Diş çürümesi
Ağız ve Diş

Çocuklarda Diş Sağlığı

Diş Sağlığı

Diş çürüğü herhangi bir yaşta, hatta dişlerde de olabilir, ancak önlenebilir ve erken fark edilirse tersine çevrilebilir. Bu nedenle, sağlıklı ağız hijyeni alışkanlıklarının mümkün olduğunca erken başlatılması ve ailenin günlük yaşam rutinin bir parçası olması önemlidir.

Diş çürümesi nedenleri

Diş çürüğü ve diş eti hastalığına bakteri içeren dişlerde bulunan yapışkan bir film olan plak birikimi neden olur.

Çocuklar yemek yediğinde, gıdalar dişlerinin oluklarının arasına sıkışabilir. Diş çürüğü, plak bakterileri tuzlu yiyecek içerisindeki asitleri üreten şekeri ve nişastayı parçaladığında ortaya çıkar. Bu asitler, dişlerinin koruyucu emaye tabakasını aşındırarak delik oluşturabilir.

Diş çürümesi ile ilgili olarak tatlılar ve şekerli gıdalar tek kötülük değildir. Plak bakteri, taze ve kurutulmuş meyveler, bisküvi ve krakerler, patates cipsleri, çerez çubukları ve yer fıstığı yağı gibi şeker veya nişasta içeren gıdaları parçalayabilir. Asitli gıdalar (mesela meyve suları, şık içecekler ve gazlı içecekler) dişleri, emiyi uzaklaştırmak için zarar verebilir.

Diş bakımı çocuğunuzun ilk dişleri ile başlar

Çocuk bebeği (süt) dişleri daha sonra değiştirilecek olsa da, daimi dişlerde olduğundan süt dişlerinde diş çürümesini önlemek kadar önemlidir.

Bebeğinizin ilk bebeği dişinin görünümü genellikle yaklaşık 6 aylıkken görülür, ancak doğumdan önce veya ilk doğum günlerine kadar geç görünebilir. Bu ilk dişler, çiğneme, konuşma geliştirme ve yetişkin dişlerin başarıyla geliştirilmesi için gereklidir.

Çocuklar 6 yaş civarında bebek dişlerini kaybetmeye başlar ve bu yaklaşık 12 yaşına kadar devam eder.

Çocukların dişlerini fırçalamak için ipuçları

18 aya kadar çocuklar

Bebeğinizin ilk dişleri görünmeden önce bile, diş etlerinizi günde bir kez temiz ve yumuşak ıslak bir bezle hafifçe silebilirsiniz.

Dişlerini bebekler ve çocuklar için özel olarak tasarlanmış bir diş fırçasıyla fırçala. Küçük bir kafa ve yumuşak, yuvarlatılmış dişleri olmalıdır, bunlar dişlerine ve diş etlerine karşı nazik davranırlar.

Bebeğinizin dişlerini son akşam yemlerinden sonra günde bir kez düz suyla fırçalayın. Flüorür içeren diş macunu, 18 aydan küçük çocuklar için önerilmez.

18 ay ila 2 yaş arasındaki çocuklar

Bu yaş grubundaki çocuklar, bezelye büyüklüğündeki düşük fluorlu diş macunu kullanmalı ve dişlerini fırçalamaları bittikten sonra tükürmeleri teşvik edilmelidir.

Çocuğunuz için uygun olduğundan emin olmak için diş macunu etiketini okuyun.

Çocuklarınızın dişlerinizi fırçalamasını ve onlara kendi dişlerini fırçalamalarını öğretmesini bekleyelim. Onlara dişlerine bakmanın ne kadar önemli olduğunu onlara da açıklayın.

2-8 yaş arası çocuklar

Çocuklarınız her gün iki kez (yani kahvaltı sonrası ve yatmadan önce) günde iki kez düşük fluorlu diş macunu kullanarak fırçalamalıdır. Çocuğunuz için uygun olduğundan emin olmak için diş macunu etiketini okuyun.

Çocuklarınız kendi dişlerini fırçalamaya başlayabilir, ancak yaklaşık 8 yaşına kadar onları doğru bir şekilde fırçalamak için yardımınıza ihtiyaç duyabilirler.

Çocuğunuzun diş fırçasını kullandıktan sonra iyice yıkayın ve havayla kurutun. Bakteriler ıslak diş fırçaları üzerinde büyür.

Diş fırçalarını her 3 ila 4 ayda bir değiştirin veya fırça kılları aşınmaya başlayınca.

18 aydan küçük çocuklara florür diş macunu kullanmayın

Florür, kuvvetli dişler oluşturmak için gerekliyken florür içeren diş macunu, 18 aydan küçük çocuklar için önerilmez. Bunun nedeni, çocukluk döneminde florüre aşırı maruz kalmanın dişleri geliştiren mine yüzeyini renksizleştirip işaretleyebilmesidir. Bu nedenle, tüm diş macunu değerlerini çocukların erişemeyeceğinden emin olmalısınız ve çocuğunuzun florür içeren diş macunu yemesini engellemeye çalışın.

Ülkemiz genelinde çoğu yerde, musluk suyu florür içerir. Florür, diş minesini yeniden oluşturmanın yanı sıra asitlerin neden olduğu mine döküntüsünü yavaşlatarak dişleri korumaya yardımcı olur. Flüorürün suya ilave edilmediği bir bölgede yaşıyorsanız çocuğunuz için en iyi diş macunu hakkında diş hekiminize danışın.

Flossing, dişler arasında ulaşılması daha zor gıdaları kaldırmaya yardımcı olur. Çocuğunuzun dişlerini, yaklaşık 2½ yaşından itibaren en az haftada iki kez diş ipi kullanmaya başlayabilirsiniz. Çocuklar 7 ya da 8 yaşlarında kendiliğinden diş ipi kullanmaya başlayabilir. Diş hekiminizden çocuğunuzun dişlerini nasıl düzgün bir şekilde diş ipi göstereceğini göstermelerini isteyin.

Floss, diş ipi bırakmayı çocuklar için daha eğlenceli hale getirmek için birçok farklı boyutta, kaplamada ve lezzette mevcuttur. Çocuklarınızı katılmaya teşvik etmek için fırçalama ve diş ipi kullanmayı mümkün olduğunca keyifli hale getirin.

Genç yaştan diş çürümelerini önleme

Şekerli ve asitli içeceklerin ve atıştırmalıkların (meyve suları, meyve barları ve müsli barlar dahil) tüketimini sınırlayın ve bu ürünleri gün boyunca çocuklarınıza hangi sıklıkla veriyorsanız dikkat edin. Bu çürüğün çocuğunuzun genel sağlığı için olduğu kadar önlenmesi açısından da önemlidir.

Çocuğunuzu peynir, fındık, elma, sebze ve tost gibi ‘dişlere dost’ yemek yemeye özendirin.

Meyve suyu ve tatlı içecekler diş çürümesine neden olabilir, bu nedenle çocuklarınıza içmek için su veya sade süt içirmeleri iyi olur. 12 aydan küçük bebekler için kaynar su ilave edin. Büyük çocuklarınıza meyve suları verirseniz, su ile inceltin.

Çocuğunuzun çatalını, kuklasını veya şişesini ağzınıza koymayın, çünkü çürüme kaynaklı bakterileri ağzınızdan çocuğunuza aktarabilir. Aynı nedenle, bir diş fırçasını çocuğunuzla paylaşmayın ya da diş fırçalarını birbirlerine dokunacak şekilde depolamayın.

Düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edin

Çocuğunuzu, ilk dişhekimliği muayenesinden 2 yıl önce dişhekimlerine götürün.

İlk kontrol bir diş hekimi, anne ve çocuk sağlığı hemşiresiyle veya bir doktor tarafından yapılabilir.

Yılda en az bir kez bir diş hekimi tarafından düzenli olarak yapılan kontroller, diş çürümesinin teşhisine ve önlenmesine yardımcı olmak için mümkün olduğu kadar erken önerilir.

Sizin veya çocuğunuzun dişleri içine kaza geçirmesi durumunda (örneğin, gevşemiş, kötü hasarlanmış veya elenmiş bir diş), derhal 30 dakika içinde diş hekimi önerileri isteyin.

Diş taşlama

Diş taşlama, küçük çocuklarda yaygındır ancak genellikle dişlerine son vermez veya zarar vermez. Bununla birlikte, endişeleriniz varsa veya çocuğunuz baş ağrısı veya diş veya çene ağrısı şikayetinde bulunuyorsa, diş hekiminize bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir