Hastalıklar

Cinsel İlişki Sırasında Beyaz Akıntı

Kadınlar genellikle vajinal akıntılarındaki değişiklikleri fark ettiklerinde tıbbi yardıma ihtiyaç duyarlar . Bu değişiklikler, cinsel ilişki sırasında vajinal akıntıda meydana gelen renk, koku ve miktar ile fark edilebilir. Gerçek şu ki, beyaz akıntı, normal koşullar ve ciddi koşullar da dahil olmak üzere birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Tıbbi yardıma ne zaman ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için beraberindeki diğer işaretleri dikkatlice kontrol edin.

Cinsel İlişki Sırasında Beyaz Akıntı Neden Olur?

Normal akıntı: Vajinal akıntı vücut tarafından üretilen doğal sıvılardan ve hücrelerden yapılır ve bu genellikle mukozaya benzer bir yapıdadır. Bu akıntı, yumurtlamadan sonra daha kalın ve beyazımsı renkte olur. Bununla birlikte, vajinal akıntının rengi ve tutarlılığı, yaş, cinsel aktivite miktarı, hormonâl değişiklikler, ilaçlar ve enfeksiyon varlığı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak kadınlar arasında farklılık gösterebilir.

Cinsel uyarılma ve cinsel ilişki sırasında, ilişkiyi kolaylaştırmak ve hazzı arttırmak için vajinal salgı artar. Fiziksel ve psikolojik değişiklikler, pelvik bölgede kan dolaşımını artırarak, klitorisin erimesine ve serviksin ve vajinanın bezlerinden mukoza salgısının artmasına neden olur. Kadınlarda, erkeklerin aksine orgazm tek veya birden fazla olabilir veya doruk sırasında boşalma olmayabilir, ancak rahim ve vajina kasları kasılıp kan dolaşımı artar, kalın beyaz akıntı buna eşlik eder ve tatmin hissi meydana gelir.

Ne Zaman Endişelenmelisiniz?

Enfeksiyon oluştuğunda vajinal salgılar artabilir ve bunlara genellikle renk, koku değişikliği ve yanma veya kaşıntı hissi gibi semptomlar eşlik eder. Doğru değerlendirme ve tedavi için bir doktora danışılması önerilir.

Aşağıda seks sırasında salgılanan sağlıklı beyaz akıntı ile normal olmayan vajinal salgıların nasıl tanınacağı hakkında bazı bilgiler yer almaktadır:

Normal Olmayan Vajinal Akıntılar

Bakteriyel Vajinoz

  • Nedenler: Bakteriyel vajinoz, vajinal ortamda dengeyi bozan zararlı bakterilerin aşırı büyümesiyle meydana gelen bir rahatsızlıktır. Birden fazla partnerle cinsel ilişki kurma vajinoz riskinizi arttırır.
  • Belirtiler: Etkilenen kadınların yaklaşık yarısında belirti ve semptomlar yoktur ancak diğerleri beyazımsı veya grimsi, kötü kokuya sahip vajinal akıntı miktarında bir artış yaşarlar. Özellikle cinsel ilişki sonrası koku belirgin olabilir.

Trikomonas

  • Nedenler: Trichomoniasis, Trichomonas adı verilen ve cinsel ilişki yoluyla yayılan bakterilerden kaynaklanır. Bununla birlikte, mikroorganizmalar nemli ortamda birkaç saat boyunca hayatta kalabilir, böylece enfeksiyon mayo veya ıslak havlular yoluyla iletilebilir.
  • Belirtiler: Bazı kadınlar ve çoğu erkekte semptomlar görülmemesine rağmen, belirtiler ve semptomlar köpüklü, sarı veya yeşil bir akıntı ve kötü koku içerebilir. Dış genital bölgenin veya vajinanın iltihaplanması ve kaşınması ve idrara çıkma sıklığının artması fark edebilirsiniz.

Mantar enfeksiyonu

  • Nedenler: Normal olarak kadınların vajinasında az sayıda mantar (veya candida albicans) bulunur. Bununla birlikte, bir mantar enfeksiyonu, mantardan fazla miktarda oluştuğunda ortaya çıkar. Buna genellikle vajinal pH’daki değişiklikler veya vajinanın asitliği neden olur. Mantar enfeksiyonu genellikle cinsel yolla bulaştırılmamaktadır. Mantar enfeksiyonları riskinizi artırabilecek faktörler; stres, şeker hastalığı, gebelik, gebelik önleyiciler ve antibiyotiklerdir.
  • Belirtiler: Beyaz olarak nitelendirilen, kaşıntı, kızarıklık ve yanma hissi gibi görünen akıntı miktarında bir artış içerir.
Arama Terimleri: beyaz akıntı, iliski oncesiakan sıvı performansı düşürümü, klitoral boşalma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir