düşükten sonra hamilelik
Genel

Düşükten Sonra ne Zaman Hamile Kalınır?

Düşükten Sonra Hamile Kalınır mı?

Düşüklerin etkisinden kurtulduktan sonra, kadınlar tarafından sorulan en yaygın soru, “Düşükten Sonra ne Zaman Hamile Kalınır? ve düşükten sonra hangi testler yapılmalı”dır. Doktorunuzla konuşmanız ve sizi daha önce duygusal ve fiziksel olarak iyileştirdiğinden emin olmanız bu açıdan çok önemlidir. Sağlıklı bir yaşam tarzı, sağlıklı bir hamilelik için şarttır.

Hamileliğin ilk üç ayında düşük yapma riski oldukça yüksektir. İstatistiksel olarak, tüm gebeliklerin %10 ila %20’si düşük ile sonuçlanır. Bir düşük 20 haftadan önce ani bir gebelik kaybı olarak tanımlanır.

Düşükten sonra ne zaman hamile kalabilirim?
Düşükten sonra, tekrar hamile kalmaya çalışmak stresli ve kafa karıştırıcı olabilir. Düşükten kısa süre sonra hamile kalmayı düşünüyorsanız, verimli bir hamileliğin teşvik edilmesi için atabileceğiniz adımları anlamak önemlidir.

İyileşme ve hazırlama
Yeniden düşünmeye başlamadan önce kendinizi hem duygusal hem de fiziksel olarak iyileştirme zamanınızı vermeniz çok önemlidir. Düşükten sonra fiziksel düzelme hızlıdır ve yalnızca birkaç gün sürer. Yaklaşık bir ay sonra, vücudunuz normal bir şekilde çalışacak ve menstruasyon döngüleri bir kez daha başlayacaktır. Düşükten sonra ilk adet döngüsü sırasında hamile kalmanız mümkündür.

İyileşme sürecinin en önemli parçası zihinsel anlamda iyileşmedir. Siz ve eşinizin duygusal açıdan tekrar böyle bir duruma hazır olduğundan emin olmak istersiniz. Bir düşük, özellikle ilk gebelik olması halinde ağır bir kayıp ve karışıklığa neden olabilir. Öfke ve suçluluk hissedebilirsiniz. Kendinizi kurtarmanız için zaman tanıyın.

Duygusal ve fiziksel olarak istikrarlı ve tekrar hamile kalmaya hazır olduktan sonra, daha fazla rehberlik için aile hekiminizle konuşmanız önemlidir.

Araştırmalar, kadınların düşükten sonra ilk altı ayda gebe kalmasının daha iyi olduğunu ve bu da komplikasyonların şansını azalttığını gözlemlemiştir. Düşükten hemen sonra hazırsanız, bir sonraki gebeliğinizi ertelemek için bir neden yoktur.

Birden fazla düşük yaptıysanız. İki ya da daha fazla düşük yapmak durumunda kaldıysanız, tekrar gebe kalmaya çalışmadan önce aile doktorunuzla görüşün. Düşüklerin nedenini belirlemek için bazı testlerden geçmeniz gerekebilir. Başka bir gebeliğe başlamadan önce doktorunuz bazı tedavi yöntemleri önerebilir.

Molar gebelik, uterusta iyi huylu bir tümör oluştuğunda ortaya çıkar. Bu, plasental bir fötus yerine anormal kistlere dönüştüğünde ortaya çıkar. Aile doktorunuz molar gebelikten sonra hamile kalmaya çalışmadan önce en az altı ay ila bir yıl beklemenizi tavsiye edebilir.

Uzmanlar ne diyor?
Uzmanlar, düşükten altı ay sonra hamile kalan kadınların sağlıklı bir gebelikle daha iyi baş etme şansının bulunduğunu söylemektedir. Hamile kalmak için altı aydan daha uzun süre bekleyenlere kıyasla, daha önce hamile kalmış kadınların gebelik ve doğum sırasında komplikasyonlara yakalanma riski daha azdır.

Benzer şekilde, düşükten sonra gebe kalmayı iki yıldan fazla bekleyen kadınlar, hayatı tehdit eden ektopik gebelik riski altında olabilir. Dış gebelik, yumurta uterusun dışına, çoğunlukla Fallop tüplerinde implante edildiğinde oluşur. Bu kadınların prematüre bir yaşta doğum ağırlığı düşük bebeğe sahip olma veya C bölümüne girme olasılıkları daha yüksektir.

Düşükten sonra hangi testler yapılmalı

Eğer ikiden fazla düşük yaptıysanız, tekrar denemeden önce düşüklerin nedenini belirlemek için bazı testlerden geçmek isteyebilirsiniz.

Sorunları belirleyebilen bazı testler şunları içerir:

⦁ Kan testleri. kan düzeylerinizin kapsamlı bir kontrolü herhangi bir hormonal veya bağışıklık sistemi problemlerini izleyebilir.
⦁ Kromozomal testler. hem siz hem eşiniz kromozomal sorunlar için kan testine tabi tutulacaktır. Düşükten elde edilen doku mevcutsa, bu da test edilecektir.
⦁ Ultrasonlar. bir ultrasonografi uterusun net görüntüsünü verebilir ve doktorların uterusun yapısıyla ilgili herhangi bir sorunu algılamasına yardımcı olabilir.
⦁ Histeroskopi. rahim ve fallop tüplerinizin iç görünümü verebilen serviksinizden küçük bir alan rahim içine sokulabilir.
⦁ Histerosalpingografi. Bu, rahmin iç kısmını ve falop tüplerini röntgen ışınlarında vurgulamak için bir boya kullanan, minimal invaziv bir tekniktir.
⦁ Sonohisterogram. Rahminize bir sıvı eklenir ve uterusun astarındaki herhangi bir sorunu tespit etmek için ultrason yapılır.

Düşük nedeni belirlenmesine yardımcı olmak için bir dizi test ve prosedür uygulanabilir. Bununla birlikte, kadınların çoğunluğu bilinmeyen sebeplerden dolayı düşük yapmakta ve sağlıklı sonraki gebeliklere devam etmektedir.

Düşükten sonra hamile kalmak için ne yapmalıyım?

Sağlıklı bir hamilelik, sağlıklı bir vücuda ihtiyaç duyar. Aktif ve sağlıklı bir yaşam tarzınız varsa, sağlıklı bir bebek sahibi olma ve hamilelik şansınızı artırabilirsiniz.

Hamile kalma şansınız varsa, bir folik asit takviyesi almanız önemlidir. Bu, bebeğinizin beyninin gelişiminde yardımcı olacaktır. Sağlıklı kilo almak sağlıklı hamilelik şansınızı da artırabilir. Aşırı kilolu veya aşırı kilolu olmak hamilelik ve doğum sırasında komplikasyonlara neden olabilir. Sağlıklı bir diyet yapmak zorunludur ve kafein alımını sınırlamaya çalışmalısınız. Sigara, alkol ve uyuşturucudan kaçınılmalıdır.

Daha önce düşük yaptıysanız, gelecekteki gebelikler için ekstra özen göstermeniz gerekecektir. Çoklu düşüklerden sonra tekrar hamile iseniz, gebeliğinizi izlemek ve devam ettirmek için bir plan yapmak üzere ebeniz veya aile hekimlerinize danışın.

Duygularınızla başa çıkın
Düşükten sonra tekrar hamile kalmanız son derece mutlu ve son derece stresli bir deneyim olabilir. Bir anne olma şansının size verildiğinden çok memnun olacaksınız, ancak aynı zamanda başka bir düşük yapmaktan endişe duyabilirsiniz.

Duygularınızı içinize atmamalı ve sıklıkla, en yakın arkadaşlarınız, eşiniz veya aileniz ile paylaşımlarda bulunmalısınız.

Düşükten Sonra ne Zaman Hamile Kalınır sorusu ve düşükten sonra hamile kalmak için ne yapmalıyım sorusunun cevaplarını vermeye çalıştığımız bu yazımızda, düşükten sonra hamile kalmak için yapılması gerekenleri de sizler için açıkladık. ”Kürtajdan (Düşükten) sonra karın ağrısı normal mi” konumuza da göz atarak, düşük sonrası yaşanan sorunlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Arama Terimleri: Ilişkiden ne zaman sonra hamile kalınır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir