dideral yan etkileri, dideral 40 mg, dideral ilaç
Tıbbi İlaçlar

Dideral 40 mg Nedir, Yan Etkileri

Dideral 40 mg Tablet İlaç Nedir?

Dideral 40 mg (Propranolol Hidroklorür) beta blokerler denilen bir ilaç sınıfına aittir. Bu ilaçlar kalbin daha az zorla atmasına neden olur ve bu da kan basıncında azalmaya neden olur. Dideral 40 mg ile düzenli tedavi de anjin ataklarını önlemeye yardımcı olabilir.

Diğer kullanımlar, migren baş ağrısını önlemeyi, anksiyeteyi ve hipertiroidizmi tedavi etmeyi içerir. Bu ilacın titremeyi ve titremeyi azaltmada etkili olduğu düşünülürse, birçok müzisyen sahneyi korkutmasını engelleyebileceğine inanır ve bazı insanlar da titreyen ellerin önüne geçerler. Sıtma tedavisinde bu ilacın etkinliğini belirlemek için tıbbi çalışmalar yapılmıştır.

Dideral Etken Maddesi

İnternet ortamında Dideral 40 mg tablet için en çok sorulan soruların başında, Dideral etken maddesi gelmektedir. Dideral gibi ilaçlarda merak edilen etken maddesi, bu tür ilaç kullananların son derece dikkatli kullanıcılar olduğunu göstermektedir. Dideral etken maddesi;

Etken Maddesi: Propranolol Hcl

 

dideral yan etkileri, dideral 40 mg, dideral ilaç

 

Dideral 40 mg Yan etkileri

Dideral (Propranolol Hydrochloride) kullanmak yan etkilere neden olabilir. Dideral ilacın yan etkileri aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır.

 • Yorgunluk
 • Uyku sorunları
 • Soğuk ayak veya el
 • Raynaud sendromu
 • Erektil disfonksiyon
 • Bu ilacı alırken hasta olursanız doktorunuza söyleyin. Acil tıbbi müdahale gerektiren ciddi reaksiyonlar ortaya çıkabilir, ancak bu daha az görülür. Kilo alımı, uzuvların şişmesi, ciddi cilt kabarcıkları ve soyulması veya şiddetli reaksiyonun diğer belirtilerini fark ederseniz derhal doktorunuza danışın. Yukarıda yazan, Dideral yan etkileri haricinde bir çok farklı yan etkisi de bulunabilir. İlacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır.

Dideral Dozaj ve Yönetim
Dideral 40 mg (Propranolol Hidroklorür) tabletler oral olarak alınır. Bu ilacı almadan önce tüm hastaların doktorlarını ziyaret etmeleri gerekir, böylece hastalıkları teşhis edilebilir ve uygun dozaj reçete edilebilir. Bu ilacı hipertansiyonu tedavi etmek için alıyorsanız, günde iki kez 40 mg ağız yoluyla almanız söylenebilir. Reçete yazan doktor dozu ayarlayabilir ve daha yüksek bir doz reçete edebilir. Anjina tedavisi gören yetişkinler genellikle farklı bir dozda reçete edilir ve doktorunuz tarafından verilen talimatları takip etmek önemlidir.

 

dideral kullanımı

 

Önlemler
Bu ilacı almayı asla istemezsin. Tedavi aniden durduysa, şiddetli semptomlar oluşabilir. Tedavi kesilirken, dozajınızın kademeli olarak düşürülmesi gerekli olabileceği için doktorunuza danışmanız gerekir.

Kalp yetmezliği, kalp ritmi sorunları veya astım hastası olan hastalar bu ilaçların kendileri için uygun olmadığını doktorları tarafından söylenebilir.

Alerjik reaksiyon geçirirseniz acil tıbbi yardım alın. Bir reaksiyonun göstergesi olabilen, izlenmesi gereken semptomlar arasında deri döküntüleri, kovanlar, yüz veya bacaklarda şişlik, solunum güçlüğü ve yutma zorluğu yer alır.

Her zaman doktorunuz tarafından reçete edildiği gibi Dideral 40 mg (Propranolol Hydrochloride) kullanın. İlk önce doktorunuza danışmadan asla kendi kendine ilaç almayın veya dozajınızı değiştirmeyin. Doğru dozaj sağlığınıza, tıbbi geçmişinize ve tedavi edilen durumun ciddiyetine bağlı olarak değişebilir.

Dideral 40 mg tüm hastalar için güvenli olmayabilir. Kullanmaya başlamadan önce, aşağıdakileri doktorunuza her zaman açıklayın:

 • Hamileyseniz veya emziriyorsanız
 • Herhangi bir alerjiniz varsa
 • Başka sağlık sorunlarından ya da hastalıklarınız varsa
 • Başka bir ilaç kullanıyorsanız (tüm reçetesiz olanlar dahil)
 • Herhangi bir takviyeyi, vitaminleri veya bitkisel ürünleri kullanıyorsanız.

  Kaynak: www.healthline. com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir