Dişeti iltihabi tedavisi
Ağız ve Diş

Dişeti İltihabı Belirtileri

Diş eti iltihabı, dişlerimizi çevreleyen diş etlerinin iltihaplanması ve tahrişine işaret eder. Dişeti iltihabı belirtilerini hastalık gruplarından biri olan diş eti iltihabı diş eti hastalıkları, yumuşak doku ve diş çevresindeki kemik dahil olmak üzere periodontal hastalık şeklinde sınıflandırılır. Diş eti iltihabı diş etlerinin geri çekilmesine ve dişlerin kalıcı olarak hasar görmesine neden olabilir.

Periodontal hastalıklar sıklıkla cilt şiddetine göre sınıflandırılırlar; hafif diş çene vakasından şiddetli periodontitis ve tehlikeli ve hayati tehlike oluşturan akut nekrotizan ülsere ait diş eti iltihabına kadar değişebilir.

Diş eti iltihabı genellikle periodontit gelişmeden önce görülür ve tüm diş eti iltihabı vakaları periodontite ilerlemez. Diş eti iltihabı yalnızca erken evrelerde olduğunda, plakta bulunan bakteriler, zamkların iltihaplanmasına neden olur ve fırçalama sırasında kan akabilir. Bununla birlikte, sakızlar tahriş olmasına rağmen, çevrelediği dişler hala yuvalarına sabit kalır ve bu aşamada sakızlara veya diğer çevredeki dokulara geri döndürülemez bir hasar meydana gelmez.

Ancak diş eti iltihabı tedavi edilmezse, periodontit gelişebilir ve sakızın iç tabakası ve çevreleyen kemik dişlerin etrafında gevşemeye başlar.

Bu, enkazın plak ve enfeksiyona kadar toplandığı dişler ve diş etleri arasında cepler oluşturur. Plak tarafından üretilen bakteri veya toksinler, dişleri sıkıca soketlerine tutan kemiği ve çevre bağ dokusunu parçalamaya başlar ve koşul ilerledikçe cepler daha derine girer ve daha fazla kemik ve sakız imha edilir. Sonunda, dişler yuvalarından gevşer ve diş kaybı oluşur.

Bu nedenle diş eti iltihabının erken evrede saptanabilmesi, erken iyileşmenin tam iyileşme şansını arttırmak ve nüks riskini azaltmak için başlatılabilmesi için hayati önem taşımaktadır.

Sağlıklı sakızlar pembe, sıkı ve yerinde tuttuğu dişlerin alt uçlarına yapışmalı görünmelidir. Dişler normal fırçalandığında kanamanın olmaması gerekir. Bununla birlikte, diş eti iltihabı vakalarında, dişetleri kırmızı, şişmiş veya enfekte olur ve fırçalandıklarında kolayca kanamaya eğilimli olurlar. Dişler üzerinde plakların veya beyaz lekelerin yanı sıra ağızda kötü bir koku veya tad oluşabilir. Herhangi bir belirti göstermeyen diş eti iltihabı geliştirmek de mümkündür, bu nedenle düzenli olarak diş eti ve dişlerinin sağlığa sahip olduğu dişhekimliği atamalarına katılmak hayati önem taşımaktadır.

⦁ Bazı diş eti belirtileri örnekleri aşağıda listelenmiştir:
⦁ Kırmızı ve şişkin diş etleri
⦁ Özellikle dokunmak için ağrılı sakızlar
⦁ Fırçalama veya diş ipi dökülen diş etleri
⦁ Dişlerin alt uçlarında soyulmuş veya gömülü sakızlar
⦁ Ağızda bakterilerin akması nedeniyle ağızda acı veya tatsız bir tat
⦁ Bakteriler tarafından verilen gazlardan kaynaklanan kötü nefes
⦁ Dişlerin arasında gri veya kahverengi renk değişimleri olarak görülen tartar adı verilen sertleştirilmiş plak varlığı
⦁ Eğer diş eti iltihabı ilerledikçe, dişlerin dişlerin alt uçlarından çekilmesi nedeniyle gevşemiş olabilir. Bu, yemek yeme zorluğuna neden olabilir.
⦁ Aşırı tükürük
⦁ Ağrı nedeniyle konuşma, yeme veya çiğneme zorluğu
⦁ Şişmiş ve ağrılı olabilir midede dolu sakız apseleri
⦁ Şişmiş diş etleri ve ağrılı ülserler – “açma ağzı” adı verilen bir durum.

Akut nekrotizan ülseratif diş eti iltihabında semptomlar arasında kanama, ağrılı, geri çekilen sakızlar ve ülserler ve yutma veya çiğneme zorluğu sayılabilir.
Diğer hastalık özellikleri arasında ağızda metalik bir tat ve ciddi ağız kokusu veya ağız kokusu bulunur.

Tedavi

Dişeti iltihabı belirtileri, enfeksiyon kaynağının kaldırılmasıyla hafifletilir. Durumla mücadele etmek için biriken plakların çıkarılmasını sağlamak için dişhekimine düzenli ziyaretler yapılması şarttır. Plak kaldırıldıktan sonra dişler daha plak oluşumunu en aza indirgemek için düzenli olarak fırçalanmalı ve diş ipi dökülmelidir.

Gelişmiş diş eti iltihabı vakalarında, enfeksiyonla mücadele etmek ve plakı azaltmak için antibiyotikler gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir