Bacaktaki kırmızı lekeler
Hastalıklar

Bacak Üzerindeki Kırmızı Lekeler

Bacaktaki Kırmızı Lekeler

Bacaklarınızdaki kırmızı lekeler, birkaç durum nedeniyle meydana gelmiş olabilir. Bunlar farklı tıbbi nedenlerden ve dış etkenlerden kaynaklanıyor olabilir. Bu lekeler acıyabilir, kanayabilir, kaşınabilir; vücudun diğer bölümlerine de yayılabilirler. Kırmızı lekelerin boyutunu, biçimini ve rengini farklı nedensel koşullarda anlamak, onunla daha iyi baş etmek için önemlidir.

Bacaklarda Kırmızı Lekelerin Nedenleri

bacakta kırmızı lekelerBacak döküntüsü ve kızarıklıklar; cilde rengini veren pigmentlerin birikimine veya cilt enfeksiyona bağlı olabilir. Bu kırmızı lekeleri anlamaya çalışırken, temel nedenlerini açıkladıkları için özelliklerini mutlaka not edin. Noktaların şeklini ve rengini inceleyin. Noktalar kırmızı, mor veya kahverengimsi sarı renkte olabilir; onlar da düz, şişkin veya engebeli olabilirler. Farklı koşullar kızarıklıklara neden olabilir. Bacaklarda olmanın yanı sıra, bunlar çoğunlukla eller ve gövde üzerinde de görülür.

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı cilt hücresi üretimi normal seviyenin üzerine çıktığında ortaya çıkar. Ülkemizde de yüz binlerce insanı etkiliyor ve özel bir tedavisi bulunmuyor. Plague sedef hastalığı en yaygın olanıdır ve bacaklarda gümüş rengi beyaz ve pul pul renkli lekeler ile görünmektedir. Tamamen yok edilemez olsa da, çeşitli ilaçlarla yönetilir.

Alerjiler

Diğer alerjik reaksiyonlar gibi kırmızı spot alerjileri de çok çeşitlilik göstermektedir. Lekeler; böcek ısırıkları kaynaklıysa, kaşıntılı olurlar. Kırmızı lekelere neden olan bazı alerjiler, ciltlerin kozmetik ve ilaç tedavisine tepkisi sonucu olabilir.

Enfeksiyonlar

İnsan vücudu; bulaşma veya dış tahrişe karşı savunmasızdır. Cilt bu bulaşma sonucu vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen anormalliklere özellikle duyarlıdır. İyi bir örnek; bakteri enfeksiyonları olup, iyileşmesi için zaman alan kırmızı renkli görünen doku hasarlarına neden olur.

Egzama

Egzama nadiren bacaklardaki kırmızı noktalar şeklinde görülebilirken, genellikle cilt; alerjilere veya tahrişlere tepki verirken oluşur. Çocuklarda sık görülür ve genellikle bacaklarda, yüz ve boyunda görülür.

Schamberg Hastalığı

Bu hastalıkta, kırmızımsı-kahverengi lekeler bacaklar, ayak bilekleri ve ayaklarda bulunur. Lekeler bacaklardan başlar ve vücudun diğer bölgelerine yayılır. Neden oluştuğu bilinmemekle birlikte; lekeler ağrısızdır ve kan damarlarında meydana gelen sızıntıdan kaynaklanmaktadır. Kırmızımsı kahverengi renk, kan hücrelerinde demir içeriğinin açığa çıkmasından kaynaklanmaktadır.

Eritema Nodozum

Bu nadir cilt durumu, bacağın altındaki yağlı deri katmanını etkiler. Bu rahatsızlık; ateş ve vücut ağrısı gibi semptomların eşlik edebileceği aşırı duyarlılık reaksiyonudur. Mor ve kahverengi hale gelen ağrılı lekeler gözlenebilmektedir. Lekeler altı hafta sonra ortadan kalkabilir, ancak daha sonra yeniden ortaya çıkabilirler.

Bowen Hastalığı

Bowen hastalığı veya intraepidermal skuamöz; cildin dış tabakasındaki hücrelerin anormal bir büyümesi nedeniyle meydana gelir. Bacağın alt kısmında cilt üzerindeki kırmızı lekeler ve diğer vücut parçaları ile tanımlanır. Durum genellikle kanamaya yol açabilir, ancak genellikle kaşınmaz. Hayatı tehdit eden bir durum değildir, ancak hemen tedavi edilmelidir çünkü gözetimsiz kaldığında kansere neden olabilir.

Dermatofibromalar

Bu, alt bacaklarda gelişen kırmızımsı kahverengi bir cilt bozukluğu. Darbelere karşı dayanıklıdır ancak zaman zaman yumuşak, kaşındırıcı ve ağrısız görünebilir. Bu kanserli olmayan durum, oldukça uzun süre cilt üzerinde kalabilen darbelere sahiptir. Deri çarpmalarının rahatsız olması durumunda tıbbi yardım almak önerilir.

Peteşiler

Peteşiler, çeşitli nedenlerden dolayı oluşan kırmızı lekelerdir. Bunlara fiziksel travma, yorucu aktiviteler, öksürme ve kusma dahildir. Peteşiler; kan kılcal damarlarında oluşan küçük lekelerdir. Çoğunlukla bacaklarda gelişirler, ancak vücudun diğer bölgelerinde de görülebilirler. Ağrısızdırlar ve cilt damarlarındaki kan sızıntılarından dolayı ortaya çıkarlar.

Bu konuya benzer içerikli olarak; “Ciltte yanma hissi” başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Arama Terimleri: bacaklarda ateşli kızarıklık, bacaklarda kırmızı benekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir