Hastalıklar

Böbrek Yetmezliği Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Böbrek Yetmezliği Nedir?

Modern hastalıkların en yaygın olanlarından olan böbrek yetmezliği, vücuttaki tüm dengeleri bozmaya sebep olacak tehlikeli bir hastalıktır. Böbreklerin yetersiz kalması, kanın kirlenmesine ve tüm sistemlerin altüst olmasına sebep olur. Erken müdahale yapılamayan durumlarda böbrek kayıpları kaçınılmazdır, zira çalışmak için kendini zorlayan böbrek en sonunda kendini tamamen çalışmaz hale getirecektir.

Böbreklerin en önemli görevi kanı zararlı maddelerden temizleyerek, vücudumuzun sıvı dengesini sağlamaktır. Bu görevleri ile hormonâl dengemizi ve kan basınç oranlarını da dolaylı olarak belirler. Böbrek yetmezliği ise böbreklerin hasar görmesine sebep olacağı için vücutta onlarca farklı komplikasyona neden olabilir. Tıp dünyasında bu hastalık KBH olarak kısaltılmıştır, açılmış hali ise Kronik Böbrek Yetmezliği Hastalığıdır.

Böbrek Yetmezliği Belirtileri

böbrek yetmezliği bel ağrısıKBH hastalığın ilk aşamalarında ciddi belirtileri ortaya koymayabilir. Aşağıdaki belirtilerin sadece bir tanesi bile sizde görünürse, bunu ciddiye alın. Geçmeyen bu belirtiler sayesinde böbrek yetmezliği durumunu önceden teşhis edebilir ve doğru tedaviler ile böbreğinizi kurtarabilirsiniz. Erken teşhisin en önemli olduğu hastalıklardan birisi böbrek yetmezliğidir.

 • Özellikle ayak ve bacaklarda olmak üzere vücudun bir çok yerinde şişlik.
 • Kuru cilt
 • Sık idrara çıkma fakat idrarın az gelmesi
 • Uyku bozuklukları
 • Kaslarda yaşanan kramplar
 • İştah sorunları
 • Huzursuzluk, dikkat bozukluğu
 • Hemen yorulmak, enerji düşüklüğü
 • Kusma, ishal, dehidrasyon
 • Baş dönmesi
 • Bel ağrıları
 • Burun kanaması
 • Göğüste kronik ağrı

Böbrek Yetmezliği Tanısı

Böbrek yetmezliği; öncelikle belirtilere bakılarak tanınır. Bunun sonrasında ise kesin tanıyı koymak için idrar ve kan testleri uygulanır. Bu testlerde ise amaç kandaki kreatin miktarının ölçümü ve GFH hesaplamasıdır. İdrar tahlili sonuçlarını da inceleyen hekim, değerlere bakarak böbrek yetmezliği tanısını koyacaktır.

Şeker hastalığı olanlar, sigara tiryakileri, yaşlı insanlar, obez insanlar, yüksek tansiyon hastaları ve genetik ağacında bu hastalığı taşıyan kişilerde böbrek yetmezliğinin görülme riski normal insanlara göre çok yüksektir.

Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Henüz çok ilerlememiş böbrek yetmezliği hastalıklarında ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Son yıllardaki gelişmeler ile ilk düzeydeki hastaların tamamen iyileşebiliyor olması çok sevindiricidir. Fakat böbreği hasar görmüş olan ve böbrek yetmezliği ilerlemiş olan kişiler için tedavi süreçleri çok çeşitli değildir. Bu gibi durumlarda böbrek nakli veya diyaliz makinesinin kullanması söz konusu olacaktır. Hastalık ölümcül değildir, düzenli diyaliz makinesi kullanılarak uzun yıllar yaşanılabilir. Uygun böbrek geldiğinde ise kişi normal insanlar gibi hayatına sağlıklı bir şekilde devam eder. Tabii ki bundan sonraki hayatında daha sağlıklı yaşamaya çalışarak, bunun için yapılması gerekenleri de hemen yazımızın devamında paylaşalım.

Böbrek Yetmezliğine Yakalanmamak İçin Yapılması Gerekenler

Obezite yani fazla kilolar böbreklerin en büyük düşmanıdır. Böbrekler güçlü fakat küçük organlardır. Fazla kilolar ise tüm organlarımızı yorduğu gibi böbrekleri de gereksiz yere daha fazla yorar. Dengeli kilonuza ulaşmak, böbrek yetmezliğine yakalanma oranınızı çok düşürür.

Spor yaparak da böbrek yetmezliği hastalığını kendinizden uzak tutabilirsiniz. Spor, beraberinde dengeli bir metabolizma ve hormon sistemini getirecektir. Bu da böbreklerinizin işlevlerini çok daha sağlıklı yerine getireceği manasına gelir. Böbrekleriniz güçlü olduğu ve  boyutu kapasitesinde iş yaptığı müddetçe, böbrek yetmezliğine yakalanma riskiniz de düşecektir.

Şeker hastalığınız var ise bu konuda çok dikkatli olmanız ve kandaki glukoz oranınızı daima dengeli tutmanız gerekecektir. Şeker hastaları, kendilerine dikkat etmezlerse vücuttaki şekeri atmak için böbrekleri 2 kat daha fazla kullanırlar. Bu da zamanla böbreklerin yorulmasına ve hasar görmesine sebep olur.

Alkol, sigara ve diğer tüm uyuşturucu maddeler böbrek düşmanıdır. Bu zehirli maddeleri vücuttan atmaya çalışan böbrekler, zamanla ciddi manada zarar görürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir