Genel

Böbrek Taşı Nedir? Nedeni, Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Taşı Nedir? Neden Oluşur?

Dünyanın en sancılı ağrılarının böbrek ağrıları olduğu bilinmektedir. Böbrek ağrısına sebep olan ise bu küçücük organ içerisinde sonradan oluşan böbrek taşlarıdır. Böbrek taşı oluşumları genetik özellikler ile olabilirken aynı zamanda dış etkenler sebebiyle de ortaya gerçekleşebiliyor. Bu dış etkenler ise genel olarak kötü beslenme, az su tüketimi veya yıpratıcı hayat tarzı gibi durumlardan oluşmakta.

Böbrek taşları minerallerden oluşurlar ve böbrek kanallarında sıkışırlar. Bu sıkışma ise kişide inanılmaz bir ağrıya dönüşür. Bu mineraller ise yediğimiz besinlerden gelir. Böbreklerimiz bu besinlerden ortaya çıkan atığı filtrelemeye çalışırken, sürekli gelen mineraller bir süre sonra böbreğin yanlış çalışması sonucunda böbrekte kalır. Burada birleşerek kanallardan geçemeyecek boyutlara gelen minerallerin oluşturduğu yapıya da böbrek taşı denir.

Böbrek Taşı Belirtileri

Herkesin de bildiği gibi böbrek taşları kendilerini ağrıları ile tanıtırlar. Karnın yan tarafından başlayan ve kasıklara doğru sert bir şekilde vuran bu ağrı, taşın habercisidir.

  • Mide bulantısı,
  • Çok sık idrara çıkma,
  • İdrar yaparken yanma hissiyatı,
  • İdrarda kan veya ateş

gibi belirtiler de kişide böbrek taşı olduğunun işaretidir. Zira taşlar böbrek dokularını yararak ilerleyebilirler, idrarda kan görünmesinin sebebi de budur.

Bunun yanında taş enfeksiyona da sebep olabilir. Bölgede oluşacak enfeksiyon, eğer müdahale edilmezse çok zararlı hale gelecektir. Doktorunuz enfeksiyonun yok edilmesi için ilaç tedavisine başlamalıdır.

Böbrek Taşı Tedavisi

Böbrek taşlarının tedavisinde uygulanacak yol her hastaya göre değişkenlik gösterebilir. Böbrek taşları boyut olarak farklı olabilecekleri gibi bileşen olarak da farklı olabilirler. 2 farklı hastanın aynı boyutlarda taşı var ise fakat bunlar farklı bileşenlerden oluşmuş ise , farklı tedavi yöntemleri uygulanması muhtemeldir. Ülkemizdeki böbrek hastalarının çoğunda, kalsiyum oksalat mineralinden oluşan böbrek taşları görülmektedir.

Çektiğiniz yoğun ağrıların sizi endişeye soktuğunu ve korkuttuğunu tahmin edebilmekteyiz. Fakat böbrek taşı tedavisinde çok fazla yol alındı, yeni tıbbi gelişmeler de bu hastalığın tedavisini her geçen gün daha kolay hale getirmektedir. Geçmiş yıllarda küçük taşlar için dahi büyük cerrahi operasyonlar yapılıyordu fakat bugün hiçbir kesik olmadan böbrek taşı operasyonları başarı ile gerçekleştirilmektedir.

böbrek taşı büyüklüğüBöbrek taşı tedavisi sürecinde ilk olarak yardımcı ilaç tedavileri uygulanabilir. Ülkemizde çoğu hasta ilaçlardan önce kaplıca sularını da doğal şifa kaynağı olarak kullanmaktadır, kimi zaman hekimlerde bu şifalı suları tavsiye etmektedirler. İlaçlar ile düşmeyen taş için operasyonel yöntemler denenecektir. Artık çoğu bıçaksız olan bu tedavi yöntemleri arasındaki şok dalgaları ile böbrek taşlarını parçalama tedavisi ilgi çekicidir. Böbrek taşlarının küçültülmesi, kendiliğinden çıkmasını kolaylaştıracaktır.

Yukarıdaki yöntemlerin işe yaramadığı hastalarda ise URS tekniği devreye girmektedir. Burada üretra bölgesinden vücuda giriş yapan doktorlar, büyük taşları dahi parçalayarak çıkarabilmektedirler. Çözüm kalıcıdır fakat operasyon çok zordur. Oldukça titiz yapılması gereken bu operasyonda tüm iş doktorun tecrübesine ve özverisine kalmaktadır.

Böbrek taşları bazı hastalarda çok büyük boyutlara ulaşabiliyor. Dünya üzerinde 1 kilodan dahi büyük böbrek taşlarının varlığı bilinmektedir.

5 santimden daha büyük böbrek taşları cerrahi olmayan yöntemler ile çıkarılamayabilir. Zira bu taşların cerrahi operasyon olmadan parçalanmaya çalışılması, kişinin idrar yollarında hasara yol açabilir. Hekiminiz böbrek taşınızı detaylı bir şekilde inceledikten ve yukarıdaki yöntemleri de denedikten sonra cerrahi operasyona karar verebilir.

Böbrek taşları tamamen alındıktan sonra dahi hastada tekrardan oluşmaya başlayabilir. Taşın alınması kesinlikle mutlak çözüm değildir. Bu noktada doktorunuzun taşın oluşum sebepleri üzerine gitmesi ve o sebepleri ortadan kaldırması gerekir.

 

Bu konuya alternatif olarak aşağıdaki makaleleri de inceleyebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir