Diş eti İltihabı Tedavisi
Ağız ve Diş

Diş eti İltihabı Teşhisi ve Tedavisi

Diş eti İltihabı Nedir?

Diş eti iltihabı, diş etlerinde iltihaplanmaya, kızarıklığa ve tahrişe neden olan, hafif ve yaygın bir diş eti hastalığının türüdür. Diş eti iltihabı genellikle hafif olduğu için insanlar buna sahip olduklarını bilmeyebilir ancak durumu ciddi olarak almak ve periodontit adı verilen daha ciddi bir diş eti hastalığına yol açmadan önce derhal tedavinin alınmasını sağlamak önemlidir.

Sağlıklı diş etleri soluk, pembe ve sağlamdır, oysa diş eti iltihabından etkilenen diş etleri şişer, ihale edilir, koyu kırmızı olur ve kolayca kanamaya eğilim gösterir. Çoğu diş eti şişmesi, bakteri plağı, diş eti çizgisi boyunca biriken ve diş yüzeyleri boyunca biriken ve diş eti cebinin altında düzenli bir şekilde çıkartılmazsa yığılmaya başlamış enkaz bir filminin sonucu olarak ortaya çıkar. Diş etlerin plak enfeksiyonu, diş eti dokusunun iltihaplanmasına neden olan bir bağışıklık tepkisini tetikler. Kontrol edilmediğinde, diş eti iltihabı diş etlerinin dişlerden ayrılmasına ve yumuşak doku ve destekleyici kemiğin yaralanmaya neden olmasına neden olabilir. Dişler daha sonra gevşeyebilir ve enfeksiyon ilerledikçe sonuç olarak diş kaybına neden olur.

Çoğu birey hayatlarının bir dönem diş eti hastalığına yakalanır ve yetişkinlerin yaklaşık %50’sinde bir miktar diş eti hastalığı görülür.

Diş eti iltihabının belirtileri

Diş eti iltihabının belirtileri arasında şunlar bulunur:

⦁ Diş çekilen sakızlar
⦁ Maloklüzyon (ısırma sırasında dişlerin nasıl bir araya geldiği konusunda bir değişiklik)
⦁ Gevşek dişler
⦁ Hassas dişler
⦁ Diş temizliği ile artık çözülmeyen kötü nefes
⦁ Çiğneme acısı

Diş eti iltihabı genellikle ağız hijyeninin zayıf olması ve düzenli diş temizliği, günlük diş ipi dişçiliği ve diş kontrolünden faydalanması ile iyi ağız sağlığı sağlayarak diş eti iltihabını önleyebilir.

Diş eti İltihabı Teşhisi

Bir diş muayenesinde, diş hekimi genellikle diş eti iltihabı ve periodontitis olup olmadığını kontrol etmek için bazı prosedürler uygular. Diş eti iltihabı erken rutin diş muayenelerinde teşhis edilebilir ve şunları içerir:

  • Dişler ve diş etleri, diş çürüğü ve plaklarının erken safhalarının kanıtı için detaylı olarak incelenir. Diş hekimi her dişin yanak tarafında ve dil tarafında diş eti dokusunun şeklini ve rengini kontrol eder. Şişmiş, ağrılı, kırmızı veya soyucu diş etleri ve herhangi bir ülser veya apsenin varlığı ve plak ve tartarın mevcut miktarı da belirtilmiştir. Diş hekimi ayrıca dişlerin ne kadar hassas olduğunu, diş hareketleri olup olmadığını ve dişlerin doğru şekilde hizalandığını kontrol edecektir. Dişlerin hareketi, her dişin iki sap arasında itilmesi ve herhangi bir hareket aranmasıyla test edilir. Diş hareketliliği, kemik kaybının güçlü bir göstergesi.
  • Hastanın tıbbi öyküsünün ayrıntılı bir dökümü, diş eti hastalığının ya da periodontit gelişimine katkıda bulunabilecek temel koşulların var olup olmadığını kontrol etmek için alınır. Diş hekimi ayrıca oral hijyen rutinleri, hastanın aldığı ilaçlar, beslenme alışkanlıkları ve içki içme ve sigara içme gibi yaşam tarzı alışkanlıklarını sorar.
  • Diş çürümesini ve hasarını tespit etmenin en yararlı yollarından biri, bir diş röntgenini yaptırmaktır. Bir röntgen ışını, henüz oyuklara neden olmayan küçük çürük lezyonlarının saptanmasına yardımcı olabilir. Çene ışınıları, diş eti tutulumunun şiddetini ve herhangi bir kemik kaybı olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir.
  • Periodontal problama, periodontit testi için de kullanılabilir. Prob, dişin diş telinin altına yerleştirilen, ucu diş eti cebine yerleştirilmiş uzun, ince bir çubuktur. İpucu daha sonra dişin bağ dokusuna bağlandığı noktaya değinir. Ardından, prob her dişte altı noktaya, üçü bukkal tarafta ve üçünde dil tarafında “ilerletilir” ve probun ulaştığı derinlik her bir noktada ölçülür. Diş eti sağlıklı olduğunda, dişe yapışmaları sağlamdır ve sonda diş eti çizgisinin çok altına kaymaz. Bu sondalama, diş hekiminin bağ dokusu koşulunu ve ne kadar ginigival durgunluğun veya aşırı büyümenin oluştuğunu belirtir. Probun kayacağı normal bir derinlik 1 ila 3 mm’dir. Probun daha derin kayması periodontiti gösterebilir.
  • Diş eti iltihabının komplikasyonlarından biri diş etlerinde enfektif ülserler oluşumunu tanımlayan ağız ağzıdır. Ülserlerden bir deşarj örneğini almak için bir bez kullanılabilir, bu da nedensel bakterileri belirlemek için mikroskop altında incelenebilir. Daha sonra durumun tedavisi için uygun bir antibiyotik seçilebilir.

Diş eti İltihabı Tedavisi

Diş eti iltihabı tedavisi nasıl yapılır?

Diş eti iltihabını tedavi etmek için insanlar iyi ağız hijyeni sağlamalıdır. Dişleri derinlemesine temizlemek için kullanılabilecek çeşitli teknikler vardır ve bunlara diş eti çizgisinin altında ve üstünde tartarın çıkarıldığı ölçeklendirme; Kötü planyalama, herhangi bir kaba alanı yumuşatır ve dişin enfekte kısımlarını ve lazer tedavisini kaldırır; kök ekim veya pul haline getirme işleminden daha az tartar çıkarmanın daha az acılı bir yoludur. Durumun iyileştirilmesine yardımcı olmak için çeşitli ilaçlar da mevcuttur; bunlar, kök planya işleminden sonra sakız ceplerine eklenen zamana bağlı antiseptik cipsler; kalıcı inflamasyonu tedavi etmek için kullanılan ölçekleme veya kök tesviyesi ve oral antibiyotiklerden sonra eklenen antibiyotik mikroküreler. Klorheksidin içeren bir antibiyotik gargara da enfeksiyon ağzını temizlemek için kullanılabilir.

Şiddetli diş eti hastalığı ameliyat gerektirebilir. Dişler geriye katlanarak plakın çıkarılabilmesi için ameliyat yapılabilir. Diş etleri daha sonra diş etrafında rahat bir şekilde sabitlenir. Doku veya kemik greftleri, dişlerin ve çenelerin iyileşmenin ötesinde olduğu durumlarda tedavi edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir