini belirleyemediğiniz sürece, subkonjonktival kanamayı önlemek için bir yol yoktur. Kan inceltici ilaçların kullanımını durdurmak bu semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Zaten subkonjonktival kanamalar geçirenler gözdeki cırtlı sansasyon devam ederse göz damlası kullanabilirler. Kan, 10-14 gün içinde göz içine emilmeli ve daha fazla tedavi yapılmamalıdır.

Diyabetik retinopati

Diyabetik retinopati gözlerdeki kan damarlarına hasar verir. Bu kan damarları zayıfladıkça, gözlerin ardında kanamanıza neden olabilecek hasara karşı daha hassastırlar.

Açıklama
Diyabetik retinopati diyabetin göz içindeki retinaya ve damarlara zarar veren bir komplikasyondur. Diyabetik retinopati gelişimi için tip I ve tip II diyabetli olanlar kan basıncını doğru bir şekilde kontrol edemeyenlerin bu riski geliştirme riski altındadır.

Bu durum hafif görme sorunları ile başlar, ancak tedavi edilmezse körlüğe neden olabilir. Diyabetik retinopati setleri bulanık görme, görüşte koyu çizgiler veya lekeler, görme içindeki boş veya karanlık bölgeler, dalgalanan görüntü, renk algılaması veya görme kaybı ile ilgili zorluklara neden olabilir. Bu yan etkiler her iki gözü de etkileyebilir.

Tedaviler
Erken diyabetik retinopatisi olanlar tedavi gerektirmez, ancak durumunuzu izlemek için bir doktorla çalışmanız gerekir. Diyabetinizin yönetimini iyileştirmek için bir endokrinolog ile çalışmak, bu semptomların kötüleşmesini önleyebilir.

İlerlemiş diyabetik retinopati gelişen hastalar, bu durumdan kaynaklanan retinal sorunları düzeltmek için cerrahi tedaviye ihtiyaç duyabilirler.

Odaklı lazer tedavileri, hasar görmüş kan damarlarını koterize ederek gözdeki kan sızıntısını durdurmak için kullanılabilir. Bu, tedavinin ilk haftalarında görme bulanıklıklarına veya lekelenmelere neden olabilir.

Vitrektomi kan ve skar dokusunu göz ortasından kaldırabilir.

Retina yeniden bağlanmasına yardımcı olması için aletlerin yavaş yavaş bu kanla tuz solüsyonu veya gaz kabarcıklarının yerini alması için küçük bir kesi yapılacaktır. Bu işlem gerçekleşirken birkaç gün yüz aşağı kalmanız gerekebilir.

Son olarak, 2-3 seans boyunca lazerle yanıklarla anormal boyutta kan damarlarını veya retina alanlarını küçültmek için dağınık lazer tedavisi kullanılabilir. Bu işlemden kısa bir süre sonra bulanıklık veya gece veya periferal görme kaybına neden olabilir.

Önleme
Sağlıklı bir diyet yemek ve haftada en az 150 dakika orta derecede aktivite almak diyabetin diyabetik retinopati riskini azaltmak için kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir.

Kan şekerinizi ve kolesterolünüzü dikkatle izleyin ve kontrol altında tutmak için gerekli tüm gayreti gösterin.

Kan damarlarındaki hasarı azaltmak için tütün ürünlerini kullanmayı bırakın.

Görme değişikliklerini kontrol etmeyle ilgili görüşlerini doktorunuzla konuşun ve görüşünüz değişmeye başlayınca veya kötüleşmeye başlarsa derhal yardım alın.

Glokom

Glokom göze ek baskı uygular ve bu da kan damarlarına baskı yapar. Bu durum kötüleştikçe, glokoma maruz kalanlara gözlerde kanama görülme riski artar.

Açıklama
Glokom, görme sinirine zarar veren ve görme hasarına yol açan bir grup duruma karşılık gelir. Gözdeki yüksek basınç bu hasarın yaygın bir nedendir. Glokomun neden olduğu görme kaybı kademeli olarak, o kadar çok insan bu durumdan mustarip olduklarini fark edemez; Glokomdan mustarip olanlar genellikle tünel görme veya kademesiz periferik görme kaybina maruz kalacaklardir. Durum daha akut hale geldiğinde, göz ağrısı, görme bozukluklarının aniden ortaya çıkması, mide bulantısı ve kusma, gözlerin kızarması (gözlerin arkasında kanama) ya da ışıkların etrafındaki haleler farkedebilir.

Tedaviler
Glokom, tipik olarak, gözlerde basıncın tekrar canlanması için kan dolaşımına absorbe edilecek olan ilaçlı göz damlaları ile tedavi edilir. Potansiyel yan etkileri önlemek için bu göz damlaları için talimatların açıkça izlenmesi gerekecektir.

Yaygın göz damlası beta blokerler, karbonik anhidraz inhibitörleri, mitotik ve kolinerjik ajanlar ve prostaglandinleri içerir, ancak arabuluculukların bir kombinasyonu sıklıkla kullanılacaktır. Glokomdaki basıncı azaltmak için karbonik anhidraz inhibitörü gibi oral ilaçlar da kullanılabilir.

Önleme
Glokom kaynaklı yüksek göz içi basıncı teşhisi konanlar, kafein alımını sınırlamalıdır.
Sıvıları sık sık göz basınçlarını gidermek ve göz sağlığını geliştirdiği bilinen besinlerle dolu sağlıklı bir diyet yapmak için yudumlayın.
Düzenli egzersiz de bu baskıyı azaltmaya yardımcı olabilir, ancak bu durumdaki kişiler için hangi egzersizlerin güvenli olduğu konusunda doktorunuzla konuşun.

Yüksek tansiyon

Yüksek tansiyon retina çevresindeki kan damarlarına zarar verir ve kırılacağı riski artırır ve gözlerin arkasında kanamaya neden olur. Bu hipertansif retinopati olarak bilinir ve tedavi edilmezse ciddi bir durum olabilir.

Açıklama
Yüksek tansiyon, vücudun her tarafındaki kan damarlarına zarar verir ve gözlerdeki hassas kan damarları bu durumdan oldukça hasar duyar. Hipersensitiv retinopatiden mustarip olanlar genellikle görme problemleri ve baş ağrısı yaşar, ancak durum genellikle rutin bir göz muayenesinde teşhis edilir.

Tedaviler
Hipertansif retinopatinin etkilerini gidermek ve ortadan kaldırmak için doktorunuz ile birlikte kan basıncını kontrol altına almak için adım atmanızda yarar olacaktır.

Önleme
Diyetinizde yapılan değişiklikler, her hafta egzersiz miktarınızı artırır ve talimatlara göre reçeteli kan basıncı ilaçları alarak hipertansif retinopatiyi önlemeye yardımcı olabilir. Gerekli takip sonrası bakımın mümkün olan en kısa sürede başladığından emin olmak için düzenli olarak doktorunuza danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir