diyet ve beslenme
Genel

Ağrılı Mesane Sendromu

Ağrılı mesane sendromu veya interstisyel sistit, kronik, yaşam boyu sürecek bir tıbbi durum, ağrılı idrar yolları semptomları oluşturur. Acı yoğunluğu bireyler arasında değişir; Bazı kişiler pelvik bölgede daha az rahatsızlık hissedebilirken diğerleri kronik mesane ağrısı veya ani veya sık idrara çıkma dürtüsü yaşayabilir.

Sendromun kesin nedeni bilinmemekle birlikte, çalışmalar, vücudun diğer bölgelerinde inflamasyona neden olan tıbbi durumların sendrom için potansiyel bir neden olabileceğini ortaya koyuyor. Yaşam kalitesi, idrar yapma ihtiyacı çoğu zaman bireylerin evinde kalmaları ve egzersiz yapamaması nedeniyle etkilenir. Ağrılı semptomlar nedeniyle cinsel ilişki çekebilir.

Ağrılı Mesane Sendromu Teşhisi ve Tedavisi

Sendromun teşhisi için idrar analizi, idrar kültürü testi ve sistoskopi kullanılır.
Tüm hastalar için geçerli olan ortak bir tedavi yoktur. Doktorlar, hastalar tarafından sergilenen semptomlara bağlı olarak vaka-bazında tedavi sağlarlar.
Tedavi, aşağıdakilerin herhangi birini veya bir kombinasyonunu içerebilir:

  • Yaşam tarzı modelindeki değişiklikler
  • Mesane problemleri için eğitim
  • Fizik Tedavi
  • laçlar

Cerrahi operasyon

Doktorlar, hastalar tarafından doldurulan bir belirti ölçeği kullanır ve hastaların her birinde bulunan semptomlara göre tedavileri özelleştirir. Doktorlar belirli bir hasta için en etkili tedaviyi bulmadan önce çeşitli tedavi yöntemlerini denerler.

Bazen belirtiler tedaviden sonra ya da yeme alışkanlıklarında basit bir değişiklik ya da herhangi bir sebep olmaksızın kaybolur. Bununla birlikte, şans belirtileri birkaç gün sonra veya hatta yıllar sonra bile tekrar ortaya çıkacak olmasıdır. Nüks nedeni henüz bilinmiyor. Bununla birlikte, zaman geçtikçe, hastalar ve hekimler, rahatlama sağlayan ve hastanın sendromla baş etmesine yardımcı olan bir tedavi planı bulabilir.

Doktorlar, mesane içindeki hafif ağrıyı hafifletmek için reçetesiz ilaçlar reçete edebilir. Ağır yoğunluk için narkotik analjezikler önerilir. Ağrı kesicilerinin uzun süreli kullanımı tavsiye edilmez çünkü doktorlarla ağrıyı yönetmenin diğer yollarını tartışmak yardımcı olacaktır.

Mesane duvarındaki tahrişleri hafifletmek için mesane instilasyonu yapılır. Doktorlar mesaneye kateter (küçük bir tüp) yerleştirir ve ilacın sıvı formunu küçük miktarlarda enjekte eder. Dimetil sülfoksitten oluşan sıvı ilaç yavaş yavaş uygulanır ve hastaların tıbbını mesanesinde 15 dakika bekletmeleri önerilir. Bu tedavi haftada bir kez veya her alternatif haftada yaklaşık bir veya iki ay süreyle yapılabilir. Üçüncü veya dördüncü oturma sonrası pozitif sonuçlar elde edilebilir.

Mesane ağrısından geçici olarak rahatlama için doktorlar hidro-distansiyon veya mesane germe prosedürü uygulayabilir. Doktorlar mesaneyi sıvılarla doldurarak mesane gerilir. Hastalara verilen anestezi, gerdirme işlemi boyunca ağrıya tolere etmelerine yardımcı olur. Bazen ağrı belirtileri 4-48 saatlik tedaviden sonra kötüleşmeye başlar. Bununla birlikte, bu geçici bir faz olup, ağrı düzeyleri tedaviden yaklaşık 2-4 hafta sonra azalabilir veya bir nüks olabilir.

Hekimler diğer tedavilere cevap vermeyen bir kişi için bir mesane ameliyatı önerebilir. Cerrahi yöntem ağrıyı her zaman hafifletmese de, mesane büyütme veya mesanenin çıkarılması için yapılır.

Mesane genişletme (genişletme) prosedüründe, mesane tabanının kalmasına izin verirken, iltihaplanmış ve yaralanmış olan mesane bölümleri çıkarılır. Hekimler kolondan bir parça çıkarır ve mesanenin tabanına bağlamadan önce yeniden şekillendirirler. İyileşme üzerine idrara çıkma sıklığı azaltılacaktır.
Bununla birlikte, mesane veya böbrekte ince barsak tıkanıklığı veya enfeksiyonlar içeren bazı yan etkiler vardır. Bazı kişilerde ağrı devam eder veya idrara çıkma sıklığı artar ya da idrar yapma isteği her zamankinden daha uzun süre devam eder. Kolon ameliyattan sonra kısaldığından kolonun besin maddelerini emme yeteneği azalır. Dahası, bazı hastalar idrar yapmakta zorlanırlar.

Nadir durumlarda, doktorlar mesane-sistektomiyi çıkarmak için ameliyat önermektedir. Cerrahi tersine çevrilemez ve hastanın yaşam tarzı üzerinde daha büyük bir etkisi vardır. İdrar saptırma ameliyatı idrarı vücudun dışına geçirmek için yapılır. İdrar ya vücudun dışına yerleştirilen bir torbada ya da karın içinde hazırlanmış bir kese içinde küçük bir kolon ya da ince bağırsak kullanılarak toplanır. Hastalar, herhangi bir enfeksiyonu önlemek için iyi bir kişisel hijyen sağlamalıdır.

Diyet ve Beslenme

Çalışmalar spesifik diyet ve sendrom arasında tutarlı bir ilişki göstermediği halde bazı kişiler bazı içeceklerin veya gıdaların semptomları olumsuz etkilediğini bildirmiştir. Listede domates, çikolata, alkol, baharat, yüksek asitli gıdalar, narenciye ve diğer kafeinli içecekler ve suni tatlandırıcılar yer alıyor. Belirtileri tetikleyen ve bunlardan kaçınan yiyecek veya içeceklerin not edilmesi yararlı bir tekniktir. Bu teknik biraz zaman ve çaba gerektirse de, notlar diyetle semptomları ilişkilendirmeye yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir