Crohn Hastalığı
Genel

Crohn Hastalığı Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Crohn Hastalığı Nedir?

Crohn hastalığı esasen sindirim sisteminin astarında ciddi inflamasyona yol açan bir hastalıktır.

Enflamasyon, sindirim sisteminin ağzından anüse kadar herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Bununla birlikte, en fazla etkilenen alan, ince bağırsağın (ileum) veya kalın bağırsağın (kolon) son bölümüdür.

Crohn hastalığı ülseratif kolitten nasıl farklıdır?
Ülseratif kolit aynı zamanda iltihaplı bir bağırsak hastalığı olmasına rağmen, kalın bağırsağın üst tabakasını etkiler ve ülsere neden olur. Crohn hastalığında bağırsağın tüm katmanları dahil olabilir. Etkilenen iki bölge arasında normal olarak işlev gören alanlar olabilir.

Crohn hastalığının belirtileri

Bu rahatsızlığın en yaygın semptomları, ataklarda görülebilen ishal veya karın ağrısı, aşırı yorgunluk veya yorgunluk ve malnutrisyona bağlı anormal kilo kaybı ile birlikte uzun sürelitir.

Kolonun büyük kısımları hasar görebilir ve kolonun daralması gibi komplikasyonlara neden olabilir. Bu bağırsak tıkanmasına ve bağırsağın rüptürüne yol açabilir.

Bununla birlikte, birçok bireyde belirti çok az veya hiç olmayabilir veya semptomlar hafif olabilir. Bu, remisyon olarak bilinir.
Terbiye dönemleri semptomların şiddeti arttıkça komplikasyonlara ve günlük işlerlik problemlerine yol açtığında genellikle alevlenmelerle takip edilir.

Crohn hastalığı kimleri etkiliyor?

  • Crohn hastalığı her iki cinsten de eşit derecede etkilenir ve genellikle genetik bağlantı öneren ailelerde kalıyor.
  • Crohn hastalığı, her yaş grubundaki insanlarda görülebilir. Bununla birlikte, tanı genelde 20-30 yaş arasında yapılır.

Crohn hastalığının nedenleri

Crohn hastalığının kesin nedeni bilinmiyor. Bununla birlikte, bu durumla bağlantılı olarak yapılmış çeşitli dernekler bulunmaktadır.
Yapılan ilk ve en önemli bağlantılardan biri genetik bir bağlantıdır. Durumla ilişkili olabilecek genler vardır ve bu genler ebeveynlerden miras alınabilir. Bu genler Crohn hastalığına yakalanma riskini arttırır.

Crohn hastalığı temelde bağışıklık sisteminin bir hastalığıdır. Bağışıklık sistemi sindirim sisteminde aşırı ilerler ve iltihaplanma ve hasara neden olur.

Bazı önceki enfeksiyonlar, bir kişinin Crohn hastalığına duyarlı hale getirdiği bağışıklık sisteminden gelen anormal bir reaksiyonu tetikleyebilir. Bazı çevresel faktörler Crohn hastalığı ile de ilişkilidir.

Durum, İngiltere ve ABD gibi batılılaşmış ülkelerde daha sık görülmekte ve Afrika gibi dünyanın daha fakir bölgelerinde daha az görülmektedir. Bu durum diyetin ve çevrenin bu duruma neden olabileceğini göstermektedir.

Sigara doğrudan doğruya Crohn hastalığına neden olmaz, ancak sigara içenlerde sigara içmeyenlerden daha şiddetli belirtiler görülür.

Crohn Hastalığı Teşhis ve tedavisi

Bu durumu teşhis etmek için kolonoskopi ve diğer görüntüleme çalışmaları yapılır. Şu anda Crohn hastalığı için herhangi bir tedavi yoktur. Tedavi, iltihaplanmayı ve bununla ilişkili durum semptomlarını azaltmayı amaçlar. İlaçlar semptomatik rahatlama sağlamak için kullanılabilir. Bunların çoğu açık inflamatuar reaksiyonları önleyen ve düzelten immünosupressanlardır.

Crohn hastalığı olan kişilerin yaklaşık %60-75’inde belirtileri hafifletmek için ameliyat gerekir. Cerrahi, sindirim sistemindeki hasarı onarmak ve komplikasyonları tedavi etmek için kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir