Ortopedi ve Sinir Hastalıkları

Bacakta Uyuşma, His ve Güç Kaybı Nedenleri

Bacakta Uyuşma

Bacakta uyuşma durumu artık hayatınızın bir parçası olmuş ise vücudunuzda bir sorun var demektir. Felce kadar gidebilecek bu sorunları ihmal etmemek ve en kısa zamanda bir doktora görünmeniz gerekir. Bacak uyuşmaları enfeksiyon, sinir hastalıkları, kan akışının düzgün olmaması, iltihap, travma, yaralanma veya başka sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Bu sebeplerden bir veya bir kaçı da bacak uyuşmasına yol açabilir. Tıbbi yardıma başvurulmadı takdirde uyuşmaya yol açan sorunlar, vücudun başka bölgelerinde de sorunlar ortaya çıkaracaktır. Zira bacak uyuşması bir bacak hastalığı değil vücutta oluşan bir bozukluğun belirti olarak ortaya çıkmasıdır.

Bacak uyuşması kişiye genelde iğne batmasına benzer bir acı verir. Güç ve his kaybı giderek artan kişilerde bu acı zamanla kaybolarak genel bir ağrıya da dönüşebilir.

Bacak Uyuşmasının Başlıca Sebepleri

  • Fiziksel Nedenler: Sürekli olarak bacaklara kan götüren damarları engelleyecek şekilde oturmak zamanla bacaklarda his ve güç kaybına yol açar. Özellikle masa başındaki kişilerin sürekli olarak bacaklarında güç kaybı yaşamasının sebebi budur.Fiziksel olarak yaralanmak, kemik kırılmaları, bel fıtığı, sinir sıkışması gibi hastalıklar da bacaklarda uyuşmaya yol açılabilir. Bu hastalıklar kronik olmadıkları için kırık veya yaralı bölgenin tedavi edilmesinin ardından uyuşma hissi de kaybolur.
  • bacakta güç kaybıSinirsel Nedenler: Tüm vücut fonksiyonlarımızı kontrol eden sinirler elbette bacaklarımızdaki tüm yaşam fonksiyonlarını da kontrol ederler. Sinirlerin hasar görmesi veya doğru çalışamaması durumunda da bacaklarda güç kaybı yaşamak mümkündür.Vitamin eksiklikleri, aşırı alkol, sigara ve uyuşturucu madde kullanımı, çok kötü beslenme ve yetersiz B vitamini alımı gibi durumlar sinirsel ve hormonâl bozukluklara yol açarak bacaklarda ve hatta tüm vücutta uyuşmaya sebebiyet verebilir.
  • Kan Dolaşımı: Bacakta uyuşma, his ve güç kaybı nedenlerinin başında gelmektedir. Kanın gitmediği her bölge uyuşmaya müsaittir fakat en büyük kas bölgemiz olan bacaklarımızda bu durum daha sık ortaya çıkar. Hareket eksikliği, alkol-sigara-uyuşturucu veya kötü beslenme  vücutta uyuşmaları ortaya çıkarabilir.Hastalıklar, çok üşümek, damarlarda yağ birikmesi, damarlarda pıhtılaşma, damar düğümlenmesi gibi durumlarda da kan bacak bölgesine nüfuz edemeyeceği için uyuşmalar başlar. Başlangıç olarak hepsi tedavi edilebilir olsa da ileri seviyelere gittiğinde kısmi felçlere yol açabilir.
  • Multipl Skleroz: Halk arasında MS hastalığı olarak bilinen Multipl skleroz hastalığı da bacaklarda veya başka bir bölgede uyuşmalara yol açabilir. MS hastalığının en büyük belirtisi ise genelde 2 bacakta birden uyuşma başlatmasıdır. Normal bir iç bozuklukta veya beslenme yetersizliğinde 2 bacak aynı anda uyuşmaz, böyle bir durumda 1 gün dahi kaybetmeden doktorunuza başvurunuz. Zira Multipl skleroz sonucu oluşan uyuşmalar ilerler ise geri döndürülemeyebilir.
  • Felç: Kalıcı veya geçici duyu kayıplarında bacaklar uyuşabilir ya da kişi bacaklarının kontrolünü tamamen kaybedebilir.

Bacaklardaki His ve Güç Kaybını Önlemek

Bacakta uyuşmanın onlarca farklı nedeni ve bunlara göre onlarca farklı tedavisi vardır fakat biz bu uyuşma durumunu kaliteli yaşayarak önceden önleyebiliriz.

  • Sağlıklı Beslenmek: ‘’Ne Yerseniz O Olursunuz’’ prensibi doğrultusunda iyi beslenmek hem bacak uyuşması hem de bir çok olası hastalığa yakalanmaktan sizi kurtarır. Doymuş yağ içeren besinlerden uzak durmak ilerleyen yaşlarda damar tıkanıklığı yaşama riskini düşürecektir.
  • Spor: Kan dolaşımını etkileyen en önemli etken spordur. Düzenli yapacağınız yürüyüşler zannettiğiniz çok daha faydalıdır. 30 dakikalık bir yürüyüş dahi ömrünüzü sağlıklı geçirmenizi sağlar.
  • Bacak Hareketleri: Evinizde dahi yapabileceğiniz 10 dakikalık bacak egzersizleri, günden güne uyuşmanın ve güç kayıplarının azalmasını sağlar.
  • Vitamin ve Mineral: Bacaktaki uyuşmaların en önemli sebebi de kalsiyum, potasyum, sodyum, B12 vitamini ve B vitamini eksiklikleridir. Metabolizmanın düzgün çalışması için kritik olan vitamin ve mineralleri beslenerek alamıyorsanız, takviye olarak almanız önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir