böcek ısırığı belirtileri
Hastalıklar

Böcek Isırması (Sokması) Belirtileri

Böcek Isırması (Sokması) Belirtileri

Böcek ısırıkları genellikle kızarıklıklar, kaşıntı, şişme ve iritasyon belirtilerine neden olur. Bir ısırık, kızarıklık ve kaşıntı bulunduğu ciltte küçük bir ponksiyon olabilir, bu arada bir sokma, görülebilecek acıyı içeren küçük bir ponksiyondan kaynaklanan şişliktir.

Yumru, sıvı ile dolu iltihaplanmış bir alana sahip olabilir ve bunlara weal denilebilir. Isırıklar genellikle birkaç saat içinde çözülür ve evde kolayca idare edilebilir. Bununla birlikte, izlenmesi gereken bazı uyarı belirtileri bulunmaktadır ve bu belirtilere rastlanırsa tıbbi yardım aranmalıdır.

Böcek ısırıkları alerjik reaksiyonları

Isırıklara ve sokmalara alerjik reaksiyonlar olabilir:

Küçük lokal reaksiyon
Bu, birkaç gün boyunca ağrıya yol açar, ancak ev yönetimi ile giderilir. Kızarıklık ve ısırık çevresinde küçük bir şişlik alan (1 cm’ye kadar) bulunur ve bunlar birkaç saat içinde kaybolur.

Büyük lokal reaksiyon
Genelleştirilmiş döküntü, şişme ve kaşıntı veya ürtiker olabilir. Isırık ya da sokmanın ya da tüm uzuvun bölgesi şişebilir. Şişme genellikle 48 saatten uzun sürer. Daha fazla ısırık veya sokmalar daha şiddetli reaksiyonlara neden olur.

Genelleştirilmiş veya sistemik reaksiyon
Bu, anafilaksiye yol açan şiddetli alerji biçimidir. Hastalar vücuda ısırık veya ısırıklara karşı hassaslaştıklarında genellikle ısırıldı veya tıkıldı.
Hasta hırıltılı solumak, nefes darlığı, hızlı nabız oranı, hızla düşen kan basıncı, mide bulantısı, kusma ve diyare, yüzün şişmesi, boyun ve dudakların karışması, kaygı veya ajitasyon.

Böcek ısırıklarıyla ilgili genel belirtiler

  • Böcek ısırıklarından kaynaklanan genel semptomlar böcek türüne bağlıdır.
  • Sivrisinekler, karıncalar, midjeler ve gangsterlerden ısırıklık belirtileri
  • Sivrisinekler, karıncalar, midges ve gnatlardan gelen ısırıklar cilt üzerinde küçük parçalara yol açar. Bunlar çok kaşıntılıdır, çünkü cilt ısırılmadan önce cildin üzerine yayılmış böcek tükürüğüne alerjik olabilir.
  • Alerjik olanlar, sivrisinek, karınca, midges ve gnatlardan gelen ısırıklara yanıt olarak ısırık çevresinde sıvı dolu kabarcıklar veya büller veya dairesel, sıvı dolu alanlar geliştirebilirler.

Yatak böcek sokması belirtileri
Bunlar genellikle hafiftir ve cildin hafif tahrişine neden olur. Bitler genelde yüz, boyun, kollar, bacaklar vb. Etkiler.

Bit ısırmalarının belirtileri
Bit ısırıkları genellikle küçük kümeler halinde oluşur. Pire ısırıklarıyla alerjik olanlar, papular ürtikeryal olarak adlandırılan birçok kaşıntılı lezyon geliştirebilir. Ayrıca kabarcıklar veya büller oluşabilir.

Evcil hayvanlara ait ısırık ısırıkları genelde ayak bileklerinin çevresinde dizlerin altını etkiler. Bununla birlikte, hayvan hayvanlarını tutarken önkol etkilenebilir.

Sinek veya kara sinek ısırığı belirtileri
Blandford sinek veya kara sinek Doğu Anglia, Oxfordshire ve Dorset’de bulunur. Bu, Mayıs ve Haziran aylarında ısırıklaşır ve bacaklarda ağrılı lezyonlara neden olabilir. Isırmaya tepki olarak şiddetli şişlik, kabarcıklar, ağrı, eklem ağrısı ve ateş olabilir.

Kene ısırığı belirtileri
Keneler (Ixodoidea) böcekler değil, ara kirpiklerdir. Bunlar, ısırıldıklarında kırmızı topaklar bırakabilir. Allerjik kişiler kaşıntı, kabarcıklar ve çürükler geliştirebilir.

Keneler, Lyme hastalığına neden olan Borrelia burgdorferi bakterileri gibi hastalıkları taşıyabilir. İngiltere’de, insanlar üzerinde en yaygın keneler koyun kenesi (Ixodes ricinus) ve kirpi kene (Ixodes altıgen) ‘dir.

Akarların sokması belirtileri
Akarlar, kaşıntılı topaklar veya kabarcıklar bırakmak için ısırık olabilirler. Bunlar evcil hayvan sahipleri arasında yaygındır. Hasat akarları (Tromboculidae) yaz sonunda ısırılabilir ve genellikle hasat akarlarının larvaları (Neotrombicula autumnalis) sıkı oturan kıyafetler altında deriye bağlanır, beslenir ve sonra ayrılır. Bu, kaşıntılı lezyonlara veya büllere yol açar.

Örümcek ısırığı belirtileri
Örümcek ısırığı da şiddetli ağrı, şişme ve kızarıklığa neden olabilir. Bazı örümcek ısırıklarıyla da şiddetli alerjik reaksiyonlar görülebilir.

Eşekarısı ve arı sokması
Bu genellikle bir ısırık yerine böceklerin savunma reaksiyonudur. Çakmak bölgede keskin ağrılara neden olur. Ciltte, üzerinde şişme görülen şişmiş bir kırmızı olabilir. Arı sokmaları başlangıçta yaban arısı veya arı kovan gibi hissediyor. Zehir ancak yayılabilir ve alerjik bir reaksiyona neden olabilir.

Arama Terimleri: değişik böcek ısırıkları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir