Cilt

En İyi Yanık Kremi Hangisidir?

Günlük hayatta başımıza en çok gelen kazalardan birisi yanıktır. Bu yanık birçok şekilde gerçekleşebilir: çay koyarken, yemek yaparken, mangal yaparken, güneşli bir günde krem sürmeden güneşe maruz kaldığımızda… Bu gibi bir yanık durumuna maruz kalındığında, ihtiyaç duyulan en iyi yanık kremi listesi aşağıda yer almaktadır.

Aşağıda listelediğimiz yanık kremlerini kullanmadan önce aile hekiminize sormanızı öneririz. Alerji veya yan etkiler konusunda bilgi sahibi olmadan bu kremleri kullanmanızı önermiyoruz.

Yanıklar için en sık kullanılan yanık kremi isimleri:

silverdin yanık kremiSilverdin:

Silverdin piyasada pişik, yanık izleri gibi birçok konuda adını en tepeye yazdırmış bir kremdir. Pomad olarak 400 gramlık tüplerde satılan kremdir. Yanıktan sonra sürülebilir ancak sürüldüğü yeri siyahlatır.  Aynı zamanda sürüldüğü yerin, krem emilene kadar güneş görmemesi önerilir.

madecassol yanık kremiMadecassol

Madecassol; sivilce izlerine, çatlaklara ve daha fazlasına çare olarak görülen bu krem yanık izleri için de çare. Modern tıp ürünlerini saydığımız bu listede bitkisel içerikli kremlerden bir tanesidir. Şeffaf bir kremdir. Sürülen yerin, emilim gerçekleşene kadar güneş görmemesi önerilir.

hametan yanık kremiHametan

Hametan, aslında en çok adı duyulan kremlerden bir tanesi olan Hametan, aynı şekilde pişik, yanık izi gibi yerlerde etkisini gösterir. Roaccutanne kullanan hastaların favorisidir.

bepanthen plus yanık kremiBepanthen Plus

Bazı eczanelerde Bepanthen Plus yerine size Bepanthol verilebilir. Yanık tedavisinde daha başarılı olduğu için Bepanthen Plus’ın tercih edilmesi önerilir.

 

Yanıkları Kremle Tedavi Etmek?

Yanık kremi kullanmak aslında mecbur olmadığımız bir tedavidir, doğal yöntemlerle de yapılabilecek birçok tedavi vardır. Ancak doğal yöntemler tedavi süresini çokça uzatır. O yüzden modern tıbba kendimizi bırakmak için geçerli bir sebebimiz var.

Yanık Nedir?

Yanık; ısı, elektrik, kimyasal maddeler, kaynar su, alev kaynaklı oluşan doku tahribatına verilen addır.

Sadece acıya sebep olmamakla birlikte, iltihap, yara izi gibi farklı şekillerde etkisi de vardır. Yanık, sağlık kuruluşları ve doktorlar tarafından üç farklı şekilde derecelendirilmiştir. Bu derecelendirmeyi, yanığın deri altına ne kadar indiği, vücuttaki toplam dokunun ne kadarının hasar gördüğü gibi farklı kategorilerde yaparlar.

Yanıkları üç başlıkta inceleyebiliriz:

1. Derece Yanık

En hafif yanıktır. Derinin birinci katmanı yani epidermis tabakası hasar görmüştür. Kuru ve hafif bir yanık türüdür. Güneş yanığı ve sıcak sıvıların teması sonucu görülür. Kremlerle ve pomadlarla tedavi edilebilir. Su toplaması ihtimaller arasındadır. 1-2 hafta içerisinde yanmış bölgedeki deri kendiliğinden soyulur ve yeni deri ile kendisini iyileştirir.

2. Derece Yanık

Derinin en üst tabakası -epidermis- tamamen yanmıştır ve dermis tabakası hasar görmüştür. Daha ciddi bir yanıktır. Bu yanık ikiye ayrılır. Yüzeysel yanma sonucu 2.derece yanıklarda iz kalmaz ancak derin 2.derece yanıklarda dokuda iz kalır. Yanık bölgesinde oluşan su baloncukları korunmalıdır, su toplayan yerlerin söndürülmesi, bölgedeki doku yenilenmesini engelleyebilir. Yüzeysel yanıklar 1-2 hafta içinde iyileşebilirken, derin yanıkların iyileşmesi 2-3 hafta içinde gerçekleşir. Kapalı, sık ve doğru yapılan pansuman tedavi süresini kısaltır. Aynı şekilde yanlış yapılan pansuman ise yanık bölgesinin iyileşmesini geciktirir hatta iz bırakarak iyileşmesine neden olur.

3. Derece Yanık

Yanıklar arasında en ciddi ve en tehlikeli olanıdır. Deriyi yenileyebilecek deri ekleri tamamen yanmıştır. Deri yenilenmesi, yanıkların kenarlarında gerçekleşir ve yenilenen deri bölgeye uymaz. Aynı şekilde sinir uçları da yanmıştır -sinir hücreleri kendisini yenileyemez- bu yüzden bölgede hiçbir şekilde temas hissedilemez. Bu yanıklarda pansuman, diğerlerine göre daha önemlidir. Çünkü deri çok derin yanmıştır ve bölgenin enfeksiyon kapma riski çok artmıştır. İyi korunması gerekir ve sık sık pansuman gerekir.

Bu bölgedeki yanıklarda -doğal bir şekilde- deri tamamen iyileşemez. Yara izi ve fonksiyon kaybı görülür. Bunun için deri nakli gibi işlemlerle yara izi mümkün olan en iyi şekilde iyileştirilir.

2.derece yanık ve 3.derece yanık hekim kontrolünde tedavi edilmelidir.

Arama Terimleri: ilaçlar mail, yanık kremi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir