Ağız ve Diş

Bebeklerde Pamukçuk Belirtileri ve Tedavisi

Pamukçuk Nedir?

Mantar enfeksiyonu şeklinde ortaya çıkan pamukçuk hastalığı özellikle yenidoğan bebeklerde meydana gelir. Bebeklerde pamukçuk ciddi bir hastalıktır ve bebeğinizin eksik beslenmesini, bu doğrultuda da hastalanmasına sebebiyet verebilir.  Her yaştaki insanda görülmesi mümkün olsa da özellikle yenidoğan bebeklerin dilleri üzerinde çok sık görülmektedir. Genel olarak dil üzerinde görülse de bebeklerde damak ve yanak bölümlerinde yani ağız için bölgesinde de ortaya çıkabilir. Bir enfeksiyon hastalığı sonucu ortaya çıkan bu mantarlar bebeğinizin huzurunu kaçıracaktır ve derhal hekim gözetiminde tedavi edilmelidir.

Bebeklerde Pamukçuk Belirtileri Nelerdir?

bebek pamukçuk hastalığıBebeğinizin bir anda emmeyi kesmesi, meme ucuna karşı tepki vermemesi, biberon veya emziği dahi istemiyor olması, emerken acı çekiyormuşcasına ağlaması, genel olarak normalden fazla ağlaması ve ateş pamukçuğun en belirgin belirtileri arasındadır.

Pamukçuk hastalığını fark etmenin en kolay yolu da bebeğinizin ağız için bölgesine ve diline bakmaktır. Bu hastalık yara gibi değil daha çok küf gibi bir görüntüye sahiptir. Mantarımsı, küfe benzeyen ve beyaz yapıları gördüğünüz de hemen hekiminize başvurmanız gerekecektir. Mantarlar çok hızlı çoğaldığı için pamukçuk hastalığı da bebeğinizin ağız içerisinde hızla yayılacaktır.

 

Annelerde Pamukçuk Belirtileri Nelerdir?

Mantarımsı bu yapıların enfeksiyon sonucu ortaya çıktığınız söylemiştik. Tüm enfeksiyonlar gibi bu da bulaşıcıdır ve emme sırasında bebekten anneye geçer. Enfeksiyon annenin sadece göğüs bölgesi üzerinde etkili olacaktır. Meme uçlarındaki derinin dökülmesi, emzirirken acı çekmek, kıpkırmızı meme uçları veya göğüste yaşanan anlamsız ağrılar pamukçuk hastalığı belirtileri olabilir.

Pamukçuk Neden Olur?

Pamukçuk mantarlarına sebep olan bakteriler aslında iyi huylu olan ve her insanın vücudunda bir miktarda bulunan bakterilerdir. Bu miktarı ise vücudumuzda görevli hormonlar belirler. Hamilelik sürecinde bozulan hormon dengesi yüzünden bu miktar artabilir ve bebeğinize de çok fazla Candida (hastalığa sebep olan bakteri) bakterisi aktarılabilir. Bebeklerde pamukçuk hastalığının görülmesinin sebeplerinden birisi budur.

Bunun yanında mikrobik olarak da otaya çıkan pamukçuk hastalığı özellikle hijyenik olmayan emzik ve biberon kullanımlarında da ortaya çıkar. Her emzik ve biberon, bebeğe verilmeden önce kaynatılmış temiz bir suda dezenfekte edilmelidir. Bebeğinizin bağışıklık sistemi henüz çok güçsüz olduğu için en ufak bir mikrop bile onu hasta etmeye yetecektir.

Pamukçuk Kaç Günde İyileşir?

Hekiminizin gözetiminde yapılacak tedavi sonrasında pamukçuk hastalığı 1-2 hafta içerisinde tamamen son bulur.

Bebeklerde Pamukçuk Hastalığı Tedavisi

Doktorunuz pamukçuk hastalığı için mikrobu kıracak yani enfeksiyonu giderecek damlalar verecektir. Bunun yanında meme ucuna da nüksetmiş bir durum varsa, annenin mantar önleyici krem kullanması önemlidir. Zira çocuk ilaçlarla iyileştikten sonra meme ucundaki aktif bakteriler yüzünden tekrar aynı hastalığa yakalanabilir.

Pamukçuk hastalığının bebeğiniz için hiçbir tehlikesi yoktur, riskli bir hastalık değildir. Tek olumsuz yanı bir süre bebeğinizin daha az emmesini ve huzursuz olmasına sebep olmasıdır. Erken fark ederek hekim kontrolüne gitmeniz de bu huzursuzluk süresini minimuma indirecektir.

Pamukçuk Ağız İçinden Başka Nerelerde Görülür?

Bağışıklık sistemi güçlü olan bebeklerde %99, ağız içerisinde görülen bir hastalıktır. Bunun yanında koruma sistemi daha zayıf olan bebeklerin ise çok farklı yerlerinden pamukçuk hastalığı nüksedebilir. En yaygın olan bölge ise anüstür. Anüs bölgesinde kabarcık şekilde beyaz lekeler görüyorsanız ve bu lekeler silme ile gitmiyorsa maalesef pamukçuk hastalığının belirtisidir. Anüs bölgesinde ortaya çıkan pamukçuk mantarları bebeğinizin iştahını kesmez fakat onu yine huzursuz etmeye devam eder. Daha fazla bölgeye yayılmasını engellemek adına en kısa zamanda doktorunuza başvurmanız gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir