Anne ve Bebek

Bebeğin Memeyi Tutmaması, Emmeyi Bırakması Sonrası Biberona Alıştırma

Bebek Memeyi Neden Tutmaz?

Bebek bazı durumlarda emmek istemeyebilir, halbuki yenidoğan bir bebeğin tek bildiği şey annesinin memesini emmektir. Her bebek karnını anne sütü ile doyurmak ister fakat emmiyorsa bunun elbette geçerli bir nedeni vardır. Annelerin, morallerini bozmadan bu nedeni bulmaları gerekir. Bebeğin memeyi tutmaması için bazı nedenler olabilir.

Aşağıdaki nedenler sebebiyle bebek memeyi tutmayıp, emmeyi bırakabilir:

  • Anne iş, özel hayat veya herhangi bir neden dolayısı ile 1-2 gün meme vermezse, bebek memeyi kabul etmeyebilir. Böyle bir durumda annenin ısrarcı olması gerekir, bebek tekrardan anne kokusuna alışır ve emmeye başlar.
  • Bebek anne kokusunu çok iyi tanır. Anne eğer o kokunun önüne geçecek bir parfüm kullanmışsa, bebek yine emmeyebilir. Her bebek sadece annesini emmek ister, bu kokunun giderilmesi de bebeğin tekrar emmesini sağlayacaktır. Annelere özellikle ilk 3 ayda parfüm kullanmamaları önerilmektedir.
  • Bebeğin ağzında bir yara, iltihaplanma veya pamukçuk varsa acı çektiği için emmeyecektir. Böyle bir durumda hemen doktorunuza başvurunuz.
  • Bebeğin uzun süre emmemesi sonucunda annenin süt kanalları kapanır ve çok az süt gelmeye başlar. Bunu önlemek için pompa ile sürekli süt çekilmesi kanalları açık tutacaktır. Anne 1 hafta kadar bebeğini yalnız bırakmış ise, bebeğin tekrardan anne kokusuna alışması için bebeğine sarılarak uzun süreli vakitler geçirmelidir.

Yanlış Emzirme Pozisyonu

Bebeğinizin memeyi tutmaması aslında yanlış emzirme pozisyonu sebebiyle de olabilir. Bu noktada bebek kendini huzursuz hissettiği için emmek istemesine rağmen meme ile ilgilenemez. Bebeği göğüs hizanıza paralel olarak ve kendinize çok bastırmadan temas halinde emzirmelisiniz. Bebeğinizi komple yatarak veya öne çok fazla eğilerek beslemek önerilmez, bu gibi durumlar bebeğinizin boğulmasına dahi sebep olabilir. Doğru pozisyonda hem sütünüz daha fazla gelir hem de bebeğiniz huzurlu bir şekilde sütünü emer.

Emmeyi Bırakan Bebeği Biberona Alıştırmak

bebek mamaBu sorun yeni doğan bebeklerden ziyade daha büyük bebeklerde yaşanmaktadır. Aylarca sadece annesinin meme ucuna alışmış bebek, ilk zamanlarda biberona alışmakta zorlanır hatta tamamen reddeder. Bu noktada biraz sabırlı olmak gerekir zira bazı bebekler bu konuda çok ısrarcı olmaktadırlar. Bebeğinizin bu ısrarı normaldir çünkü annenin memesinin konforunu, biberonda bulamaz. Aşağıdaki pratik yöntemleri deneyerek bebeğinizin biberona alışma sürecini hızlandırabilirsiniz.

Anne Harici Bir Kişi

Bebek anne kokusunu aldığı zaman otomatik olarak anne memesini de görmek isteyecektir. Kokuyu alan bebek memenin de orada olduğunu bildiği için biberonu istemez, burun kıvırır. O yüzden biberon ile beslemenin ilk aşamalarında baba veya ailenin başka bir bireyinin bebeği beslemesi yöntemi denenebilir. Bu memeyi halen bırakmamış bebekler için geçerlidir.

Memeyi Bırakan Bebekleri Biberona Alıştırmak

Hem memeyi hem de biberonu kabul etmeyen bebekler de olabilir fakat bu sürdürülebilir bir durum değildir, bebekler açlığa asla dayanamazlar. O yüzden biberonu ısrarla kabul etmiyorsa hala tam acıkmamış olabilir, biraz daha acıkmasını bekleyerek biberonu tekrar vermeyi deneyin. Halen kabul etmiyorsa bir çay kaşığı ile 3-4 kere mamayı veya önceden sağılmış anne sütünü ağzına bırakın, mamanın veya sütün tadını alan bebek bir anda hararetlenir ve o hararet ile biberonu da emmeye başlar. Bu aşamayı geçtikten sonra zaten her şey çok kolay olacaktır, mama veya sütün biberondan çok daha hızlı geldiğini fark eden bebek, bir daha biberonu asla bırakmayacaktır. Öyle ki ileriki zamanlarda da biberonu nasıl bıraktıracağım? diye düşünmeniz olasıdır.

Biberon İçin Bebeği Zorlamak

Bebeğinize daima şefkatli sözler ile yaklaşın, Türkçe bilmiyor olsa da sesinizi ve ses tonunuzu mükemmel derecede algılar. Şefkatle ve zorlamadan biberonu vermeye çalışın. Birazcık olsun dahi zorlamanız kusmasına, midesinin bulanmasına veya biberondan hepten nefret etmesine sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir