Cilt

Egzama Nedir? Nedeni, Belirtileri ve Tedavisi

Egzama Nedir?

Deri üzerinde çok farklı nedenler ile ortaya çıkabilen egzama, kızarıklık veya deri soyulması şeklinde ortaya çıkabilir. Görüntüsü yüzlerce farklı şekilde görünebilir, bu egzamanın çok fazla sayıda alt türü olmasından kaynaklanır. “Dermatit” olarak tıpta yer almış bu cilt hastalığı, yeni doğan bebeklerden çok yaşlı insanlara kadar her yaş grubunda görülebilir. Bulaşıcı olmasa da genetik yolla aktarılabilen bir hastalıktır. Çok fazla sayıda insanda görülmesine rağmen henüz tam olarak neden oluştuğu yönünde kesin tanılar yoktur. Bunun yanında maalesef kesin ve kalıcı bir tedavisi de halen bulunamamıştır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi egzamada da erken teşhisin önemi büyüktür. Erken teşhis ile egzama yok edilemese de daha fazla yayılması engellenmiş olur.

Egzama ömür boyu süren bir hastalıktır ve şiddetlenmesi durumunda başka hastalıkları da tetikleyebilir. Döküntülere sebep olan bu cilt hastalığı, ilerleyen zamanlarda kişinin sosyal hayatına da olumsuz etki bırakabilir.

Egzama Ne Zaman Ortaya Çıkar? Nedenleri Nelerdir?

Egzamaların neden ortaya çıktığı bilinemediği için ne zaman ortaya çıkacakları da bilinemez. Bazı kişilerde dış ortamın etkisiyle ortaya çıkan bu deri rahatsızlığı, bazı kişilerde de stres sebebiyle nüks etmektedir. Bebeklerde çıkan egzamalar krem tedavisi ile kalıcı bir şekilde yok edilebilir fakat yetişkinlerde bu şekilde kalıcı bir tedavi söz konusu değildir. Yetişkinlerde uygulanan tedaviler sadece hastalığın yayılmasını engelleme yönünde gerçekleşir.

Egzama genel olarak basit bir deri dökülmesi şeklinde görülür. Fakat akut egzama gibi türlerde ise deri altı sıvı ile dolarak kızarır ve şişkinlik oluşturur. Akut egzamalar da inanılmaz bir kaşıma isteği ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda derhal doktor kontrolüne girerek uygun krem ve ilaçların kullanılması sağlanmalıdır. Zira bölge, akut egzama durumunda iltihaplanmaya müsaittir.

Egzama Belirtileri

egzamaEgzama’nın en büyük dostu kaşınmaktır. Siz ciltteki bu bölgeyi kaşıdıkça bölge su toplamaya devam eder ve bir süre sonra iltihaplanır. Kanama oluşan bölgelerde kana enfeksiyon geçme riski dahi vardır. Hastalığın oluştuğu bölgeyi kaşımanız size 1-2 saniyelik zevk haricinde hiçbir fayda sağlamaz, yoğun kaşıntılara sabrederek uzun vadede rahat etmeyi hedefleyiniz. Egzama bölgesini kaşımanız oradaki mikropların yayılmasını sağlayacağı gibi, elinize geçen mikropların vücudunuzun başka yerlerine de ulaşmasını sağlayacaktır. Doktorunuzca önerilen kremleri aksatmadan kullanmaya çalışın.

Egzama belirtileri ilk olarak yüzde çıkar. Yüzde çıkan egzama aslında halen hafif derecededir ve önlem alınırsa kaybolabilir. Fakat kişinin bu bölgeyi sürekli kaşıması egzamanın daha rahat yayılabileceği kol ve bacaklarda nüksetmesine yol açar. Bu bölgedeki egzamalar genelde kalıcı olur.

Aşağıda genel olarak tespit edilen egzama belirtileri bulunmaktadır:

  • Deri çatlakları
  • Yoğun kaşıntı ve deride yanma
  • Su toplayan kabarcıklar ve şişlik
  • Deride kızarıklık

Egzama hiçbir şekilde bulaşıcı değildir. Çok ileri seviyede bir hastanın size temas etmesi dahi bunu farklı kılmaz, kişinin kendisine has bir hastalığıdır. Tek bulaşma yolu genetik aktarımla mümkün olur.

Egzama genel olarak yüz, el, kol, kıvrım bölgeleri, güneş gören bölgeler ve bebeklik döneminde göbek çevresinde görülür.

Egzama Tedavisi

Egzama görülen kişilerin kullandıkları temizlik malzemelerine dikkat etmeleri gerekir. Derileri ve özellikle egzama bölgesi çok hassas olduğu için kalitesiz sabunlar veya deterjanlar buralardaki hastalığın yayılmasını sağlar. Aynı doğrultuda makyaj malzemeleri, losyonlar ve parfümler de egzama hastalarının dikkat etmesi gereken malzemelerdir.

Egzama ölümcül bir hastalık değildir, görüntüden ve kaşınma hissinden başka kişiye bir zararı dokunmaz. Tedavi için ise doktorunuzun verdiği ilaç ve kremlerden başka bir yöntem yoktur. Cerrahi müdahale söz konusu değildir. En büyük tedavi ise zararlı kimyasallardan uzak durup, cildinizi iyi korumak ve stresten uzak durmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir