gardasil aşı fiyatı
Genel

Gardasil Nedir, Fiyatı ve Yan Etkileri

Gardasil nedir sorusu, son zamanlarda en fazla merak edilen konulardan biri olmuştur.

Gardasil nedir; bazı insan papilloma virüsü (HPV) suşlarını önlemek için verilen bir aşıdır. Birçoğu zararsız olan ve yalnızca kendi başlarına temizleyen enfeksiyonlara neden olan çeşitli HPV suşları mevcuttur. Bununla birlikte, bazı suşlar, daha sonra kanser olarak ortaya çıkabilen daha uzun süreli enfeksiyonlara neden olabilir.

Çoğu kişi, enfeksiyonun belirti veya bulguları geliştirmemektedir; bu genellikle cinsel partnerler arasında bilinçsizce bulaşmaktadır.

Bazı HPV suşlarının serviks kanseri, vulvar kanseri, vajinal ve anal kansere neden olduğu gösterilmiştir. Çoğu vakada, HPV, 9 ila 45 yaş arasındaki kız ve kadınları enfeksiyona sokar.

Özellikle zararlı olan infeksiyona neden olan suşlar 6, 11, 16 ve 18 türleri içermektedir; 16 ve 18 suşları, servikal kanserlere %70’e kadar, tip 6 ve 11’de genital siğil vakalarının %90’ına neden olduğu düşünülmektedir.

Genital siğiller düzensizdir, cinsel organların etrafında cilt rengi gelişir. Cinsel organların içinde veya dışında, hem kadınlarda hem erkeklerde bulunurlar. Siğiller ağrılı, kaşıntılı olabilir ve hatta kanamaya başlayabilir.

Serviks kanseri genellikle servikal iç astarın hücresel görünümünde değişikliklerle başlar. Bu değişiklikler genellikle Pap Testi ile tespit edilebilir. Bunlar, kansere dönüşebilecek ve diğer organlara yayılabilir (metastazı atabilir) hatta ölüme neden olan kanser öncesi lezyonlardır.

Bir kişi HPV ile enfekte olsa bile, gelecekte farklı HPV suşlarına karşı korunmak için Gardasil aşılaması önerilir.  Gardasil aşı yaptıranlar bilir ki, bu aşı HPV türüne karşı ciddi koruma sağlamaktadır.

Gardasil 9 ila 45 yaş arasındaki kadınlara ve 9 ila 26 yaş arasındaki erkeklere enjeksiyonluk olarak verilebilir. Cinsel ilişki kuran kişilerin çoğunluğunun bir noktada

HPV ile enfekte olacağı tahmin edilmektedir. Bu nedenle, cinsel yönden aktif olan tüm erkekler ve dişiler HPV enfeksiyonu riski altındadır. Gardasil aşı yaptıranlar, 6, 11, 16 ve 18 HPV suşlarına karşı koruma yanında, 31, 33, 52, 56, 58 ve 59 HPV tiplerine karşı bir miktar koruma altına alınırlar.

 

Gardasil Fiyatı 2017-2018 

Gardasil fiyatı 2017 yılında 370 Türk Lirasıyken, Gardasil fiyatı 2018 yılında 421 Türk lirası olmuştur. Bu fiyatlar dönem dönem artış göstermektedir. Aşı yaptırırken bu fiyatları göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz.

 

Gardasil Yan Etkileri

Gardasil yan etkileri dikkate alındığında, son dönemlerde özellikle yurtdışında bir çok farklı ülkede aşının yan etkileri hakkında bir çok şikayet ortaya çıkmıştır. Aşıyı yaptırmadan önce, aşı hakkında mutlaka doktorunuza danışmalı ve Gardasil yan etkileri hakkında bilgi almalısınız.

 

Gardasil Nasıl Kullanılır?
Gardasil, insan papilloma virüsünün (HPV) yayılımını önlemek için kullanılan bir aşıdır. Gardasil nasıl kullanılır diye merak edenlere aşağıdaki yazımızı okumalarını tavsiye ederiz.

Bu profilaktik aşı, oluştuktan sonra HPV enfeksiyonunu tedavi edemez ancak enfekte olmayanlarda enfeksiyonu önleyebilir.

HPV, hayatlarının bir döneminde cinsel açıdan en aktif erkek ve kadınları etkileyen yaygın bir enfeksiyon olduğundan, aşı çocukların cinsel yetecek kadar olgunlaşmadan önce uygulanmalıdır.

Eğer bir kişi zaten bu aşı tarafından hedeflenen HPV suşlarından birine (suş 6, 11, 16 ve 18) bulaştıysa, hala Gardasil’in diğer HPV suşlarına karşı koruyabileceği için aşı yaptırmaları gerekir.

Gardasil aşı fiyatı 2018 yılı baz alındığında, 2017 yılına göre 50 TL zamla karşımıza çıkmaktadır.

Çoğu ülkede, aşının cinsel aktivitenin başlamasından önce 9-12 yaşlarında verileceği tavsiyeleri ile maksimum aşılama etkinliği elde edilir.

Gardasil, HPV enfeksiyonunu önleyerek genital siğiller ve rahim ağzı kanserine neden olabilen rahim ağzı kaplamasındaki değişiklikler gibi HPV ile ilişkili uzun süreli komplikasyonların gelişimine karşı korur. Anal kanseri, vulvar kanseri ve boğaz kanseri HPV enfeksiyonu ile de ilişkilidir.

Gardasil, koruyucu etkilerine rağmen, kadınları serviks kanseri ve servikste kanser öncesi lezyonlar açısından kontrol etmek için yapılan rutin Pap smearlara alternatif olarak düşünülmemelidir. Aynı zamanda, Gardasil yan etkileri yönüyle dikkat edilmesi gereken bir aşıdır. Bu nedenle, aşı yaptırmadan evvel öncelikle doktorunuza ya da bir hastaneye başvurmanız gerekmektedir.

Gardasil, çeşitli HPV türlerinin neden olduğu tüm rahim ağzı kanseri türlerine karşı koruma sağlayamıyor. Öte yandan, cinsel olarak aktif olmadan önce Gardasil ile aşılananlar arasında serviks kanseri riski çok düşüktür.

Servikal kanseri önlemenin yanı sıra Gardasil, serviks kanseri ve prekomeranın tedavisi ve tedavisi ile ilgili masrafları düşürür. Serviks kanseri nedeniyle alınan biyopsilerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilecek infertiliteyi de önler.

Dahası, Gardasil, anneleri tarafından HPV bulaşmış bebeklerde solunum problemlerini azaltır. Gardasil’in ayrıca anal kanser ve baş-boyun kanserlerine (özellikle orofaringeal skuamöz hücreli karsinoma – HPV tipi 16 neden olan boğaz kanseri) karşı koruma sağladığı gösterildi. Evet arkadaşlar, Gardasil nasıl kullanılır sorusunu sizler için cevapladık, aşağıda ise aşının fiyatlarına dair bilgiler yer almaktadır.

 

Gardasil aşı fiyatı 2018

Gardasil aşı fiyatı 2018 yılında, 2017 yılına göre büyük oranda artış göstermiştir. Gardasil fiyatı 2017 olarak internet ortamında bir çok arama mevcut fakat, internet üzerinde arama yaparken Gardasil fiyatı 2018 yılı fiyatlarını kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir