Anne ve Bebek

Doğum Sonrası Egzersiz Yapmak

Hamilelik Sonrasında Egzersiz

Doğum sonrasında kadınların en büyük sorunu yıpranmış ve biraz da kilo almış vücutları oluyor. Esneyen deriler ve doğum süresince alınan kiloları tekrar eski haline getirmek mümkün. Burada dikkat edilmesi gereken noktalar elbette var zira artık siz bir annesiniz ve emzirme gibi bir mesuliyetiniz var. Bunun yanı sıra her doğum süreci çok rahat geçmediği için hamilelik sonrasında baş etmeniz gereken dikiş gibi sorunlarınız da olacaktır. Yine de bazı kurallara uyarak doğum sonrası egzersiz yapmak ve kilo verip, sıkılaşmak mümkün.

Doğum Sonrası Vücudun Durumu

Hamilelik zorlu bir süreçtir ve kadın vücudunu ciddi manâda yıpratır. Doğum sonrasında ise 40 günlük bir lohusa dönemi vardır. Bu dönem içerisinde göbek hizasına gelmiş olan rahim tekrar eski yerine ve boyutuna geri döner. Normalleşmesi gereken diğer bir bölge de bağ dokularıdır. 3-4 kiloluk bir bebeğin doğumunun gerçekleşebilmesi için annenin bağ dokuları ciddi mana da esner ve bu esneme de onun gücünü azaltmaktadır. Hamilelik süresinde zaten sert ve hızlı hareketler yapılamadığı için bu bağ dokusu esnemesinin bir zararı yoktur fakat doğum sonrasına o bölgeleri zorlamak ciddi hasarlar verebilir. Bağ dokularının tamamen eski gücüne ulaşması 6 ay kadar sürebilmektedir. Bağ dokularının esnemesi kişinin egzersiz yapamayacağı manasına gelmez, sadece dikkatli hareketler yapmasını gerektirir.

Annenin doğum sonrasında en çok karşılaşacağı iki ağrı bel ve göğüs ağrısıdır. Göğüs ağrısının sebebi yanlış emzirmelerdir, bel ve sırt ağrıları ise doğum esnasında kullanılan epidural sebebiyle olabilir. Bu ağrılar için doktorunuzdan ağrı kesici isteyiniz. Göğüs ağrıları içinse doğru emzirme yöntemlerini uygulayabilirsiniz, bebeğinizi yanlış tutuyor olmanız muhtemeldir.

Doğum Sonrası Yapılacak Egzersizlerin Faydaları

Doğum sonrasında vücudun tekrar tam manası ile eski gücüne ulaşması 1 yıl kadar sürebilir. Tabi bunun en önemli zamanı ise ilk aydır. O sebeple bu yenilenme ayında egzersiz yapmamanızı tavsiye ediyoruz. Doktorunuzun da onayı ile beraber ikinci ayda egzersizlere başlayabilirsiniz. Sezaryen ile doğum yapan anneler için bu süre bir ay daha uzatılabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz bağ dokuları bebeğinizin uyguladığı baskı sonucu esnek hale gelmiştir. O sebeple ilk 6 ay ağır ve sert hareketlerden kaçınmalısınız.

Kas Gücü ve İdrar Kaçırma: Anneler, hamilelik sürecinde çok hareketsiz kaldıkları için kasları adeta kendini bırakmıştır. Bu çok tembelleşen kasları bir an önce güçlendirmek gerekir, aksi takdirde aynı temposuzlukta kalmaya devam eden anne adaylarında beklenmedik hastalıklar ortaya çıkabilir. Çok sık rastlanan idrar kaçırma sorunlarının sebebi de bu gevşeyen kaslardır, bu sorunu aşmak için kegel egzersizlerini öneriyoruz.

Depresyon ve Bitkinlik: Hamilelik sonrasında yapılacak egzersizlerin en büyük faydası kan dolaşımını hızlandırması ve metabolizmanın bir çok fonksiyonunu daha çalışır hale getirmesidir. Hamilelik sonrasında çok sıklıkla oluşan depresyon ve bitkinlik hali de bu egzersizler ile rahatlıkla aşılabilir. Ayrıca tempolu egzersizler gebelik döneminde zayıflamış olan akciğerlerinize adeta hayat verecektir.

Postür: Özellikle hamileliğin son aylarında önünüzde ciddi bir ağırlıkla yürüdüğünüz için duruşunuz bozulmuştur. Bu bozulan postürü tekrar eski haline getirmek işçin sırt, bel, omuz ve göğüs egzersizleri yapmak işe yarayacaktır.

İlk 9 ay bu egzersizleri kendi vücut ağırlığınızla yapmaya gayret gösterin, ağırlık kullanarak yapmak sakıncalı olacaktır.

Bağırsaklar: Hamilelikte tembelleşen bir diğer organ da bağırsaklardır. Bebeğin yoğun baskı yaptığı bu organların eskisinden daha yavaş çalışması sebebiyle, doğum sonrası kabızlık çok sık görülür. Bu yüzden yapılacak hafif tempolü egzersizler ile bağırsak hareketlerini de hızlandırmak faydalı olacaktır.

Şişkinlik: Doğum sonrası egzersiz yapmak hamilelerin en büyük şikayetlerinden birisi olan şişkinlikten de çok çabuk kurtulmanızı sağlar. Şişen ayaklar, eller, bacakların şişme sebebi su toplamış olmasıdır. Egzersizler ile canlandırılan metabolizma, bu biriken suları hızlı bir şekilde vücuttan atmaya çalışacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir