Çölyak
Diyet

Glutensiz Diyet Nedir?

Glutensiz Diyet

Gluten içeren gıdalar birçok kişinin diyetinin normal bir parçası olsa da, ülkemizdeki insanların yaklaşık yüzde birinin çölyak hastalığı adı altında, gluteni yemelerine hassas hale getirecek bir duruma sahiptir.

Çölyak hastalığı ile yaşayan insanlar glüteni tüketince, bağışıklık sistemi aşırı tepki verir ve zamanla ince bağırsağın zararı zarar görür. Bu, gıdalardaki besin maddelerini parçalama ve emme kabiliyetine müdahale edebilir, bu da sıklıkla gerekli besin maddelerinin emilmesinin azalmasına neden olabilir.

Bu ciddi sonuçlar doğurabilir. Yorgunluk, mide krampları ve diyare gibi belirtilere neden olmaksızın, tedavi edilmemiş çölyak hastalığı, folat ve kalsiyum gibi önemli besinlerde eksikliklere, infertilite ve düşük gibi üreme problemlerine ve osteoporoz ve bazı kanserler riskini artırabilir.

Bununla birlikte, gluten ile ilgili bir sorunuz olması için çölyak hastalığınız olması gerekmez. Bazı insanlar şişlik, rüzgar ve kusma gibi çölyak hastalığına benzeyen ancak bağırsaklara aynı hasar vermeyen belirtilere sahiptir. Gluten intoleransı bu tür giderek artmaktadır ancak bunun nedenleri açık değildir. Bazı uzmanlar, bunun gıdaların işlenmesindeki değişikliklerden kaynaklanabileceğini ya da çağdaş bir Batı diyetinde daha fazla glutenin mevcut olabileceğini öne sürüyor.

Gluten ile ilgili bir sorununuz olduğundan şüpheleniyorsanız
Çölyak hastalığının kesin nedeni bilinmemekle birlikte, hem genetik hem de çevresel faktörler söz konusudur. Çölyak hastalığı olan bir çok insan, onların sahip olduklarının farkında değillerdir. Gluten ile ilgili bir sorununuz olduğundan kuşkulanıyorsanız, öncelikle doktorunuzu görmek için doğru sebepleri vardır.

Çölyak hastalığının belirtileri diğer koşullarla benzerdir, bu nedenle doğru ve doğru teşhis, ince bağırsak astarının hasarlandığına dair kanıt gerektirir. Doktorunuz size bir tıp uzmanına başvurabilir ve küçük bir bağırsak biyopsisi gibi uygun testleri ayarlayabilir.

Gluten ile ilgili bir sorunun kendiliğinden teşhis edilmesi ve gluten içeren tanelerin kullanılmasından kaçınma, önemli besin maddelerini kısa süre içinde bırakabilir. Kendi başına glütensiz hale getirmek bağırsağınızın onarımına yardımcı olsa da, aynı zamanda soruna neden olan hastalığın tespit edilmesini zorlaştırabilir ve sizin için en iyi tedaviden sizi almasını engelleyebilir. Doğru bir teşhis için önce doktorunuzla konuşın. Belirtilerinizi ve durumunuzu yönetmenize yardımcı olması için gıda intoleransı veya çölyak hastalığının tedavisinde uzmanlaşmış akredite edilmiş pratik bir diyetisyene yönlendirirler.

Tahıl gıdalarına alternatif olarak glutensiz bir diyetl
Çölyak hastalığının tedavisi şu anda bilinmemektedir, ancak glutensiz bir diyet ile tedavi edilebilir. Çölyak hastalığı veya gluten intoleransı teşhisi konduysanız, önlemek için gıdaların hangileri olduğunu ve ihtiyaç duyduğunuz tüm besin maddelerini aldığınızdan emin olmak için hangi gıdaların yerini alacağını bilmelisiniz.

Ekmek, pasta ve gluten içeren tahıl ürünlerinden yapılan makarna gibi açık gıdalardan başka, hırpalanmış veya öğütülmüş etler, süt ürünleri, konserve sebze, çeşniler, tatlı ve tuzlu aperatifler ve hatta alkollü içecekler gibi diğer işlenmiş ürünler gluten içeriklerini de içerebilir kaynaklar.

Bununla birlikte, yine de ilginç ve çeşitli bir diyetin keyfini çıkarabilirsiniz ve artık daha fazla glütensiz ürünler mevcuttur. Bunlara soya unu, pirinç unu ve karabuğday ekmeği ve glutensiz maddelerle hazırlanmış makarna dahildir. Diğer iyi seçenekler pirinç, kahverengi pirinç, pirinç erişte, polenta, kara buğday, amaranth, mercimek ve quinoa’dır.

Ancak bir yiyecek glutensiz olduğunu söylediği için bunun her zaman sağlıklı olduğu anlamına gelmez – diğer işlenmiş gıdalar gibi bazı glutensiz ürünler de sodyumda ve doymuş yağda yüksektir. Birçoğu da lif bakımından azdır – bu nedenle etiketteki beslenme bilgilerini her zaman kontrol edin.

Diyetinizde önemli değişiklikler yapmadan önce doktorunuzla veya akredite edilmiş pratisyen diyetisyenle görüşmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir