Genel

Boyun Düzleşmesi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Düzleşmesi Nedir?

İnsanların modern çağda bilgisayar başında veya masa başı işlere yönelmesi ile kronik hastalıklar ortaya çıkmaya başladı. Bunlardan bir tanesi de ilerlediği zaman insan hayatını olumsuz etkileyen boyun düzleşmesidir. Sağlıklı bir boyun yandan bakıldığı zaman omuzlar arasından, başın bittiği yere kadar C şeklinde uzar. Boyun düzleşmesi sorunu olan kişilerde ise bu kıvrım yoktur, bunun sebebi boyun içerisindeki omurganın eğimini kaybetmesidir. Dışarıdan bakıldığı zaman boyunun öne doğru eğilmiş olması en büyük göstergesidir. Bunun yanında boyun düzleşmesinin bir çok belirtisi ve nedeni de olabilir.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri

Boyun düzleşmesinin çok fazla belirtisi olabilir, kimi zaman bu belirtiler dışarıdan dahi anlaşılabilecekken kimi zaman çok zor anlaşılır.

  • Ağrı: Boyun düzleşmesi omurgaların içerisindeki sinirlere daha fazla baskı yapması manasına gelir. Sinirlere yapılan baskı o bölgede ağrıya sebep olacağı gibi sinirsel fonksiyonlar sebebiyle boyun ile hiç alakası olmayan bölgelerde de dinmeyen ağrılara sebep olabilir. Bu noktada boyun harici bölgelerde olan ağrının nedeninin anlaşılması da çok zor olacaktır.
  • Boyun Hareketleri: Omurga olması gerektiği pozisyonda durmadığı için boyun fonksiyonlarında kayıp meydana gelir. Özellikle bir süre bir yerden destek almadan durduğu zaman ağrı yapan boyun kişinin sosyal ve iş hayatını olumsuz etkilemeye başlayacaktır.
  • Uyuşma: Düzleşen omurların baskı yaptığı sinirler vücudun hangi bölgesinin fonksiyonlarını düzenliyorsa o bölgede zaman zaman hissiyat kaybına bağlı olarak uyuşmalar meydana gelebilir. Bu çok sık rastlanan bir belirtidir ve en kısa zamanda sorun çözülmediği takdirde bölgedeki uyuşma kalıcı olabilir.

Boyun Düzleşmesi Nasıl Anlaşılır?

Hekim kontrolüne boyun ağrısı ile gittiğiniz zaman hekim, dış görüntünüzden boyun düzleşmesi rahatsızlığınızın olduğunu tahmin edecektir. Fakat kesin sonuç alınması adına film çektirilmesi şarttır. Röntgen raporları ve doktor muayenesindeki hareket kabiliyet testleri sonucunda boyun düzleşmesi teşhisi konulur.

Boyun Düzleşmesi Neden Olur?

En çok rastlanan sebebi yanlış duruşlardır, özellikle iş hayatında kişilerin kendilerini çok yıpratması veya uzun süren hareketsizlikler sonucunda boyun düzleşmesi oraya çıkabilir.

Yoğun stres de bir başka boyun düzleşmesi sebebidir, yoğun stresin sonucunda sinirlerin biriktiği bölge olan boyun bölgesi kasılarak omurların düzleşmesine sebep olur.

Uzun yol şoförleri, ameleler, memurlar gibi mesleklerde, meslek şartları dolayısı ile kronik olarak görülmektedir.

Aşırı kilolu olan kişilerde de boyun düzleşmesi çok sık görülür, boyun bölgesinde biriken ağırlık bir zaman sonra omurgayı da bükecektir.

Özellikle yaşı ilerlemiş kişilerde görülen kemik erimesi sebebiyle omurganın yapısı bozulabilir, bu da zamanla omurun dümdüz olmasını sağlar.

Genelde genç yaşta görülmese de günümüzde çocuklarımızın aşırı bilgisayar, tablet ve cep telefonu kullanması sonucunda saatlerce hareketsiz kalan boyunlarında da bu rahatsızlık ortaya çıkabilir.

Boyun Düzleşmesi Tedavisi

Tedavi yönteminde düzleşmenin seviyesi çok önemlidir. Boyun düzleşmesi başlangıç aşamasındaysa veya omurların sinirlere bir zararı söz konusu değilse hekiminiz tarafından bir boyun egzersizi programı verilecektir. Bu egzersizler ile boyun ve omuz kısmında yer alan kaslarınızı güçlendirecek ve omurlara binen yükü kısmen azaltmış olacaksınız. Bu durum da bir süre sonra ağrılarınızı ciddi oranda azaltacaktır. Omurların daha çok düzleşmemesi için boyunluk kullanılabilir.

Düzleşme ileri seviyere gelmiş ise egzersizler zararlı olacağı için bu noktada cerrahi müdahale gerekebilir. Düzleşmenin seviyesi çok ilerlemiş ise cerrahi müdahale sonucunda bazı riskler olacağı da hastaya bildirilecektir.

Boyun Düzleşmesini Yaşamamak İçin Yapılması Gerekenler:

  • Ağırlık kaldırırken yükü bacaklara vermek.
  • Hareketsiz bir işte çalışılıyor olsa dahi ara ara egzersiz yapmak.
  • Klima gibi sert rüzgarların önünde durmamak.
  • Sürekli olarak boyun kütletme gibi tehlikeli hareketleri yapmamak.
  • Stressiz bir hayat yaşamaya çalışmak.
  • Göz rahatsızlıklarının giderilmesi. (gözleri zor gören kişiler istemsiz olarak boyunlarını düzleştirirler)
  • Sırt üstü veya yüz üstü yatmamak. Bu yatış pozisyonları boyunu desteksiz bırakır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir