kanser belirtileri ve tedavisi
Genel

Cilt Kanseri Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Kanseri

Cilt kanseri deride hücrelerin anormal ve kontrolsüz bir şekilde büyümesidir ve tümöre neden olur. Deri kanseri olarak iki ana tip vardır: melanom dışı deri kanseri (NMSC) ve melanomadır. Melanom cilt kanserinin en ciddi formudur, ancak erken bulunursa iyileştirilebilir.

Cilt

Cildiniz üç katmandan oluşur:

 • Epidermis
 • Dermis
 • Gevşek doku ve yağın destekleyici subkutan tabakası.

Kanser, bu tabakalardan herhangi birindeki hücrelerden başlayabilir.

Cilt kanseri türleri

Melanom dışı deri kanseri (NMSC)

Melanom dışı deri kanseri çoğunlukla vücudunuzun güneşe maruz kalan bölgelerinde (örneğin başınız veya boynunuz) oluşur. Oluşturdukları hücrelerin adını alan farklı Melanom dışı deri kanseri türleri vardır. En yaygın türleri cildinizin üst katmanında (epidermis) bulunur.
Bazal hücreli karsinom. Melanom dışı deri kanseri tanısı alan ülkemizdeki insanların yaklaşık yüzde 68’inde Bazal hücreli karsinom var. Genellikle yavaş büyür ve normalde diğer dokulara yayılmaz. Tedavi edilmediği takdirde BCC ülsere dönüşür. Cildinize daha da derinleşebilir ve kemik gibi diğer bölgelere zarar verebilir.

Melanom

Melanom, melanosit olarak bilinen hücrelerin aşırı büyümesidir. Bu hücreler cildiniz güneşe maruz kaldığında melanin denilen bir pigment oluşturur. Melanom vücudunuzun diğer bölümlerine (kanınız veya lenf sistemi aracılığıyla) yayılabilir, burada büyüyebilir ve sekonder tümörler oluşturabilir. Bu yayılmaya metastaz denir.

Melanom erkeklerden daha fazla kadınları etkiler.

Cilt kanseri belirtileri

Cilt kanseri genellikle ağrısızdır ve farklı belirtilerden ibarettir.

Bazal hücreli karsinom sıklıkla küçük kırmızı veya pembe, mumumsu veya parlak bir yumru gibidir.

Skuamöz hücreli karsinom, sıklıkla sert veya pul pul veya huysuz bir cilt içeren küçük pembe bir yumru olarak görülür.

Melanom genellikle karanlık bir nokta veya köstebek olarak başlar. Bir melanom vücudunuzun diğer bölgelerine yayılırsa şişmiş lenf bezleri (bağışıklık sisteminizin bir parçası olan vücudunuzdaki bezler) gibi başka semptomlar geliştirebilirsiniz.

Cilt kanserine işaret eden belirtiler şunları içerir:

  • Dört hafta sonra iyileşme görülmez
  • Daha büyük olur – özellikle 7 mm çapta
  • Şekil değiştirir – düzensiz bir kenarı arar
  • Renk değiştirir – koyulaşır, yamalı veya çok gölgeli olur
  • İltihaplanır
  • Kaşıntılı veya acı verici
  • Kanama yapar

Cilt kanserinin nedenleri

Cilt kanserinin nedenleri henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Fakat cilt kanserini daha olası hale getiren bazı faktörler vardır. Cilt kanseri türü için başlıca risk faktörü güneş ışığına aşırı maruz kalma halidir.

Aşağıdaki durumlarda cilt kanseri alma ihtimaliniz de daha yüksek olabilir:

 • Aşırı derecede çil
 • Aşırı güneş yanığı
 • Aile veya akrabalarda cilt kanseri geçmişi
 • Duman
 • Zayıflamış bağışıklık sistemine sahipler; örneğin HIV / AIDS’iniz varsa veya bağışıklık sisteminizi bastıran ilaçlar kullanıyorsanız
 • Yaş da bir faktördür – Melanom dışı deri kanseri 60 yaşın üstündeki insanlarda daha sık görülürken 14 yaşın altındaki çocuklarda nadirdir.

Cilt kanseri teşhisi

Doktorunuz belirtilerinizi soracak ve sizi inceleyecektir. Ayrıca tıbbi geçmişi hakkında soru sorabilir. Doktorunuz, aşağıda listelenenler de dahil olmak üzere başka testlere tabi tutulması için bir dermatolog (cilt hastalıkları uzmanı bir doktor) önerebilir.

Bir biyopsi – cildinizin bir örneği alınır ve test için bir laboratuara gönderilir.

Taramalar – Bunlar, X ışınları, BT taramaları, MR taramaları veya ultrason taramaları olabilir.

Cilt kanseri tedavisi

Tedaviniz yaşınıza, sahip olduğunuz cilt kanserinin türüne, nerede ve yayılıp yayılmadığına bağlı olacaktır.

Cilt kanseri için aşağıda açıklanan çeşitli tedaviler vardır. Doktorunuz sizin için en iyisinin hangisi olacağını açıklayacaktır.

Cerrahi Operasyon

Sahip olduğunuz cilt kanseri türüne bağlı olarak cilt kanseri cerrahi olarak farklı yöntemlerle uygulanır.

Cerrahınız kanseri ve kanseri çevreleyen sağlıklı cildi temizlemeyi hedefleyecektir. Çıkarılan sağlıklı cilt miktarı, kanser türüne ve cilde ne kadar derinde bağlı olarak değişir. Melanom dışı deri kanseri için, kaldırılan sağlıklı cilt miktarı 4 ila 6 mm arasında değişir. Melanom, sağlıklı bir ciltten küçük bir pay ile çıkarılır. Bu cilt bir laboratuarda analiz edilir ve eğer kanserin tamamının kaldırılmadığı tespit edilirse, skar çevresinde sağlıklı bir cilt daha fazla marj kaldırılır.

Cerrahınız, kanserli olduğu tespit edilen veya sağlıklı olduklarını kontrol etmek isteyen lenf nodularının bir kısmını da çıkarabilir.

Cerrahi dışı tedaviler

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere cilt kanseri için cerrahi dışı tedavi için birkaç farklı tip vardır.

Fotodinamik terapi – BCC’ler için oldukça yeni bir tedavi yöntemidir. Cildinizi ışığa karşı hassas kremi kullanır. Cildiniz kansere yakalanan bir lazere maruz kalır.

Sıvı azot ile Bazal Hücreli Karsinomları dondurma ve yok etme.

İmiquimod krem ​​- Bazal Hücreli Karsinomlara saldırmak için bağışıklık sisteminizi kullanan reçeteli bir krem.

Biyolojik terapiler – üretilen antikorlar, örneğin interferon, bağışıklık sisteminizin kansere karşı savaşmasına yardımcı olur. Bu alandaki daha yeni bir gelişme, melanom aşılarının geliştirilmesidir. Bununla birlikte, bunlar yalnızca şu an yapılan araştırma çalışmalarında kullanılmaktadır.

Radyoterapi – X-ışınları kanser hücrelerini öldürmek için kullanılır. Kanser geniş bir alanı kaplarsa veya kanserin geri gelmesini durdurmak için ameliyattan sonra radyoterapi almış olabilirsiniz.

Kemoterapi – ilaçlar kanser hücrelerini yok etmek için kullanılır. Bunlar genellikle enjeksiyon veya tablet olarak verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir