Anne ve Bebek

Bebeklerde Gaz Sancısı Kaç Ay Sürer, Gaz Nasıl Çıkarılır?

Gaz Sancısı Nedir? Neden Olur?

Bebeklerde gaz sancısı nedeni olan gaz birikimi özellikle emme esnasında hava yutması sebebiyle oluşur. Bunun yanında çok ağlayan bebekler daha çok hava yutacakları için onlarda daha çok gaz birikmesi olur. Bu gaz bebeğin çok hassas olan karın ve bağırsaklarına baskı yapacağı için onun canını çok sıkar ve huzursuz olmasını sağlar. Bebeğinizin altı temiz, karnı tok ve uykusu tam olabilir fakat hala ağlıyorsa muhtemelen gazı vardır.

Gaz her bebekte mutlaka oluşur fakat bazı bebeklerde bebeğin bünyesi ya da beslenme düzeni sebebiyle bu daha çok sık meydana gelebilir. Burada bazı önemli detaylara dikkat ederek bebeğimizin daha rahat etmesini sağlayabiliriz. Yazımızın devamında gazın nasıl çıkarılacağı ve daha az gaz oluşması için neler yapılması gerektiğini paylaşacağız.

Bebeklerde Gaz Sancısı Kaç Ay Sürer?

Bebekler doğduklarından itibaren gaz sancısı çekmeye başlarlar. Bu sancılar özellikle üçüncü ve dördüncü haftalarda en yüksek seviyeye ulaşır. Bundan sonra ise 3 ay kadar daha devam eder ve 4. aydan itibaren genelde görülmez.

Bebeklerde Gaz Sancısının Sebepleri

  • Annenin Beslenmesi: Bu bebeğin gaz durumunu çok kritik oranda etkileyen bir durum değildir fakat özellikle 1. ve 2. ayda annenin beslenmesine bu yönde dikkat etmesi, bebeğin daha rahat etmesi için önemlidir. Gaz oluşumuna sebep olacak besinlerin mümkün mertebe azar azar tüketilmesi tavsiye edilir.Bebeklerde gaz sancısı, bebeğin gelişimi adına yaşanması gereken normal bir süreçtir.
  • Bebeğin Yapısı: Bebeklerin hepsi doğduklarında çok tazedir ve bağırsakları çok ince bir zar tabakasından ibarettir. Bu sebeple aslında oluşması çok normal olan bir küçücük gaz bile onları rahatsız edebilir. Ağlaması sebebiyle çoğu acemi anne ve baba bebeğinin acı çektiğini düşünür fakat bu tamamen zararsız bir tepkidir. Bebeğiniz aslında buna bir çözüm bulmanız için size kendisini ifade etmektedir.
  • Emme Pozisyonu: Yanlış emme pozisyonları bebeğinizde gaz oluşuma sebep verir. Doğru pozisyonda bebek çok az hava yutacağı için daha az gaz oluşur. Sağlık ocağı kontrollerinizde bebek hemşirenizden en doğru emzirme pozisyonunu öğreniniz.
  • Mama-Süt: Toplumda bebek mamalarının gaz oluşumuna sebep olduğu algısı vardır, bu yanlıştır. Kaliteli yenidoğan mamaları gaz oluşumunu bir kenara bırakın, tam tersi bu oluşumu engelleyen niteliğe sahiptir. Bugün bu sebeple bir çok hekim, bazı annelere yeterli sütleri olmasına rağmen gaz oluşumunu azaltmak için mama da kullanmalarını tavsiye etmektedir. Tabi burada mamanın kalitesi en önemli kriterdir. Mama markasını doktorunuza danışabilirsiniz.
  • Alkol, Sigara: Annenin hormon dengesini baştan aşağı bozan uyuşturucu maddeler, aynı şekilde bebeğin dengesini de bozacaktır. En başta anne sütünün kalitesini düşüren bu yabancı maddeler, bebeğinizde şiddetli gaz sancılarına sebebiyet verebilir. Kendi sağlığınız ve çocuğunuzun doğru gelişimi için en azından çocuğunuz 2-3 yaşına gelesiye kadar tüm bu maddelerden arınmanızdır.

Bebeklerde Gaz Nasıl Çıkarılır?

bebeklerde gaz çıkarmaGaz çıkarmada dikkat edilmesi gereken nokta emzirme periyotları ve tutuş şeklidir. Çocuğunuzu asla 15 dakikadan daha uzun süreler ile emzirmeyin veya mama vermeyin. Hatta mama verirken bu periyotu 5 dakikaya indirin zira biberon, memenizden çok daha hızlı bir sıvı akışı sağlayacaktır. Bu periyot sonunda çocuğunuzu mümkünse ayağa kalkarak omzunuza alın. Yani başını omzunuza yaslayacağı ve yüzü size dönük olacağı bir pozisyon. Daha sonra belinden omzuna kadar avuç içinizle yavaş ve küçük darbeler ile tapışlayın. Bunu 2 kere yaptıktan sonra yine aşağıdan yukarı olacak şekilde sıvazlayın. Genelde bu sıvazlama esnasında bebeğiniz gazını çıkaracaktır.

Eğer 15 dakikayı geçirirseniz gaz artık aşağıdan çıkmak zorunda kalır ve bu da bebeğin sancılanmasına sebep olur. Bazı durumlarda gaz hemen çıkmayabilir, hemen pes etmeyin 4-5 dakika hafif masajla gazı çıkarmaya çalışın. Asla bebeğinizin sırtına zarar verebilecek şiddetle vurmadan, onun küçük bedenini yormadan yapmaya devam edin.  Bebeğiniz aç olmasına rağmen memeye veya biberona istekli hamle yapmıyorsa %99 gazı vardır, gazı çıkarıp öyle devam edin.

Bebeğiniz hiçbir şekilde gaz çıkaramıyorsa önce bebek hemşirenize daha sonra da doktorunuza danışarak ne tür bir yol izlemeniz gerektiğini öğrenin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir