Ağız ve Diş

Bebeklerde Diş Çıkarma Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Diş Çıkması

Sağlıklı bebeklerde dişler 4 ila 6. aydan itibaren çıkmaya başlar. Bu aylarda diş çıkmasa da bu çoğu zaman sorun değildir, bazı bebekler genetik kodları sebebiyle daha geç diş sahibi olurlar. Bebeklerde diş çıkarma süreci çok zorludur, hem bebek hem de anne için uykusuz geceler, huzursuz gündüzler demektir. Dişlerin çıktığı bu sancılı süreç çoğu zaman 1.5 yıla kadar uzar ve bebek bu süre boyunca çoğu zaman huzursuz olacaktır. Tabi bebeğinizin daha sancısız bir diş çıkarma dönemi atlatması mümkün, yazımızın devamında tavsiyelerimizi paylaşacağız.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Bebeklerde diş çok yavaş çıkar, öncelikle diş etinin açılması gerekecektir. Kemiğin dişin içerisinde yaptığı çok ufak hareketler bebeğinizin acı çekmesine sebep olur. Bu acı sebebiyle de bebeğinizin uyku ve emme düzeni değişir. Genel olarak huzursuz olan bebeğinizin ağzından da normalin çok üstünde tükürük akar, bebek sürekli olarak elini emmek ister. Elini sürekli ağzına götürmesinin sebebi de diş etindeki açılma sebebiyle onu rahatsız eden kaşınmadır.

Diş Çıkarma Dönemindeki Ateş

Diş çıkarmak bebeğinizin küçük bedeni için çok büyük bir iştir ve vücudu yorulur. Bu yorgunluk da ona ateş olarak geri dönebilir. Ateşi 38 derece olmadığı müddetçe sorun yoktur fakat ateşi 38 dereceye çıkmış ve inmiyorsa derhal doktorunuza görünmeniz gerekecektir. Ateşin çıkma sebebi çoğu zaman diş çıkarma süreci olsa da başka bir hastalığının da olması muhtemeldir. Nasıl olsa diş çıkarıyor diye ateş durumu ihmal edilmemelidir, yüksek ateş bir bebek için en tehlikeli durumların başında gelir.

Diş Çıkaran Bebek Nasıl Beslenir?

Bebekler diş çıkarsa da çıkarmasa da 2-3 seneye kadar emzirilebilir, yani tüm ihtiyaçları anne sütünde saklıdır. O yüzden bebeğinizin diş çıkarma sürecinde onu anne sütü ile veya ona en yakın mama ile besleyebilirsiniz. Bebeğiniz çok büyük bir diş eti ağrısı çektiği için katı bir şeyleri yemeyi kabul etmeyecektir. Bu dönemde bebeğiniz biraz kilo kaybedebilir, burada endişelenecek bir şey yoktur. Bebeğiniz 6. ayını doldurmuş ise meyve püreleri ile de besin takviyesi yapabilirsiniz.

Tüm Dişler Ne Zaman Çıkmış Olur?

bebeklerde diş ne zaman çıkar

Bebeğinizin tüm dişleri olmasa da dişlerinin büyük bölümü 3 yaşına kadar çıkmış olur. 6 yaşında ise tüm ağız yapısı oluşur ve 20’lik diş hariç tüm dişleri yerinde olur.

Bebeklerde Diş Çıkarma Ağrısına Ne İyi Gelir?

  • Bebeğiniz katı gıdalar ile beslenecek duruma gelmişse ona havuç vererek hem beslenmesini hem de dişlerini kaşımasını sağlayabilirsiniz.
  • Diş eti hassasiyeti sebebiyle bebeğinizi sıcak gıdalardan uzak tutmanız gerekecektir. Özellikle sıcak sıvılar ona çok acı verir, daha çok soğuk sıvıları tüketmesini sağlayın. Burada soğuk derken kesinlikle dolaptan çıkmış sıvılardan bahsetmiyorum, oda sıcaklığının bir tık altı yeterli olacaktır.
  • Bu dönemde bebeğinizin vücut ısısı yüksek olacağı için bol su tüketmesi önemlidir. İçtiği suyu takibe alın ve normalden biraz daha su tüketmesini sağlayın.
  • Emmeyi reddediyor ve katı gıdalar ile beslenecek kadar büyümüş ise sütten yapılmış soğuk gıdaları yedirmeyi deneyin. Soğuk ve katı olduğu için hoşuna gidecek, yemek isteyecektir. Soğuk gıdalar bebeğinizin diş etindeki hassasiyeti azalttığı için bu dönemde her zaman tercih edilmelidir.
  • Sıkılmış meyve suları ile bebeğinize besin takviyesi yapın. Normalden az beslenebildiği bu dönemlerde, bu meyvelerden alacağı mineral ve vitaminler daha rahat diş çıkarmasını sağlayacaktır.

Diş Çıkarma Döneminde İlaç Kullanımı

Diş çıkarma bir hastalık değildir sadece doğal bir gelişim sürecidir. Hekiminiz aksini belirtmediği müddetçe ilaç kullanmanız gerekmez. Çocuğunuzda çok aksi bir belirti görmediğiniz veya bebeğiniz ateşlenmediği müddetçe doktora da gitmenizi gerektirecek bir durum değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir