Fibromyalji
Hastalıklar

Fibromyalji Neden Olur?

Fibromyalji Neden Olur?

Fibromyalji sendromunun kesin nedeni bilinmemekle birlikte, bu durumla ilişkili birkaç faktör vardır ve bu, durum ve bunun nedeni ile ilgili birçok hipotez ve teori ortaya çıkarmıştır. Olası nedenlerin bazıları şunlardır: –

Fibromyalji Nedenleri

⦁ Hastaların büyük çoğunluğunda durumun açıklanabilir bir nedeni yoktur ve tek başına gelişir.

⦁ Örneğin trafik kazaları sonrası meydana gelen fiziksel travma – bu, kaslar ve fibröz dokular üzerinde uzun süreli ağrı oluşmasına ve ihbar noktalarının gelişimine ve fibromiyalj ile bağlantılı diğer ağrı koşullarına neden olabilir.

⦁ İş yerinde tekrarlanan yaralanmalar ve belirli kas, tendon ve bağ gruplarının gerginliği fibromyaljinin gelişimiyle de ilişkilidir.

  • Ağrı algılama yollarındaki değişiklikler – fibromiyaljinin altında yatan en muhtemel neden ağrı algılamasının vücut tarafından değiştirilmesi veya ağrıya duyarlılığın artmasıdır.
  • Serotonin beynin kimyasal haberci. Bu kimyasalın daha düşük seviyelerinin vücudun doğal ağrı kesicilerinin veya endorfinlerin daha az üretilmesine yol açtığı ve bunun sonucunda ağrı eşiğinin azalabileceği ve ağrı duyarlılığının artabileceği öne sürülmüştür.
  • Beyindeki serotonin eksikliği de bir kişinin depresyona yatkın olmasına neden olur ve depresyon yaygın olarak fibromiyaljili hastalarda görülür.
  • Hormon düzeylerindeki değişiklikler – fibromiyaljisi olan hastalarda büyüme hormonu seviyeleri bu durumun nedeni ile bağlantılı olabileceği yönünde spekülasyonlara göre daha düşük bulunur.

Ayrıca nörotransmitter denilen birkaç beyin kimyasal habercisi normalden daha düşük olabilir. Buna serotonin, noradrenalin ve dopamin dahildir. Serotonin ruh durumu ve uyku ile ilişkiliyken, noradrenalin stresli bir duruma verilen yanıtı denetler. Dopamin ise ruh hali, davranış, öğrenme, keyif verici sansasyonlar ve hareketlerle ilgilenir.

⦁ Hatalı genlerin kalıtsallığı – bazı genler fibromiyaljide rol oynadı ve bazı ailelerde fibromiyaljinin nedeninin olduğu tahmin edilmektedir.

⦁ Uyku bozuklukları fibromiyaljinin en yaygın semptomlarından biridir; Bununla birlikte, nedenselliğin de tam tersi olabileceğini gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Bunun anlamı, uyku problemleri de fibromiyaljinin sebebi olabilir. Fibromiyaljisi olan insanlar kendilerini daha fazla acı hissettiren uyku sorunlarına sahip olabilirler.

⦁ Psikolojik travma da fibromiyalji nedenselliğiyle ilişkilendirilmiştir.

⦁ Hepatit B, Hepatit C, HIV / AIDS gibi bazı viral enfeksiyon fibromiyaljiyle ilişkilendirilmiştir.

⦁ Depresyon fibromiyaljinin bir nedeni olduğu kadar semptomla olan bir bağlantıdır.

⦁ Düşük aktif bir tiroid bezi fibromiyaljiyi de çökertebilir.

⦁ Lupus hastalarında fibromiyalji sendromu gelişme riski yüksektir. Lupus hastalarının %30 kadarı sonunda fibromiyalji teşhisi konabilir.

⦁ Belirli kemik ve eklem hastalıkları, bir kişiye fibromiyalji geliştirebilir. Örneğin, osteoartir hastalarının yaklaşık %10-15’inde fibromiyalji gelişebilir. Ankilozan spondilit ve romatizmal artrit, bir kişinin fibromiyaljiye neden olabileceği başka koşullardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir