Hastalıklar

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Tedavisi

Boğaz Ağrısı

Boğaz ağrılarının başlıca sebebi enfeksiyondur. Boğaz bölümünde ortaya çıkan mantar, bakteri, virüs veya alerjiye bağlı tahrişler boğazlarda ağrıya sebep olabilirler. Boğaz ağrısı, çoğu zaman sadece ilaç tedavisi ile geçse de, çok daha önemli hastalıkların da belirtisi olarak ortaya çıkabilir. O sebeple, hafife alınmadan erken teşhis yapılabilmesi adına bir doktor gözetimine girmekte fayda vardır. Bademcik ve boğaz bölgesinde çıkan boğaz ağrıları genel olarak yutkunma zorluğu ile ortaya çıkar. Yutkunma zorluğu çeken kişilerin büyük bir bölümünün farenjit hastalığına yakalandıkları bilinmektedir.

Bilinenin aksine boğaz ağrıları sadece kış aylarında değil, yazın en sıcak günlerinde dahi ortaya çıkabilir. Zira boğaz ağrısının soğuk ile bir ilişkisi yoktur, tamamen mikrobik sebeplerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Daha hassas olmaları sebebiyle çocuk ve yaşlılarda daha çok görülen boğaz ağrıları, çok soğuk ve çok sıcak su içen kişilerin boğaz yollarında tahribata sebep olması ile de ortaya çıkabilir.

Boğaz Ağrısına Neden Olan Hastalıklar

Suçiçeği, İltihaplar, Kızamık, Farenjit, Bademcik iltihapları, Tonsilit ve çeşitli virüsler boğaz ağrılarına sebep olabilir.

Bu hastalıklar kişide hapşırma, halsizlik, öksürük, yutkunma zorlukları, ses çatallaşması, boğazda kuruluk ve en önemlisi boğaz ağrısı gibi belirtileri ortaya çıkarabilir. Boğaz ağrıları yetişkinler için katlanabilir ağrılar olsalar da özellikle yeni doğan bebekler için dayanılmaz ağrılar olabilir.

Virüsler sebebiyle ortaya çıkan boğaz ağrılarında ise bu belirtilerin yanında ağrı sinüslere vurur ve seste ciddi oranda kalınlaşma görülür. Bakteriyel boğaz enfeksiyonlarında ise yoğun bir baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma isteği kişide ortaya çıkar.

Bebeğinizin ve çocuğunuzun boğaz ağrısı çektiğini düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden doktorunuz ile iletişime geçiniz. Bebeklerde boğaz ağrısının belirtilerini aşağıda listeliyoruz.

 • Burun Akıntısı
 • Ateş
 • İştahsızlık ve huysuzluk
 • Çok ağlaması fakat bir o kadar da ağlarken zorlanması
 • Yutkunamama
 • Boğazda şişlik

Bu belirtiler bebeğinizin boğaz ağrısı çektiği yönündeki kuvvetli belirtilerdir.

Boğaz Ağrısı Tedavisi

Çoğu boğaz ağrısı kendiliğinden geçer fakat yazımızın ilk bölümlerinde belirttiğimiz gibi yaşadığınız boğaz ağrısı çok daha ciddi bir hastalığın ilk belirtisi de olabilir. Bunun yanında virüs ve bakterilere dayalı boğaz ağrıları tedavi olmadığınız zaman kendiliğinden geçmeyebilir, daha kötüsü hastalık ilerledikçe tedavisi de zorlaşacaktır.

boğaz ağrısı belirtileriSağlık kuruluşlarında bu hastalığın tedavisine kulak burun boğaz uzmanları bakmaktadır. Doktorunuzun vereceği ilaçlar ile bu ağrıdan en fazla 2 hafta içerisinde kurtulursunuz fakat genelde iyileşme süreci o kadar sürmez, ortalama olarak 3-4 gün içerisinde boğaz ağrınız tamamen geçmiş olur.

En uzun tedavi süreci ise bakterilerin yol açtığı boğaz ağrısı rahatsızlığında görülür. Bakteriler çok hızlı çoğalan canlılar oldukları için yok edilmeleri adına doktorunuz antibiyotik tedavisini başlatır. Fakat bu her boğaz ağrısı yaşayan kişinin antibiyotik kullanması gerektiği manasına gelmez. Ülkemiz bu yanlış algı sebebiyle dünyada en çok antibiyotik tüketen ülkedir, bu maalesef uzun vadede çok daha ciddi sorunlara yol açacaktır.

Virüs, mantar ve alerjiye bağlı boğaz ağrıları genelde çok daha kısa sürelerde ilaç tedavisi ile yok edilir. Hafif vakalarda doktorunuz ilaç dahi yazmayabilir fakat ağrı devam ederse  tekrar doktorunuza başvurmanız gerekecektir.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

İlaçlara hemen başvurmadan, bu ağrılardan kurtulmanızı sağlayacak basit yöntemler bulunmaktadır.

 • Öncelikle bol su için ve ağrı döneminde sıcak-soğuk içeceklerden uzak durun.
 • Ilık bir suya, 1 kaşık tuz atarak gargara yapın. Suyu yutmayın, geri tükürün.
 • Bitki çayları, sıcak bir çorba içerek kendinizi dinç tutun.
 • Bal yemeye gayret edin, bal boğaz ağrısı çeken kişilerin 1 numaralı şifa kaynağıdır.
 • Suya limon veya sirke damlatarak gün içerisinde sık sık gargara yapın. Limon da sirke de anti-bakteriyel özelliklere sahiptirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir